Plamy i zabrudzenia na materacu to zwykle spory problem. Producenci zalecają bowiem, aby żadnych materaców nie czyścić na mokro. Wilgoć to najlepsze środowisko rozwoju drobnoustrojów, takich jak pleśnie i grzyby. Jeśli już materac jest bardzo zabrudzony i musimy go wyprać na mokro, bezwzględnie trzeba go wysuszyć. W ofercie można też znaleźć ochraniacze na materace. Najczęściej stosuje się je w pokojach dziecięcych oraz w przypadku osób starszych i przewlekle chorych. Wystarczy wybrać wodoodporny ochraniacz, aby mieć pewność, że materac nie tylko nie zostanie poplamiony, ale też nie złapie wilgoci i będzie zawsze higienicznie czysty. Z ochraniaczem dużo łatwiej jest zachować podstawowe zasady czystości materaca.

Ochraniacz na materac – kiedy warto się na niego zdecydować

Nowoczesne materace wykonane są z bardzo wysokiej jakości surowców – niezwykle wytrzymałych i funkcjonalnych. Na przykład pianki, z których wykonuje się materace do spania mogą być elastyczne, odporne na odkształcenia, ale też dodatkowo mięknąć pod wpływem ciepła, jak pianka termoplastyczna. Aby surowiec jak najdłużej zachował swoje unikalne funkcje, warto zabezpieczyć go przy pomocy praktycznego ochraniacza, idealnie dopasowanego do rozmiaru posiadanego materaca.

Kto powinien zaopatrzyć się w taki ochraniacz?

  • Rodzice małych dzieci,

  • osoby przewlekle chore – zmuszone do leżenia w łóżku,

  • właściciele psów i kotów,

  • właściciele hoteli,

  • każdy komu zależy na właściwym poziomie higieny.

Czytając forum internetowe można spotkać wiele opinii na ten temat. Okazuje się, że coraz częściej właściciele nowoczesnych modeli materaców, które są optymalnie dopasowane do ich potrzeb i budowy ciała decydują się je chronić właśnie kupując ochraniacze.

W przypadku hotelu, czy pensjonatu taki ochraniacz to doskonały pomysł, ponieważ nigdy nie wiadomo, jacy goście nas odwiedzą i w jaki sposób będą się zachowywali. Na forum można wyczytać, że większość obiektów stara się w ten sposób chronić swoje mienie, a ochraniacz można z łatwością zdemontować i wyprać.

Podkład na materac – gwarancja czystości i suchości

Producenci dobrej jakości materaców do spania często podkreślają, że właściwa higiena i utrzymanie czystości mogą wydłużyć żywotność ich produktów. W szczególności alergicy i rodzice małych dzieci powinni zadbać o to, aby materac nie był nigdy wilgotny – wilgotne środowisko jest najlepszym dla rozwoju grzybów i pleśni, które bezpośrednio przyczyniają się do reakcji alergicznych. Na forum internetowym można znaleźć sporo porad, w jaki sposób utrzymać swój materac we właściwych warunkach. Ochraniacze na materace są bardzo polecane osobom, które często mierzą się z plamami i mokrymi warunkami.

Poza samą osłoną, która będzie stanowiła barierę ochronną, warto też zadbać o inne kwestie. Grunt to systematyczne sprzątanie, a więc odkurzanie materaca. W ten sposób pozbywamy się z niego roztoczy, kurzu i wszystkiego, co można znaleźć w naszych materacach. Najlepiej odkurzać materac raz w tygodniu – podczas zmiany pościeli. Dokładnie odkurzyć trzeba też podłogę pod łóżkiem i we wszystkich kątach sypialni. Jeśli zaś korzystamy z materaca w trudnych warunkach i wiemy, że może zawilgotnieć od spodu, warto zastosować praktyczny ochraniacz pod materac. Uchronimy go przed zmoknięciem, a duży materac trudno jest wysuszyć.

Jak pozbyć się plam ze swojego materaca?

W domach, w których mieszkają dzieci i zwierzęta plamy na materacu to coś normalnego. Najczęściej są to plamy z tłustych posiłków, ale może być też mocz, krew, czy pot. W jaki sposób pozbyć się takich plam? Na forum internetowym można znaleźć sporo cennych wskazówek, jak za pomocą domowych sposobów pozbyć się takich zabrudzeń skutecznie i dość szybko.

Jednym z popularniejszych jest przygotowanie mieszanki ze składników, które można znaleźć właściwie w każdej kuchni:

  • sody oczyszczonej,

  • wody utlenionej,

  • płynu do mycia naczyń,

  • olejku zapachowego.

Taki olejek działa nie tylko na nasz zmysł zapachu, ale ma też często działanie antybakteryjne. Gęstą papkę nakłada się bezpośrednio na plamę i wciera w nią. Następnie, trzeba odczekać aż wyschnie ona i na materacu pozostanie jedynie wysuszona soda. Wówczas bardzo dokładnie odkurzamy materac. Po plamie nie powinien pozostać nawet ślad. Tłuste plamy można zmywać przy pomocy gąbki nasączonej płynem do mycia naczyń. Jeśli maluch popisze materac długopisem – użytkownicy forum polecają, aby spryskać ją zwykłym lakierem do włosów i wytrzeć do sucha.

Kiedy domowe sposoby nie radzą sobie z plamami, wówczas trzeba sięgnąć po profesjonalne, chemiczne środki. Bardzo ważne, aby takiej chemii dokładnie pozbyć się ze swojego materaca, ponieważ może być toksyczna. Materac musi też zostać bardzo dokładnie wysuszony – najlepiej aby sechł przez całą dobę. Dopiero wtedy można go ubrać w pościel, a najlepiej najpierw zastosować odpowiednio dopasowany pokrowiec, który będzie stanowił dodatkową osłonę. Takie pokrowce często produkują te same firmy, które zajmują się produkcją materaców.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Najpopularniejsze pytania z forum - opinie na temat materacy
- Higiena snu - jak dobrze spać?
- Problemy z zasypianiem - jak sobie z nimi radzić?