Sen – dla jednych zwykła fizjologiczna potrzeba każdego organizmu, dla innych prawdziwa przyjemność, której chętnie się oddają. Niezależnie od tego czym jest on dla Ciebie, ważne by stworzyć odpowiednie warunki do wypoczynku. Przewietrzona sypialnia, cisza i spokój, wieczorny relaks to wszystko sprzyja odprężeniu i szybkiemu zaśnięciu. Najważniejszy jest jednak wygodny materac. Odpowiednia powierzchnia spania pozwoli nam na prawdziwą regenerację fizyczną i umysłową. Zakup materaca powinien więc być przemyślany i przeanalizowany pod kilkoma względami. Musimy podjąć decyzję dotyczącą rozmiaru, stopnia twardości oraz typu materaca.

O ile rozmiar nie nastręcza nam trudności, ponieważ każdy z nas wie jaka powierzchnia zagwarantuje mu swobodę i jakim miejscem dysponuje, o tyle twardość materaca oraz jego rodzaj może być dla niejednej osoby zagadką. Producenci materacy wychodząc naprzeciw klientom stworzyli czterostopniową skalę twardości materaca. Dzielimy je następująco:

Ze względu na budowę materace dzielimy na materace sprężynowe oraz materace piankowe. Jakie są podstawowe różnice między nimi? Materace piankowe produkowane są z różnego rodzaju pianek. Wypełnienie materacy w naszym sklepie wykonane jest z pianki wysokoelastycznej HR, cechującej się zwiększoną elastycznością dzięki wysokiej gęstości, wynoszącej 35 kg/m3. Materace piankowe nie uczulają, mają właściwości antyalergiczne i antybakteryjne. Są przewiewne, nie rozwijają się w nich chorobotwórcze mikroorganizmy jak bakterie, grzyby i pleśń. Pianka wysokoelastyczna HR jest odporna na odkształcenia i trwała.

Materace sprężynowe dzielimy na kieszeniowe oraz bonellowe.

Bonnell

Sprężyna bonellowa ma zwężany środkiem kształt przypominający klepsydrę. Wykonana jest z wysokiej jakości drutu. Sprężyny bonellowe połączone są szeregowo, tworząc coś na wzór siatki. Są od siebie zależne, ciężar w takim materacu rozkładany jest równomiernie na wszystkie sprężyny. Działają progresywnie, tzn, że im większy ciężar na nie działa tym silniejszy stawiają opór. Materace są trwałe i niewysokie. Często stanowią wyposażenie hoteli, pensjonatów czy domów wczasowych, ze względu na niewysoką cenę i niski koszt wyposażenia obiektu. Nie polecamy tego rodzaju materacy dla par. Niewielka elastyczność punktowa powoduje, że każda zmiana pozycji jest odczuwana przez drugą osobę. Przy sporej różnicy wagi, osoba lżejsza będzie się staczać na cięższą. Będzie to powodowało duży dyskomfort uniemożliwiający wypoczynek i regenerację. Warto wówczas zdecydować się na materac kieszeniowy niż na materac bonellowy.

Sprężyny pocketowe

Materace z wkładem kieszeniowym posiadają aż dziewięć stref twardości. Są one możliwe dzięki zastosowaniu cylindrycznych sprężyn umieszczonych w osobnych, materiałowych kieszonkach. Sprężyny nie są ze sobą połączone, pracują niezależnie, gwarantują więc wiele elastycznych punktów podparcia. Występują w liczbie 262 szt/m2 w standardowej wersji. Występują również w wersji multipocketowej gdzie ilość sprężyn została podwojona i wynosi aż 510 szt/m2. Dają one jeszcze lepsze podparcie sylwetce, dopasowują się do anatomicznych kształtów ciała. Wkład kieszeniowy jest przewiewny i bardzo trwały. Ruchy są amortyzowane, dzięki temu nie budzimy drugiej osoby. Nie odczuwa ona naszych ruchów, gdyż materac ugina się tylko w miejscu nacisku.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Co zrobić, gdy materac jest zbyt miękki?
- Jaki materac kupić dla dwóch osób?
- Twardość materaca H1, H2, H3, H4, H5