Materac zyskuje stopień bardzo twardego, jeżeli w swojej budowie po jednej stronie zawiera podwójną warstwę kokosu, a w niektórych modelach dodatkowo końskie włosie. Choć zazwyczaj materace bardzo twarde polecane są osobom o wadze przekraczającej nawet 120 kg, w przypadku materacy piankowych należy wziąć pod uwagę fakt, że mogą one nie utrzymać tak dużego ciężaru przez długi czas bez szkody na ich jakości. Dlatego posiadamy zarówno materace piankowe 140x200 cm bardzo twarde z wkładem wykonanym z pianki wysokoelastycznej HR jak i znacznie odporniejsze materace z rdzeniem lateksowym.

Materac 140x200 piankowy z rdzeniem lateksowym

Rdzeń lateksowy ma wysokość 16 cm i jest wykonany z lateksu mieszanego o gęstości wynoszącej 60 kg/m3, dzięki czemu jest bardzo odporny na wypracowanie, duże ciężary i trwały. Lateks gwarantuje doskonałe podparcie ciała, odciąża kręgosłup, stawy, mięśnie. W budowie ma liczne kanaliki zwiększające jego elastyczność a przede wszystkim wentylujące wnętrze. W materacu piankowym 140x200 cm bardzo twardym nie gromadzi się wilgoć, kurz i roztocza. Jest więc bezpieczny dla alergików. Lateks ma właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne. W jego wnętrzu nie namnażają się chorobotwórcze drobnoustroje.

Materac Tango 140x200 ma rdzeń lateksowy. Jest dwustronny, twardy/bardzo twardy. Po stronie bardzo twardej ma podwójną warstwę kokosową oraz wzmacniające i usztywniające materac końskie włosie. Jego wysokość wynosi 21 cm. Warstwa kokosowa wykonana jest z włókien łupiny orzecha kokosowego. Dzięki zawartości we włóknach soli mineralnych warstwa kokosowa ma właściwości antyalergiczne i antygrzybiczne. Sole mineralne zapobiegają rozwojowi bakterii, roztoczy, grzybów i pleśni. Kokos jest odporny na wilgoć. Pochłania jej nadmiar jak również niweluje nieprzyjemny zapach potu. Końskie włosie wykonane jest z grzywy lub końskiego ogona. Jest oczyszczone z wszystkich odzwierzęcych biokomponentów, jest więc materiałem bezpiecznym dla alergików. Końskie włosie jest higroskopijne, szybko wchłania nadmiar wilgoci i oddaje je do otoczenia.

Gąbkowy materac 140x200 z pianką wysokoelastyczną HR

Pianka wysokoelastyczna HR jest mniej odporna na wygniatanie jak lateks, za to znacznie, bo około 45% trwalsza od zwykłej pianki poliuretanowej. Jej gęstość wynosi 35 kg/m3. Odporna na rozciąganie i ugniatanie, sprężysta. Pianka dobrze dopasowuje się do kształtu sylwetki, doskonale podpiera kręgosłup. Ma porowatą strukturę, która zwiększa przewiewność warstwy. Liczne pęcherzyki sprawiają, że pianka jest dobrze wentylowana, nie zatrzymuje wilgoci, która jest szybko odparowywana. Pianka wysokoelastyczna HR jest antybakteryjna i antyalergiczna. W piance nie gromadzi się kurz i nie namnażają roztocza. Materac Arona 140x200 to model dwustronny, średnio twardy/bardzo twardy. Ma 10 cm wysokości. Po stronie średnio twardej ma właśnie piankę wysokoelastyczną HR a po stronie bardzo twardej podwójną warstwę kokosową i warstwę końskiego włosia. Warstwy te zostały już opisane powyżej. Materac bardzo twardy na wkładzie z pianki wysokoelastycznej HR polecamy raczej osobom lżejszym, ale lubiącym spać na wyjątkowo twardej powierzchni. Tym cięższym polecamy wybór materaca z wkładem lateksowym.

Zobacz też nasze inne artykuły: