Jeden wspólny materac czy dwa oddzielne? To pytanie często zadają sobie osoby poszukujące materaca dla siebie i partnera. Jakie są wady i zalety jednej i drugiej opcji? Zacznijmy od jednego wspólnego materaca...

Twardość materaca dla dwóch osób

Jeżeli waga partnerów jest zbliżona a ich gusta podobne, mogą zakupić jeden wspólny materac. Jest to z pewnością tańsza opcja niż zakup dwóch oddzielnych, ale to nie jedyne pozytywy, które możemy znaleźć w takim rozwiązaniu. Przede wszystkim partnerzy mają poczucie bliskości, w każdej chwili mogą się do siebie przytulić, unikają bowiem przerwy typowej dla połączenia dwóch materacy. Jeżeli jednak mimo różnicy wagi lub odmiennych gustów co do twardości, partnerzy nadal nie rozważają innej opcji jak wspólny materac, należy pójść na kompromis i zadbać o to, by materac miał doskonałą elastyczność punktową. Jaką twardość materaca wybrać? Twardość należy dobrać do wagi cięższej osoby i partner lżejszy powinien zgodzić się na ustępstwa w tej kwestii. Zminimalizują bowiem ryzyko szybszej eksploatacji materaca lub wręcz jego uszkodzenia. Najwyższą elastycznością i trwałością charakteryzują się materace kieszeniowe. Sprężyny są w nich umieszczone w oddzielnych kieszonkach, pracują niezależnie i uginają się tylko w miejscu nacisku. Ryzyko „staczania się” osoby lżejsze jest obniżone do minimum. Gwarantuje to niczym nie zmącony wypoczynek oraz głęboki, regenerujący sen.

Wymiary materacy dwuosobowych rozpoczynają się od szerokości 140 cm.

Jaka twardość materaca dla dwóch osób

Jeżeli partnerzy nie mogą dojść do porozumienia, albo zwyczajnie nie chcą rezygnować z własnych upodobań powinni rozważyć zakupienie dwóch oddzielnych materacy. Każdy z nich dobierze parametry indywidualnie, dostosowane do ich wagi i preferencji. O różnych stopniach twardości. Zagwarantują sobie pełną satysfakcję i będą czerpać maximum korzyści z wygodnego snu. Warto również zauważyć, że tak potrzebna czynność jak obracanie materaca w celu wydłużenia jego żywotności jest w tym przypadku znacznie ułatwiona. Pojedynczy materac jest znacznie lżejszy i bardziej mobilny.

Co jednak zrobić z przerwą pomiędzy materacami. Może być ona uciążliwa kiedy partnerzy lubią się przytulić. Rozwiązaniem będzie tu dokupienie materaca nawierzchniowego, który zniweluje tę drobną niedogodność. Sprawdzi się także specjalny łącznik materacy. Należy jednak pamiętać by dobrać materace jednakowej wysokości. W naszej ofercie posiadamy wszystkie cztery rodzaje twardości materacy:

Materac dla dwóch osób o różnej wadze

Jeżeli tylko możecie sobie na to pozwolić wybierzcie rozmiar jak największy, który da Wam pełną swobodę ruchów, możliwość dobrania wygodnej pozycji, bez obaw, że ucierpi na tym nasz partner. Absolutnym minimum, od którego zaczynają się materace dwuosobowe jet rozmiar 140 cm. Nie jest to jednak zbyt komfortowa opcja. Wybierana najczęściej wtedy, kiedy nie metraż nie pozwala nam na większą swobodę.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Twardość materaca H1, H2, H3, H4, H5
- Jakie są standardowe rozmiary materaca?
- Jakie materace dla kierowców ciężarówek wybrać?