Księżyc to nasz naturalny satelita. Posiada cztery fazy, podczas których oglądamy jego oświetlone przez słońce obszary.

Fazy księżyca a sen

Na jego wygląd ma również wpływ ustawienie względem Ziemi. Wyróżniamy następujące fazy księżyca:

  • nów (obszar zwrócony ku nam nie jest oświetlony)
  • pierwsza kwadra
  • pełnia (oświetlony jest cały obszar zwrócony ku Ziemi)
  • ostania kwadra

Księżyc od zawsze fascynuje ludzi, łączono z nim wiele pradawnych wierzeń, choćby istnienie wilkołaka. Dziś wiemy, że ma wpływ na pogodę panującą na ziemi, steruje pływami morskim (przypływy i odpływy mogą wynosić nawet kilkanaście metrów u wybrzeży Japonii) a jego największą mocą są siły grawitacyjne.

Nów księżyca a sen

Często słyszymy o bezsennych nocach, których głównym winowajcą jest właśnie księżyc w pełni. Jaki jest więc wpływ pełni księżyca na sen? Naukowcy na podstawie przeprowadzonych badań wysnuli wnioski, z których wynika, że bezpośrednio przed pełnią i zaraz po niej badani uczestnicy eksperymentu potrzebowali średnio 5 min więcej na zaśnięcie i spali krócej o około 20 min. Również poziomom melatoniny obniżał się w ich organizmach w okolicy pełni księżyca, mimo braku ekspozycji na jasne światło księżyca.

Wpływ księżyca na sen

Na szczęście istnieją metody pozwalające wyraźnie zwiększyć jakość snu. Poza sprawdzonymi, babcinymi sposobami jak szklanka ciepłego mleka czy soku wiśniowego powinniśmy przestrzegać kilku zasad. Warto kłaść się do łóżka o regularnych porach, unikać ekspozycji na niebieskie światło telewizora i smartfona, nie obciążać żołądka późną kolacją i przed snem przwietrzyć sypialnię. Najważniejsze to jednak zapewnić sobie odpowiednią, wygodną powierzchnię do spania.

Wpływ pełni księżyca na sen

Dobrze dobrany materac to gwarancja relaksu, odprężenia i regenerującego snu. Materac powinien być dobrany do naszej wagi i preferencji. Wybór dostępnych na rynku materacy jest ogromny. Warto korzystać z pomocy fachowych konsultantów, którzy wyjaśnią zawiłości „materacowego” języka, a także dobiorą dla nas najlepszy produkt.

Podstawowym kryterium wyboru jest twardość materaca, dobrana według naszej wagi i osobistych upodobań.

Materace dzielimy według czterostopniowej skali na:

W zależności od zastosowanego wkładu tworzącego rdzeń materaca wyróżniamy materace piankowe, materace bonellowe oraz materac kieszeniowe ( dzielimy je na standardowe- sprężyny w ilości 262 szt/m2 o wysokości 12 cm, max plus- wysokość sprężyn zwiększona o 5 cm, mini- sprężyny skrócone o 6 cm oraz multipocetowe- liczba sprężyn wynosi 510 szt/m2). Materace mogą być jednostronne ( materac Floryda, materac Sofia, materac Florencja, materac Bruksela, materac Drezno, materac Akra) i dwustronne ( w różnych konfiguracjach twardości). Wybór jest naprawdę ogromny. Materiały, z których wykonane są warstwy zewnętrzne posiadają wszelkie niezbędne atesty i certyfikaty. Mogą być wykonane z pianki termoelastycznej visco memory, lateksu, pianki wysokoelastycznej HR lub pianki moletowanej ( materace miękkie i średnio twarde) oraz z kokosa, trawy morskiej, końskiego włosia ( materace twarde i bardzo twarde).

Materace piankowe wykonane są z pianki wysokoelastycznej HR. Mogą być obustronnie średnio twarde jak materace Lipsk, Rzym i Atena, miękkie/ średnio twarde jak materac Maroko lub średnio twarde/twarde jak materac Montana. Materace piankowe polecamy głównie dzieciom i osobom lekkim, ze względu na ryzyko szybkiego wypracowania, mimo ogromnych zalet pianki wysokoelastycznej HR. Charakteryzuje się ona wysoką elastycznością i trwałością. Jej gęstość wynosi 35 kg/m3. Ma porowatą strukturę, a dzięki takiej budowie jest przewiewna i łatwo dopasowuje się do kształtu sylwetki.

Czy pełnia księżyca ma wpływ na sen

Wśród materacy bonellowych, wykonanych ze sprężyn w kształcie klepsydry i połączonych sztywnym drutem, wyróżniamy takie modele jak dwustronnie średnio twarde materace Drezno, Dublin, Wera oraz Ryga. Warstwa zewnętrzna w zależności od wybranego modelu wykonana jest z pianki termoelastycznej visco memory, lateksu lub pianki wysokoelastycznej HR.

Pianka termoelastyczna visco memory jest bardzo komfortowa. Dopasowuje się do ciała pod wpływem nacisku i temperatury, jaką wydziela ciało. Pod jej wpływem mięknie, staje się plastyczna i dopasowuje się idealnie do wszystkich krzywizn ciała.

Lateks to najbardziej trwały i sprężysty materiał. Nie ulega wypracowaniu, w budowie posiada specjalne mikro otwory, zwiększające jego elastyczność i przewiewność. Dobrze podpiera kręgosłup. Wspomaga właściwą cyrkulację krwi.

Materac bonellowy twardy to model Akra, natomiast średnio twardy/twardy to materac Samara. Obaj posiadają w swojej budowie warstwę kokosa, która stabilizuje i usztywnia całą konstrukcję. Kokos jest naturalnym surowcem, wykonanym z włókien łupiny orzecha kokosowego. Dzięki zawartości soli mineralnych ma właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Warstwa kokosowa jest antyalergiczna. Zapobiega również nadmiernej potliwości.

Pełnia księżyca a sen

Największy wybór modeli jest wśród materacy z wkładem pocketowym, charakteryzującym się bardzo dużą elastycznością dzięki wielu niezależnym punktom podparcia. Wkład wykonany jest ze sprężyn umieszczonych w osobnych kieszonkach. To właśnie dzięki nim pracują niezależnie i dopasowują się do naszych ruchów, gwarantując ciału podparcie w każdej chwili. Materace średnio twarde na bazie podkładu kieszeniowego to materac Floryda, materac Marsylia, materac Sofia, materac Kolonia, materac Florencja, materac Perm, materac Tuluza, materac Sparta oraz materac Luna. Poza lateksem, pianką wysokoelastyczną HR oraz pianką termoelastyczną visco memory materac może być wykonany również z pianki moletowanej, czyli nacinanej na różną głębokość w celu uzyskania większej elastyczności. Pianka moletowana zawiera liczne wypustki i wgłębienia dające uczucie mikromasażu oraz poprawiające krążenie krwi.

Warstwą utwardzającą materac do stopnia bardzo twardego jest podwójna warstwa kokosa oraz końskie włosie. Końskie włosie to materiał posiadający właściwości higroskopijne, szybko wchłania wodę i natychmiast oddaje ją do otoczenia. Dzięki temu nie namnażają się w nim bakterie i grzyby.

Warstwę twardą uzyskamy również dzięki zastosowaniu warstwy z trawy morskiej, posiadającej wiele pozytywnych właściwości. Trwa morska to kilka gatunków alg, zawierających cenny pierwiastek jod, który uwalniając się stopniowo, ułatwia swobodne oddychanie.

Modele średnio twarde/ twarde to: materac Praga, materac Brema, materac Haga, materac Hebe natomiast modele średnio twarde/ bardzo twarde to: materac Warna, materac Glasgow, materac Mada, materac Bangi, materac Adusa, materac Bakari, materac Safi.

Znajdziemy również twardy materac Bruksela, twardy/ bardzo twardy materac Bristol, miękki/ średnio twardy materac Zefir oraz materac Taba i miękki/ twardy materac Bratysława.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Materace do kamperów
- Czym jest pianka wysokoelastyczna HR?
- Lateks naturalny czy sztuczny?