Sen jest jedną z najważniejszych potrzeb życiowych człowieka. Gwarancją bezpiecznego i zdrowego snu jest bez wątpienia dobrej jakości materac. W czasie jego codziennego użytkowania często pojawiają się różnego rodzaju plamy i zabrudzenia, które są nieefektowne i niehigieniczne. Warto na bieżąco dbać o czystość materaca, odkurzając go systematycznie i piorąc obudowę. Niekiedy jednak na materacu pojawiają się trudne do usunięcia plamy, z którymi nie wiadomo, w jaki sposób postąpić. Szpitale i hotele używają specjalnych środków chemicznych, których lepiej unikać w warunkach domowych. Jak wyczyścić materac skutecznie, aby go jednocześnie nie uszkodzić? Podpowiadamy i zdradzamy domowe sposoby na usunięcie plam z krwi, moczu, czy posiłków. Każda z nich wymaga bowiem innego działania, a nieodpowiednie środki mogą je jedynie utrwalać. Nie ma znaczenia przy tym, czy będzie to plama na materacu piankowym, materacu kieszeniowym, czy materacu bonellowym.

Jak usunąć plamy z materaca w skuteczny sposób?

Najważniejsze jest, aby w miarę możliwości działać szybko, kiedy tylko plamy na materacu się pojawią. Z czasem plamy schną i się utrwalają. Niektóre z nich, na przykład z krwi wystarczy od ręki przelać bardzo zimną wodą i znikają bez śladu, ale pozostawione na dłużej wymagają już większego zaangażowania i wysiłku.

Bardzo często pomocne w usuwaniu plam i zabrudzeń są popularne produkty, które każdy z nas ma w swojej kuchni, jak:

 • ocet,

 • sól kuchenna,

 • mąka,

 • soda oczyszczona,

 • płyn do mycia naczyń.

Najlepiej próbować czyścić swój materac właśnie z ich pomocą, ponieważ nie są szkodliwe ani dla środowiska naturalnego, ani dla naszego zdrowia. Jeżeli okażą się nieskuteczne – wówczas trzeba sięgnąć po środki większego kalibru jak odplamiacze. Tłuste plamy z jedzenia można zwykle skutecznie usunąć przy pomocy płynu do mycia naczyń i ciepłej wody. Niewielką ilość płynu należy nanosić gąbką i delikatnie pocierać plamę.

Jak usunąć plamę z krwi z materaca?

Niespodziewana choroba, czy nawet miesiączka w przypadku kobiet, może spowodować powstanie na materacu plam z krwi. Nie trzeba jednak panikować w takiej sytuacji, ponieważ bardzo szybko można taką plamę usunąć. Oczywiście, najlepszym wyjściem jest stosowanie specjalnego ochraniacza na materac, jednak nie każdy z niego korzysta.

Najważniejsze, aby działać szybko, ponieważ wtedy najłatwiej jest się takiej plamy pozbyć. Jak wyczyścić materac z krwi? Trzeba użyć do tego celu zwykłej zimnej wody. Bardzo ważna jest jej niska temperatura, ponieważ woda ciepła jedynie utrwali plamę. Jeśli woda nie poradzi sobie z krwią, wówczas można nałożyć na plamę papkę wykonaną z mieszanki wody i soli kuchennej lub sody. Trzeba przy tym pamiętać, że soda kuchenna ma działanie wybielające, co może spowodować, że kremowy materac odbarwi się. Niektórzy polecają również zwykły ocet kuchenny. Niestety, domowe sposoby bywają niekiedy nieskuteczne. W takiej sytuacji najlepiej jest wypróbować jeden z gotowych chemicznych produktów. Taki odplamiacz najlepiej "wie", jak usunąć plamy krwi z materaca, nawet te stare i zaschnięte. Dobrym rozwiązaniem są dostępne odplamiacze w sprayu.

Jak wyczyścić materac z moczu?

Zarówno rodzice małych dzieci, jak i właściciele zwierząt domowych doskonale wiedzą, że w każdej chwili może zdarzyć się wypadek. Mocz ma bardzo nieprzyjemny i dość ostry zapach, którego trudno się pozbyć. Poza tym pozostawia brzydkie żółte plamy. Jak usunąć stare plamy z moczu na materacu?

Można to zrobić szybko przy użyciu domowych produktów. W tym celu należy przygotować:

 • miskę,

 • sodę oczyszczoną lub proszek do pieczenia,

 • wodę utlenioną,

 • płyn do mycia naczyń

 • butelkę z rozpylaczem,

 • odkurzacz.

Wszystkie składniki trzeba dobrze wymieszać, aż do rozpuszczenia się tych w proszku. Powinien powstać jednolity roztwór, który następnie przelewamy do butelki z rozpylaczem. Roztwór należy dokładnie rozpylić na plamie. Można też delikatnie wetrzeć go w materac przy pomocy szczotki, zaczynając zawsze od krawędzi plamy. Następnie, pozostawiamy go na materacu, a kiedy wyschnie, bardzo dokładnie odkurzamy, aby pozbyć się pozostałości sody oczyszczonej.

Jak usunąć zapach moczu z materaca? Powyższa metoda jest równie skuteczna w pozbywaniu się nieprzyjemnego zapachu moczu. Niektórzy polecają również wcieranie w plamę mąki kukurydzianej, która dokładnie wchłania mocz i jego zapach. Oczywiście, następnie trzeba materac odkurzyć.

Niestety bywa, że zapach moczu jest bardzo intensywny. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem są gotowe środki chemiczne do nabycia w drogeriach. Trzeba pamiętać zawsze, aby z takich produktów korzystać wyłącznie przy użyciu rękawiczek gumowych. Zwykle zawierają w swoim składzie również silne substancje zapachowe, dlatego warto rozważyć porządne wywietrzenie pomieszczenia.

Jak wyczyścić materac z potu?

Każdy człowiek poci się podczas snu. Niestety, niektórzy z nas mają tendencję do nadmiernej potliwości. Nasila się ona również w sytuacji choroby czy silnego stresu. Pot pozostawia po sobie nie tylko nieprzyjemny zapach, ale również szpecące żółte plamy. Poza tym podobnie jak krew i mocz staje się siedliskiem dla bakterii i roztoczy.

Jak czyścić materac chcąc pozbyć się z niego potu? Rozwiązaniem ponownie jest prosta domowa mieszanka złożona z:

 • octu,

 • wody utlenionej,

 • sody oczyszczonej.

Podobnie jak poprzednio, mieszankę należy nałożyć starannie na plamę i pozostawić do wyschnięcia. Kiedy to nastąpi, można już dokładnie odkurzyć materac. Powinien wyglądać jak nowy. Dobrym rozwiązaniem jest również dodawanie do mieszanki olejków eterycznych, ponieważ wiele z nich ma dodatkowe działanie antybakteryjne. Przede wszystkim nadają one materiałowi materaca przyjemny zapach i niwelują ten, którego chcemy się pozbyć.

Plamy na materacach zdarzają się we wszystkich domach, a w szczególności w tych, gdzie mieszkają małe dzieci, czy psy i koty. Najważniejsze, aby reagować na nie szybko, ponieważ wtedy można się ich pozbyć zwykle bez większego trudu i kosztów. Plamy z jedzenia najczęściej usuwa płyn do mycia naczyń, tych z wina pozbędzie się zaś zwykła sól kuchenna, która doskonale chłonie. Jeżeli dziecko bawiąc się, popisze materac długopisem, wówczas trzeba go jedynie spryskać zwykłym lakierem do włosów i przetrzeć czystym ręcznikiem lub ściereczką. Plamy znikają w przeciągu chwili. Najlepszym rozwiązaniem jest zaś stosowanie praktycznego ochraniacza, który chroni materac i który można z łatwością prać w pralce - wystarczy zrobić to, co jakiś czas, dla zachowania pełnej higieny.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Jaki wybrać materac piankowy czy sprężynowy?
- Zobacz dlaczego nasze materace transportujemy na płasko
- Sprawdź nasze nowe modele materacy