Sen jest niezbędną potrzebą życiową każdego z nas. Kiedy się rodzimy poświęcamy większość czasu właśnie na sen, ponieważ wówczas mózg utrwala wszystkie nabyte informacje i umiejętności. Z czasem snu potrzebujemy mniej, ale nadal bez niego nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Coraz więcej osób skarży się jednak na problem z bezsennością i trudności z zasypianiem. Jak szybko zasnąć w domowych warunkach i o czym należy pamiętać? Od czego zależy nasz dobry i zdrowy sen?

Skąd się biorą problemy z zasypianiem?

W przypadku większości osób bezsenność to problem związany z emocjami i psychiką. Jeśli zaprzątamy sobie głowę przez cały dzień różnego rodzaju problemami, często nie umiemy się od nich odciąć i myślimy również przed snem. Ciąg różnych myśli sprawia, że organizm nie jest w stanie się zrelaksować. Użytkownicy internetowego forum często piszą o tym, że zmagają się właśnie z bezsennością i doradzają sobie, w jaki sposób można z nią walczyć. Z forum można się też dowiedzieć, skąd biorą się problemy z zaśnięciem w większości przypadków. Zwykle wskazuje się na:

  • zbyt późne zjadanie ostatniego posiłku,

  • za wysoką temperaturę i suche powietrze w sypialni,

  • spanie w pomieszczeniu, w którym pracuje się za dnia lub wykonuje inne obowiązki,

  • światło docierające z zewnątrz, na przykład lamp ulicznych,

  • niewygodny materac.

Bardzo często użytkownicy forum piszą też o monitorach ekranowych, które wydzielają niebieskie światło. Okazuje się, że bardzo utrudnia ono zasypianie. Przed snem nie powinno się więc korzystać z telewizora, ani smartfona.

Jak zasnąć szybko i zdrowo?

Jeśli zależy nam na szybszym zasypianiu, powinniśmy zadbać przede wszystkim o tak zwaną higienę snu. Są to kwestie związane z zapewnieniem swojemu organizmowi jak najlepszych i najzdrowszych warunków, aby efektywnie wypoczywało. Ważne jest, żeby pomieszczenie było czyste, panowała tam właściwa temperatura powietrza, a materac podpierał kręgosłup na całej jego długości.

Jak przygotować swoją sypialnię i jak zasnąć zdrowo? Przede wszystkim, warto wyodrębnić miejsce do spania, które nie będzie związane z przestrzenią codzienną. Najlepiej, jeśli jest to oddzielne pomieszczenie. Niestety, nie każdy ma taką możliwość. Wówczas ważne jest, żeby zakupić łóżko, na przykład składane, które będzie wyposażone w profesjonalny materac. Poza tym:

  • pokój musi być czysty i schludny – trzeba sprzątnąć brudne naczynia, resztki jedzenia, czy papiery, nad którymi pracowało się za dnia,

  • powinien być systematycznie odkurzany – w szczególności w kątach i zakamarkach, a najlepiej co kilka dni umyć podłogę na mokro,

  • sam materac również musi być odkurzany, aby pozbyć się roztoczy, które alergizują,

  • pościel powinna być często wymieniana i zawsze świeża,

  • dobrym rozwiązaniem są rolety lub zasłony, które całkowicie zaciemniają pomieszczenie.

Zdaniem użytkowników forum bardzo ważne jest też, żeby przed snem jadać lekki posiłki. Kolację spożywa się minimum na dwie godziny przed pójściem spać, aby organizm zdążył ją strawić. Proces trawienia bardzo utrudnia zasypianie i może sprawić, że nawet przez godzinę będziemy leżeć i męczyć się, zamiast odpoczywać. Trzeba też zapomnieć o oglądaniu przed snem telewizji, czy korzystaniu z telefonu komórkowego. Wydzielane przez monitory ekranowe niebieskie światło bardzo utrudnia zasypianie osobom w każdym wieku. Coraz częściej problem ten dotyczy dzieci.

Optymalne warunki do spania to temperatura wynosząca 21 stopni i odpowiednia wilgotność powietrza. Zbyt suche wywołuje problemy z oddychaniem i ból gardła, czy jego suchość. Przed snem warto wypić szklankę wody lub herbaty ziołowej, która ułatwi zasypianie. Dobrze jest również udać się do toalety, ponieważ pełen pęcherz skutecznie utrudnia zasypianie i zajęcie ergonomicznej pozycji.

Jak szybciej zasnąć dzięki dobrej jakości materacowi?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak istotną rolę odgrywa podłoże, na którym układamy się do snu. Odpowiednio dopasowany do potrzeb danej osoby materac potrafi zdziałać cuda. Przede wszystkim, stanowi bezpieczne podparcie dla kręgosłupa na całej jego długości. Jest to bardzo ważne, ponieważ ten relaksuje się, a przestrzeń między dyskami napełnia płynem. Również mięśnie mają możliwość rozluźnienia się.

Na forum najczęściej można przeczytać, że kluczową kwestią jest dobrze wybrana twardość materaca. Producenci oferują kilka różnych stopni twardości i jasno wskazują, ile powinna ważyć osoba śpiąca na danym modelu. Warto stosować się do takich zaleceń, ponieważ poprzedzają je testy i różne próby.

W sklepach można dziś spotkać różne modele materaców, na przykład:

Każdy z nich będzie oznaczał nieco inny rodzaj komfortu. Materiały w odmienny sposób reagują bowiem na nacisk ze strony ciała osoby śpiącej. Jeśli odpowiednio dopasujemy właściwy model do swojego ciała oraz preferencji i przyzwyczajeń, można mieć pewność, że sen przyjdzie bardzo szybko. Na takim materacu dosłownie odpływa się w kilka sekund i można wyspać się w pozycji zdrowej i bezpiecznej.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Najpopularniejsze pytania z forum - opinie na temat materacy
- Higiena snu - jak dobrze spać?
- Czym jest ochraniacz na materac?