Ważysz ponad 80 kg i zastanawiasz się jaki materac do łóżka powinieneś wybrać? Bardzo rozsądną decyzją jest kierowanie się właśnie wagą przy wyborze tego najodpowiedniejszego modelu. Materace dzielimy ze względu na wagę na 4 kategorie:

Materace średnio twarde

Osoby ważące 80 kg mieszczą się w kategorii materacy średnio twardych czyli H2. To najczęściej wybierana twardość materaca. Taka twardość zapewnia optymalne podparcie kręgosłupa, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu snu. Materac średnio twardy wyprodukowany jest przy użyciu różnych warstw. W zależności od wybranego modelu może to być lateks, pianka wysokoelastyczna HR, pianka moletowana lub termoelastyczna pianka visco memory. Jakie właściwości posiadają te poszczególne warstwy?

Lateks jest sprężystym i bardzo trwałym materiałem. Posiada specjalne mikrokanaliki, których zadaniem jest wentylowanie materaca, Zapobiega to nadmiernej potliwości, pozwala utrzymać higienę i psychiczny komfort. Lateks jest odporny na odkształcenia, nie wypracowuje się. Jest antybakteryjny i przeciwgrzybiczny. Dobrze wspiera kręgosłup oraz całe ciało. Wpływa to korzystnie na krążenie krwi.

Pianka moletowana to 7 strefowa , bardzo wygodna i komfortowa pianka, laserowo nacinana. Szereg wypustek i wgłębień daje odczucie mikromasażu relaksując ciało i stymulując krążenie krwi.

Pianka termoelastyczna visco memory dopasowuje się do ciała pod wpływem temperatury. By stała się miękka, musi być poddana działaniu ciepła. Im wyższą temperaturę osiągnie tym bardziej plastyczna się staje i podatna na formowanie. Właśnie dlatego idealnie dopasowuje się do ciała. Odciąża mięśnie i stawy, które nie odczuwają żadnego nacisku. Krew lepiej krąży, a ty jesteś zrelaksowany i wypoczęty.

Pianka wysokoelastyczna HR, to pianka o zwiększonej gęstości wynoszącej 35 kg/m3. Sprężysta, o porowatej, przewiewnej strukturze. Swobodna cyrkulacja powietrza wpływa pozytywnie na sen. Zapobiega również namnażaniu bakterii i roztoczy. Pianka jest trwała i bardzo szybko odzyskuje swój pierwotny kształt. Perfekcyjnie dopasowuje się do kształtu ciała.

Materace kieszeniowe

Przy dość dużej wadze jaką jest 80 kg polecamy wkłady materaca sprężynowe. Dostępne są dwa rodzaje: materace kieszeniowe i materace z wkładem bonellowym. Czym różnią się te dwa typy?

Sprężyny bonellowe mają kształt klepsydry, są ze sobą połączone sztywnym drutem na wzór siatki.

Zasada działania takich sprężyn jest bardzo prosta. Im większa siła naporu działa na sprężyny, tym mocniej wypierają ciężar. Bonelle są połączone. Oznacza to, że jeżeli jakaś siła oddziałuje na konkretną sprężynę, ciężar rozkładany jest na wszystkie znajdujące się wokół. Przez to materac jest trwały. Niestety materac nie posiada wielu punktów podparcia. Nie będzie więc wygodny, jeżeli na łóżku śpią dwie osoby. Każdy ruch będzie bardzo odczuwalny, osoba lekka może się zsuwać w kierunku tej cięższej. Dużo lepszym rozwiązaniem są materace pocketowe. Sprężyny są w nich umieszczone w specjalnych, materiałowych kieszonkach. Pracują niezależnie, cicho. Taki materac posiada wiele punktów podparcia. Jest elastyczny i bardzo wygodny. Materac ugina się tylko w miejscu ucisku, wszelkie ruchy są amortyzowane i pochłaniane. To idealne rozwiązanie do łóżka dwuosobowego.

Materace dla osób o wadze powyżej 80 kg:

1) obustronnie średnio twarde:


2) średnio twarde/twarde:


3) średnio twarde/bardze twarde:

4) materace jednostronne średnio twarde

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Fazy księżyca, a sen
- Materace do kamperów
- Czym jest pianka wysokoelastyczna HR?