Wygoda to zawsze podstawa zdrowego i komfortowego snu. Ten jest nam niezbędny, aby organizm miał możliwość prawidłowego funkcjonowania i regenerowania się. Kiedy wybór pada na materac sprężynowy, kolejną decyzją powinno być – czy będą to sprężyny bonellowe, czy też kieszeniowe. W sklepach można dziś znaleźć bardzo szeroki asortyment materaców opartych na działaniu sprężyn. Na który z nich warto się zdecydować, aby mieć pewność, że będzie to produkt wygodny i funkcjonalny, który może posłużyć przez lata? Doradzamy, jaki materac sprężynowy wybrać do swojego domu.

Sprężyny typu bonell

Materace oparte na tych sprężynach to najstarszy i najmniej nowoczesny produkt, na jaki możemy się zdecydować. Niczym nie różni się od przestarzałych materaców sprzed lat. Czym cechują się materace bonellowe?

  • wszystkie ich sprężyny są tej samej wielkości,

  • każda z nich posiada kształt klepsydry, która zwęża się zawsze ku środkowi,

  • sprężyny połączone są ze sobą za pomocą sztywnego druta.

Każdy nacisk w konkretnym punkcie materaca można odczuć dosłownie na całej jego powierzchni, z uwagi na jego budowę. Niestety, sprężyna bonell nie zapewnia anatomicznej pozycji podczas snu i nie jest rozwiązaniem wygodnym. Wiele osób wskazuje również na to, że dźwięk pracy sprężyn jest słyszalny dla użytkownika i często, zamiast pomóc w zaśnięciu, zaburza rytm snu i może powodować problemy z zasypianiem.

Im większy nacisk ciało wywiera na materac bonellowy, tym większa będzie siła jego wypierania. Oczywiście, produkty z tej kategorii oferowane dziś przez producentów są nieco udoskonalone w stosunku do tych z minionej epoki. Kupując nowy materac wyposażony w sprężyny bonell można być dość spokojnym, ponieważ skonstruowany jest z materiałów nowoczesnych i dość wytrzymałych. Jeśli istnieje taka możliwość finansowa, warto jednak rozważyć zakup materaca o konstrukcji kieszeniowej.

Materace sprężynowe kieszeniowe

Materace pracujące na sprężynach kieszeniowych są prawdziwym hitem sprzedażowym i oferuje je coraz więcej producentów. Nie można się temu dziwić, ponieważ taki produkt zapewnia komfort i wygodę, a jednocześnie jest bardzo wytrzymały. W przeciwieństwie do materacy bonellowych tutaj sprężyny nie są połączone bezpośrednio ze sobą, a łączą się ich kieszenie. Jak działa klasyczny materac kieszeniowy?

  • wyposażony jest w znacznie większe ilości sprężyn, niż tradycyjny materac bonellowy,

  • sprężyny kieszeniowe funkcjonują całkowicie niezależnie od siebie.

  • reagują na nacisk w konkretnym miejscu, a nie na całej powierzchni.

  • korzystając z takiego materaca we dwójkę, nie odczuwa się w ogóle ruchów partnera i nie powstaje nieprzyjemny efekt falowania.

Nowoczesne materace sprężynowe wyposażone są przez producentów w sprężyny o różnym rozmiarze, które umieszcza się w różnej gęstości, aby zapewnić właściwe podparcie w newralgicznych częściach ciała, jak ramiona, barki, czy biodra. Nie można ukrywać, że materac oparty na działaniu takich sprężyn zapewnia idealne podparcie dla całego ciała i cechuje się dużą wygodą.

Materace sprężynowe kieszeniowe są bardzo często wybierane właśnie przez pary śpiące we dwoje, którym zależy na maksymalnym komforcie dla każdego z partnerów. Z uwagi na swoją niezwykła trwałość, można je często spotkać też w hotelach i pensjonatach.

Elastyczność powierzchniowa a elastyczność punktowa

Trzeba przyznać, że opinie w tej kwestii są raczej jednoznaczne. Miejscowa elastyczność materaca kieszeniowego sprawia, że idealnie dopasowuje się on do kształtu ciała i zapewnia mu idealne podparcie we właściwym miejscu. Bardzo ważne jest, aby właściwie dopasować stopień twardości wybranego materaca kieszeniowego do masy swojego ciała. Tylko wtedy materac odpowiada jego indywidualnym potrzebom i jest w stanie właściwie wspierać kręgosłup, a użytkownik budzi się w pełni wypoczęty i zrelaksowany. Dobrze dopasowany materac kieszeniowy jest w stanie sprawdzić się przez wiele kolejnych lat, ponieważ jego unikalna konstrukcja chroni każdą ze sprężyn i zapewnia jej odpowiednią żywotność.

Nie należy skreślać materacy bonellowych, ponieważ producenci bardzo dbają, aby były solidne i również wytrzymałe. Chętnie wykorzystuje się je w miejscach komercyjnych, jak pensjonaty i hotele, ponieważ są odporne na nacisk osób o różnej masie ciała. Taki materac na pewno sprawdzi się też dla osoby śpiącej w pojedynkę, jeśli zostanie dopasowany właśnie do jej potrzeb.

Sprężyny bonellowe, czy kieszeniowe – co wybrać?

W przypadku większości osób decyzja uzależniona jest od możliwości finansowych. Jeśli tylko takie istnieją, na pewno warto zainwestować w nowoczesny materac kieszeniowy, ponieważ jest to produkt bardzo nowoczesny i wygodny. Unikalna konstrukcja została zaprojektowana w taki sposób, żeby idealnie wspierać kręgosłup w najważniejszych miejscach, które wywołują jednocześnie najwięcej ucisków. Niezależnie od wyboru, trzeba pamiętać o tym, żeby materac dostosować do sylwetki i wagi ciała użytkownika lub użytkowników, ponieważ tylko wtedy spełnia on dobrze swoją funkcję i jest w pełni komfortowy.