Dbanie o urodę połączone z dopieszczaniem zmysłów i ducha było popularne już w starożytnym Rzymie. SPA to nic innego jak skrót od słów „Sanus Per Aquam” czyli „zdrowy przez wodę” i oznacza pielęgnację ciała i jednoczesne czerpanie z tego dużej radości. Współczesne kobiety chętnie korzystają z tej przyjemności w salonach piękności lub samodzielnie przygotowują sobie wszystko w zaciszu własnego domu oszczędzając czas i pieniądze.
Jak przygotować się do domowego SPA
Czym różni się codzienna pielęgnacja ciała od SPA? Odpowiednią atmosferą. Tutaj liczy się każdy szczegół. Nie tylko kosmetyki, lecz również cała oprawa czyli zapach, światło, muzyka. Zadbamy o to umieszczając w łazience zapachowe świece, posypując wodę w wannie płatkami kwiatów, zabierając ze sobą kieliszek dobrego wina, owoce i ulubioną książkę. Niech nikt i nic nie rozprasza Twojej uwagi. To czas odprężenia i relaksu. Po wszystkim musisz czuć się piękna i rozluźniona. Przyjemność zwiększą kule musujące, pięknie pachnąca sól do kąpieli lub duża ilość piany.
Przed wejściem do wanny warto zrobić pod prysznicem dokładny peeling całego ciała, który złuszczy martwy naskórek i przygotuje skórę do dalszej pielęgnacji umożliwiając głębsze wnikanie składników odżywczych z aplikowanych kosmetyków.
Domowe SPA dla włosów
Najważniejszy w domowym SPA jest czas, który poświęcasz na pielęgnację. Im dłużej pozwalasz kosmetykom działać, tym więcej składników odżywczych oddają. Po umyciu włosów warto wmasować w nie odpowiedni olejek. Dokładnie nałożyć pasmo po pasemku i pozostawić na godzinę. Zabieg ten nazywamy olejowaniem włosów. Do wyboru jest kilka rodzajów olejków, między innymi z wiesiołka, pestek dni, czarnuszki lub lnu do włosów kręconych, olej kokosowy lub palmowy i masło kakaowe do włosów gładkich i zdrowych oraz do włosów średnioporowatych, falowanych a po stylizacji gładkich – olejek jojoba lub arganowy. Po wszystkim należy włosy umyć i nałożyć maskę. Po jej zmyciu włosy powinny być miękkie, gładkie i błyszczące.
Naturalne środki w postaci samodzielnie przygotowanych płukanek pielęgnują włosy.
Od tego co chcemy osiągnąć i jaki typ włosów mamy zależy rodzaj płukanki:
- nabłyszczająca – z piwa, octu jabłkowego lub cytryny
- nawilżająca – z siemienia lnianego lub aloesu
- wzmacniająca i przeciwłupieżowa – z rozmarynu
- dla blondynek – z rumianku
- dla brunetek – z kory dębu lub szałwii
Zadbane włosy są wizytówką każdej kobiety i takim elementem jej urody, na który mężczyźni zwracają dużą uwagę.
Jak dbać o cerę w domowym SPA?
Podstawą każdej pielęgnacji skóry jest jej dokładne oczyszczenie z makijażu i martwych komórek naskórka. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że wszystkie przeprowadzone później zabiegi będą skuteczne i efektywne. Demakijaż przeprowadzamy za pomocą sprawdzonych kosmetyków, płynu dwufazowego lub micelarnego, które rozpuszczą również wodoodporne kosmetyki. W dokładnym oczyszczeniu skóry pomoże peeling. Należy dopasować jego grubość do typu cery (do wyboru gruboziarnisty, drobnoziarnisty lub enzymatyczny). Tak przygotowana skóra łatwo wchłonie składniki odżywcze z masek. Można użyć gotowych, kupionych w sklepie (a wybór jest naprawdę duży) lub przygotować własne z drożdży, glinki, miodu lub innych produktów:
- maseczka przeciwzmarszczkową – należy wymieszać ze sobą żółtko jajka, po łżeczce oliwy i miodu. Po uzyskaniu jednolitej konsystencji nakładamy na skórę na 15-20 min a następnie zmywamy ciepłą wodą.
- maseczka na niedoskonałości – mieszamy 2 łyżki płatków owsianych z miodem i wodą. Nakładamy na 20 min na twarz i spłukujemy.
- maseczka nawilżająca – przygotowujemy ją z dwóch łyżek jogurtu naturalnego, pół łyżeczki miodu i pół łyżeczki oliwy z oliwek. Pozostawiamy ją na oczyszczonej skórze twarzy na 10 min a następnie spłukujemy.
Na oczy położyć plasterki świeżego ogórka, oprzeć wygodnie głowę, odprężyć się i pozwolić kosmetykom działać. Po spłukaniu maski powinniśmy wyrównać pH skóry przy pomocy toniku, wmasować w skórę serum oraz wklepać odpowiedni krem na całą twarz i pod oczy.
Wiosenne SPA dla stóp i dłoni
Szczególną częścią ciała, niestety często zaniedbywaną są stopy. Zaczynamy o nie dbać na wiosnę, gdy zbliża się sezon na sandałki, lekkie czółenka, plażowanie i kąpiele w rzece. Stopy po zimie są często zgrubiałe i popękane i wymagają intensywnej i kompleksowej pielęgnacji. Zrogowaciały naskórek odpowiednio więc zmiękczamy i usuwamy. Możemy użyć specjalistycznych peelingów lub złuszczających skarpet. Ponieważ skóra na stopach jest po tych zabiegach wrażliwa i delikatna to wymaga głębokiego nawilżania. Gdy stopy będą już miękkie i wypielęgnowane ich dodatkową ozdobą będzie modny kolor na paznokciach.
Pielęgnacja dłoni to temat warty większej uwagi. To właśnie one obok szyi i dekoltu zdradzają nasz wiek, dlatego powinniśmy o nie wyjątkowo dbać. Suche, spierzchnięte, z palmami i przebarwieniami będą dodawać nam lat. Dlatego poza codzienną pielęgnacją warto urządzić im raz na jakiś czas intensywniejsze zabiegi regeneracyjne. Dzięki cytrynowej kąpieli delikatnie rozjaśnimy skórę dłoni i przygotujemy ją do dalszej pielęgnacji. By pięknie wyglądały musimy dostarczyć im składniki odżywcze, ujędrnić i odmłodzić. Doskonale sprawdzą się tutaj przygotowane w domu maseczki:
- nawilżająca i odmładzająca z oliwą – przepis jest bardzo prosty. Mieszamy trzy łyżki oliwy z żółtkiem, miksturę nakładamy na dłonie i owijamy folią spożywczą. Pozostawiamy na 15 min
- wygładzająca i odżywiająca maseczka ziemniaczana – ugotowane ziemniaki rozgniatamy widelcem na papkę, dodajemy 3 łyżki ciepłego mleka oraz żółtko. Nakładamy na dłonie, owijamy folią i zmywamy po 15 minutach
- ujędrniająco- odżywcza maska jajeczna – mieszamy żółtko, łyżkę miodu i łyżkę masła. Postępujemy podobnie jak z pozostałymi maseczkami czyli po kwadransie spłukujemy ją z dłoni
Po zmyciu maseczki na dłonie nakładamy grubą warstwę nawilżającego kremu.
Domowe SPA warto uzupełnić o darmowy i najzdrowszy kosmetyk pielęgnacyjny, służący zdrowiu i urodzie, czyli o zdrowy i regenerujący sen. Jego odpowiednia ilość i jakość przekłada się bezpośrednio na samopoczucie i wygląd. Wyspany i wypoczęty człowiek ma promienną i jędrną skórę, błyszczące oczy bez podkówek. Sen to najlepszy metoda dbania o urodę. Wygodny materac, zapewniający komfort i relaks to sposób na efektywny wypoczynek. Wybierz odpowiedni dla swoich potrzeb materac średnio twardy, materac miękki, materac twardy lub materac bardzo twardy, o odpowiednim rdzeniu (materac kieszeniowy, materac multipocketowy, matarac bonellowy, materac 100% lateksowy lub materac piankowy), a także odpowiedniej budowie (materac lateksowy, materac kokosowy, materac z trawą morską, materac profilowany molet lub materac profilowany Visco Memory, oba z właściwościami mikromasażu) i ciesz się spokojnym snem.
By pięknie wyglądać powinniśmy dbać również o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu. Woda ma wpływ na kondycję skóry i poziom jej nawilżenia, poprawia również kondycję włosów i paznokci.