Zdrowe i ekologiczne produkty są dziś bardzo cenione. Świadomość dbania o środowisko z roku na rok rośnie. Segregujemy śmieci, ograniczamy ich produkcję, oszczędzamy wodę i nie marnujemy jedzenia. Coraz więcej ludzi uprawia sport i zdrowo się odżywia. Wiemy, jak dużą rolę odgrywa regenerujący sen w naszym funkcjonowaniu i samopoczuciu. Dlatego zwracamy dużą uwagę na wygodny materac i na to, z czego jest zbudowany. Materace zawierają naturalne komponenty, między innymi:

  • końskie włosie – naturalny surowiec pozyskiwany z końskiej grzywy lub ogona. Przed umieszczeniem w materacu oczyszczany z wszystkich zwierzęcych biokomponentów, by nie uczulał (szczególnie osoby uczulone na zwierzęce alergeny). Końskie włosie ma właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne i higroskopijne (szybko wchłania wilgoć i oddaje ją do otoczenia). Brak sprzyjających warunków sprawia, że w warstwie nie namnażają się chorobotwórcze drobnoustroje i nie gromadzą roztocza. Końskie włosie zawsze występuje z podwójną warstwą kokosową w materacach bardzo twardych.
  • kokos - z włókien jego łupiny wytwarzana jest mata kokosowa, czyli brązowa warstwa o grubości 0,5 -0,6 cm. Włókna kokosa są sztywne i mocne i takie same właściwości ma mata . Dzięki prasowaniu i lateksowaniu włókna tworzą trwałą strukturę. Materac kokosowy polecany jest osobom ważącym ponad 100 kg i jest zaliczany do materacy twardych. Ma właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne dzięki dużej zawartości soli mineralnych w łupinie kokosa. Jest również odporny na wilgoć, którą szybko absorbuje a następnie oddaje do otoczenia. Z tego względu polecamy ją osobom z nadmierną potliwością.
  • trawa morskamaterace z trawy morskiej stanowią alternatywę dla kokosa. Trawa morska to kilka różnych gatunków alg, rosnących na nadmorskich wybrzeżach. Są bogate w jod, czyli pierwiastek pełniący istotną rolę w rozwoju dzieci oraz w prawidłowej pracy tarczycy. Razem z algami, śladowe ilości jodu trafiają do materaca, skąd stopniowo się ulatania. Ma pozytywny wpływ na alergików i astmatyków.
  • lateksmaterace lateksowe lub posiadające w swojej budowie tą warstwę należą do ekskluzywnej grupy materacy. Są bardzo wygodne, sprężyste i odporne na użytkowanie. Nasze materace wykonane są z lateksu mieszanego, w proporcji 20% lateksu naturalnego i 80% lateksu syntetycznego. Takie rozwiązanie sprawia, że materac jest tańszy a jednocześnie zachowuje wszystkie właściwości materaca wykonanego w 100% z lateksu naturalnego. Lateks mieszany to idealny kompromis. Jest bezpieczniejszy, ze względu na znacznie mniejsze ryzyko uczuleń (często występujące przy produktach wykonanych z mleczka kauczukowego, objawiające się zaczerwienieniem skóry, swędzeniem, wysypką, pieczeniem oczu, kaszlem lub katarem). Lateks to materiał wykorzystywany w budowie materacy średnio twardych jako warstwa wierzchnia lub stanowiący rdzeń o wysokości 16 cm w materacach piankowych lateksowych.

Materace ekologiczne

Naturalne komponenty spotkamy w każdym typie materaca czyli piankowym, materacu bonellowym oraz materacu kieszeniowym, niezależnie od jego wysokości czy twardości. Takie surowce są zdrowe. Zwróćmy jednak uwagę, czy nie jesteśmy uczuleni na jakikolwiek składnik. Naturalne materiały zapewniają dobrą wentylację materaca. Do produkcji używane są bezpieczne kleje, które posiadają niezbędne certyfikaty i atesty, by nie zepsuć naturalnego efektu, jaki osiągamy kupując materac z wyżej wymienionymi surowcami. Należy jednak mieć na uwadze, że każdy nowy produkt może początkowo wydzielać charakterystyczny, czasem intensywny zapach, który po pewnym czasie znika.

Ważnym elementem materaca ekologicznego jest również pokrowiec uszyty z naturalnych materiałów. Łatwy w utrzymaniu w czystości i taki, który możemy bezproblemowo zdjąć i wyprać. Nasze pokrowce takie są . Do wyboru jest kilka rodzajów, wszystkie posiadają wszyty suwak w kształcie litery „L”. Pokrowce zawierają między innymi ekstrakt z aloesu (pokrowiec Aloe Vera), włókna bambusowe (pokrowiec Bamboo), celulozę (pokrowiec Tencel) dbające o naszą skórę i delikatne.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Materac dla gości – jak wybrać materac do łóżka gościnnego?
- Jaki materac dla osób z nadwagą? Wskazówki doboru materacy dla osób puszystych
- Drzemka w ciągu dnia - pomaga czy szkodzi?