Odpowiedź na pytanie jaki stelaż do łóżka, podobnie jak pytanie o jedyny najlepszy materac, nie jest możliwe, ponieważ jak w przypadku każdego produktu na rynku – o ostatecznej satysfakcji klienta decydują nie tylko parametry zakupionego towaru, ale jego własne oczekiwania i preferencje. Kluczem do zadowolenia z wybranego i skompletowanego łóżka jest więc bardzo dokładne przeanalizowanie własnych potrzeb – zarówno w zakresie samego snu jak i przestrzeni przechowalniczej, hipoalergiczności łóżka czy jego możliwości modyfikacji ręcznych.

Najpierw stelaż czy materac?

Dopiero wiedząc, jakie ma się potrzeby w tym zakresie i czego oczekuje się po łóżku – przystąpić można do wybierania nie tylko jaki stelaż pod materac, ale także całej skrzyni łóżka, materaca, wykończenia wezgłowia czy wyboru drewna albo obicia materiałowego na samo łóżko. Każdy z tych elementów jest ważny dla całości aranżacji sypialni lub pokoju, ale największy wpływ na jakość snu i komfort życia wynikający z rozlicznych dodatkowych funkcji, mają właśnie materac i stelaż. O tym, który konkretnie stelaż do łóżka jaki wybrać w dużym stopniu podpowie nam rodzaj i rozmiar wybranego już materaca. Prawidłowa kolejność doboru tych dwóch uzupełniających się produktów jest bowiem taka, że najpierw wybieramy najbardziej dopasowany materac pod swoje potrzeby, a następnie materac. Dopiero znając jego gabaryty i konkretne rozwiązania technologiczne, poszukujemy najbardziej adekwatnej konstrukcji rusztu, w zależności od tego, czy mówimy o materacu kieszeniowym, piankowym czy bonellowym.

Jaki stelaż pod materac kieszeniowy sprawdzi się najdłużej

Materace kieszeniowe charakteryzują się rozmaitymi wersjami wykonania. Te najbardziej bonellowe, wciąż chętnie wybierane przez wielu klientów, są bardziej sztywne i jednolite aniżeli nowocześniejsze i bardziej elastyczne materace kieszeniowe typu Multipocket chociażby. Okazuje się jednak, że dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu szczebelków w stelażu pod materac oraz odpowiedniemu stopniowi ich elastycznego naprężenia, możliwe jest zapewnienie takiego samego podparcia i poziomu wentylacji zarówno dla jednych, jak i drugich. W efekcie zastanawiając się jaki stelaż pod materac piankowy będzie najbardziej funkcjonalny lub trwały, można również sięgnąć po ruszty przygotowane z myślą o materacach Multipocket albo wykonanych z pianki termoelastycznej.

Rodzaj zastosowanej technologii i materiałów w materacu nie ma większego znaczenia w przypadku, gdy mówimy o stelażach przygotowanych z wyłącznie jakościowych surowców. Jeśli są to elementy drewniane, łączone z metalowymi oraz syntetycznymi – każdy z nich musi być wyjątkowo trwały i zarazem elastyczny, ponieważ stelaż pod materac jaki wybrać jest stale poddawany bardzo rozmaitym przeciążeniom. Nie tylko w trakcie snu, ale również podczas podnoszenia i opuszczania stelaża, jeśli ten zakrywa skrzynię łóżka pod materacem. W takim przypadku należy szczególnie zadbać o to, aby stelaż wspierał wentylację materaca i umożliwiał swobodny przepływ powietrza pomiędzy rzeczami przechowywanymi pod stelażem a otoczeniem zewnętrzny. Tylko wtedy możliwe jest zachowanie komfortu snu, czystości oraz poczucia świeżości przez lata użytkowania, bez konieczności dodatkowego prania czy wietrzenia materaca.

Jaki stelaż do materaca kieszeniowego wybrać?

Nieco więcej trudu powinni zadać sobie natomiast klienci poszukujący jaki materac do stelaża elektrycznego, ponieważ przy takiej inwestycji trzeba mieć stuprocentową pewność, że wybrany model rusztu regulowanego elektrycznie w wielu płaszczyznach będzie całkowicie kompatybilny z wybranym materacem. Szczególnie jeśli dany stelaż został zaprojektowany i kupiony z myślą o podwójnym łóżku małżeńskim czy królewskim. O ile praktycznie każdy oferowany współcześnie, nawet najbardziej podstawowy stelaż pod materac oferuje możliwość jego podnoszenia czy manualnego regulowania stopnia twardości w części środkowej – o tyle w przypadku stelaży regulowanych elektrycznie w kilku płaszczyznach klient może liczyć na zdecydowanie więcej funkcji i możliwości. Pierwsza i najbardziej oczywista to regulacja zagłówka i z uwagi na swój nieduży kąt regulacji oraz krótką strefę poddawaną podnoszeniu i opuszczaniu – stelaż wyposażony wyłącznie w regulację dwustrefową, jest w stanie skutecznie współpracować z absolutnie każdym rodzajem materaca – od bonellowego i piankowego, przez kokosowe bądź lateksowe, po termoelastyczne Multipocket itp.

Najwięcej problemu może stanowić wybór odpowiedniego materaca pod najbardziej zaawansowane i wielostrefowe, niezależnie zarządzane wielkogabarytowe elastyczne stelaże. Opinie klientów sklepów pokroju Godre na temat dopasowania takich zaawansowanych modeli, które regulują się w wielu niezależnych strefach i pod znacznymi kątami oraz wysokościami, są dość jednoznaczne – przy wyborze takiego stelaża najbardziej adekwatne są zaawansowane materiałowo i konstrukcyjnie materace piankowe z warstwą termoaktywną. Pianka termoelastyczna jako materiał bardzo dobrze przewodzący, a jednocześnie miękki i elastyczny, świetnie sprawdza się w modelach rusztów elastycznych bez względu na rodzaj regulacji (elektryczna czy manualna).