Raz na jakiś czas stajemy przed dylematem jaki materac do łóżka kupić. Parametry są tak różne, że wybranie właściwego często jest sporą trudnością, zwłaszcza dla osób niedoświadczonych w tym temacie. Warto wówczas skorzystać z pomocy zaznajomionych z tematem fachowców. Jeżeli jednak chciałbyś się dowiedzieć czegoś na własną rękę lub mieć jakiekolwiek pojęcie zanim zaczerpniesz porady konsultantów, zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.

Dobry materac do łóżka

By materac właściwie podpierał nasz kręgosłup i zapewniał komfortowy sen powinien posiadać odpowiedni stopień twardości. To jeden z najważniejszych parametrów, od których powinniśmy rozpocząć selekcję materacy. Twardość materaca dobieramy do wagi osób, które będą z niego korzystać. Źle dobrana sprawi, że w przypadku zbyt twardego materaca możemy odczuwać takie dolegliwości jak bóle pleców, mięśni czy drętwienie kończyn, spowodowane uciskiem na naczynia krwionośne. Zbyt miękki również nie sprzyja wypoczynkowi. Ciało będzie się na nim wyginać w pałąk powodując trudności w oddychaniu, nie unikniemy również dolegliwości ze strony kręgosłupa. Na stronie Godre.pl podzieliliśmy materace według czterostopniowej skali na:

Jeżeli preferujesz konkretną twardość podłoża, mimo iż według wagi powinieneś wybrać inną, nic nie stoi na przeszkodzie by wybrać materac według indywidualnych preferencji. Każdy wie najlepiej, jaka powierzchnia sprawia, że czuje się komfortowo. Skala twardości jest jednak pewnym wyznacznikiem, który ma pomóc we właściwym wyborze.

Jak wybrać dobry materac do łóżka dla singla

Pojedynczy materac do łóżka nie powinien sprawiać większych trudności w wyborze. Głównie dlatego, że nie musimy brać pod uwagę drugiej osoby. Dopasowanie parametrów jest więc prostsze. Osoba, która śpi sama ma dowolność w wyborze zarówno rdzenia materaca jak i surowców wykorzystanych w budowie warstw zewnętrznych. Może wybierać spośród materacy bonellowych o dużej elastyczności powierzchniowej jak i kieszeniowych, materacy piankowych czy lateksowych. Warstwa zewnętrzna zależna jest od twardości jakiej potrzebujemy i właściwości jakich oczekujemy. Innymi cechami będzie charakteryzować się materac termoplastyczny (dopasowuje się do ciała pod wpływem temperatury i nacisku) a innymi wysokoelastyczny (z pianki HR) czy lateksowy. Dobrym a przede wszystkim praktycznym wyborem jest kupno materaca dwustronnego, szczególnie jeżeli nie jesteśmy pewni, jaka twardość materaca nam odpowiada lub raz na jakiś czas lubimy ją zmienić. Regularnie obracając materac wydłużamy również jego żywotność, eksploatowany naprzemiennie dłużej zachowuje swoje właściwości.

Dobre materace do łóżek małżeńskich

Źle dobrany materac może skutecznie uprzykrzyć nocny wypoczynek. Szczególnie jeśli jest powodem bezsenności dla dwóch osób. Brak wysokojakościowego snu i w odpowiedniej ilości skutkuje znacznym obniżeniem jakości życia, powoduje nerwowość, trudności w skupieniu na zwykłych czynnościach. Zwiększona drażliwość może być przyczyną konfliktów i niedomówień. Dlatego zadbanie o higienę snu jest tak istotne nie tylko dla naszego zdrowia, ale również dla prawidłowych relacji panujących pomiędzy najbliższymi.

Materace do łóżek małżeńskich to bardziej skomplikowana sprawa jak materac dla singla. Należy tu bowiem wziąć pod uwagę potrzeby dwóch osób, a ponieważ często różnica wagi nie pozwala na dopasowanie idealnej twardości, niejednokrotnie niezbędny jest kompromis. Chcemy jednak podkreślić, że najlepszym wyborem w takiej sytuacji jest dobranie twardości materaca do wagi osoby cięższej. Jaka konstrukcja jest szczególnie polecana do łóżek małżeńskich? Najlepiej sprawdzą się materace pocketowe lub materace multipocketowe czyli z wkładem wykonanym ze sprężyn w kształcie cylindra, umieszczonych w materiałowych kieszonkach. Sprężyny charakteryzują się cichą, samodzielną, niezależną pracą. Dzięki temu materace z takim rdzeniem odznaczają się dużą elastycznością punktową. To właśnie ta elastyczność punktowa sprawia, że materace uginają się tylko w miejscu nacisku, gwarantując tym samym doskonałe podparcie dla kręgosłupa i sylwetki. Sprawia również, że osoba lżejsza nie zsuwa się w kierunku tej cięższej, zapewniając obojgu spokojny sen. Równie dobrze spiszą się materace lateksowe zaliczane do materacy piankowych, jednak znacznie od nich trwalsze i odporniejsze na wypracowanie. Materac z 16 centymetrowym wkładem z pianki lateksowej o gęstości wynoszącej aż 60 kg/m3 to bardzo wygodna alternatywa dla materacy sprężynowych. Materac lateksowy posiada doskonałe właściwości. Jest elastyczny, sprężysty i przewiewny. Dzięki doskonałej wentylacji powietrza w materacu nie gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje, materac zapewnia więc higienę i czystość. Dzięki licznym mikrootworom nie tylko swobodnie krąży w jego wnętrzu powietrze lecz również znacznie lepiej dopasowuje się on do sylwetki użytkowników.

Dobry materac do łóżka czyli odpowiednio dobrana warstwa zewnętrzna

Materace są produktem bardzo różnorodnym. Wybranie najlepszego modelu, nawet w ramach jednej twardości nie jest prostym zadaniem. Materace dzielimy nie tylko według twardości, lecz również ze względu na rodzaj surowców, z których wykonano warstwy zewnętrzne. Materace miękkie wykonane są z podwójnej warstwy pianki Visco Memory są to więc materace termoelastyczne. Najbardziej rozbudowana oferta dotyczy materacy średnio twardych. W tej grupie znajdziemy materac wysokoelastyczny wykonany z pianki HR, materac lateksowy, materac z pojedynczą warstwą pianki termoelastycznej Visco Memory, materac z pianką moletowaną profilowaną oraz materac z profilowaną pianką Visco Memory. Dla osób, które potrzebują materacy twardych oferujemy materac kokosowy lub materac z trawy morskiej, gwarantujące sztywne, stabilne podłoże. Materace bardzo twarde to materace z podwójną warstwą kokosową lub materace z końskim włosiem i podwójną warstwą kokosową.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Sypialnia w stylu minimalistycznym
- Czym jest łóżko kontynentalne i jak dobrać do niego materac?
- Naturalne komponenty we wnętrzu materaca