Łóżeczko dziecięce to często pierwszy zakup przyszłych rodziców. Setki przejrzanych stron internetowych, rozmowy z doświadczonymi mamami, przeczytane książki... Informacji poszukujemy wszędzie. Produktem, na którym powinniśmy się jednak skupić najmocniej jest materac.

Materac do łóżeczka dziecięcego

Niemowlęta do 4 miesiąca życia spędzają w łóżeczku ponad 15 godzin na dobę. Niewygodny, źle dobrany materac może być przyczyną jego niedosypiania. Dziecko będzie marudne, nerwowe i płaczliwe. Zbyt twardy lub zbyt miękki materac może być również przyczyną wystąpienia wad postawy lub deformacji kręgosłupa. Takie skutki mogą być często nieodwracalne, dlatego tak ważne jest staranne dobranie odpowiedniego modelu. Materacyk do łóżeczka dziecięcego wykonany jest najczęściej w całości z pianki. Produkujemy materace z wysokiej jakości, wysokoelastycznej pianki HR, o gęstości 35 kg/m3. Ich wysokość wynosi od 9 cm do 13 cm. Odpowiednią twardość otrzymujemy poprzez zastosowanie konkretnej warstwy zewnętrznej, a do wyboru mamy:

 • piankę lateksową

 • pianke termoelastyczną visco memory

 • piankę moletowaną

 • piankę wysokoelastyczną HR

Pianka lateksowa to pianka posiadająca dużą elastyczność punktową, dzięki czemu dobrze dopasowuje się do ciała. W swojej budowie zawiera liczne mikro otwory. Które potęgują tą właściwość a dodatkowo doskonale wentylują materac. Dzięki nim jest przewiewny i nie gromadzą się w nim bakterie i roztocza, nie zbiera wilgoci i nie pleśnieje. Materac do łóżeczka dziecięcego to idealne rozwiązanie. Posiada odpowiednią twardość i elastyczność. Jest wygodny i bezpieczny.

Pianka termoelastyczna visco memory charakteryzuje się wyjątkowymi właściwościami. Dopasowuje się do ciała pod wpływem temperatury i nacisku. Im wyższą temperaturę osiągnie tym bardziej plastyczna i miękka się staje. Dzięki temu tworzy idealny odlew sylwetki, dając wrażenie ogromnego komfortu i otulenia. Nie jest jednak polecana dzieciom poniżej 3 roku życia ze względów bezpieczeństwa, z uwagi na utrudnione obracanie. Nic nie stoi na przeszkodzie by zastosować ten materiał w materacu dla dzieci starszych.

Pianka moletowana jest specyficznie nacinana. Dzięki licznym wypustkom i wgłębieniom daje uczucie mikromasażu, a nacinanie powoduje jej zmiękczenie i lepsze dopasowanie do sylwetki. Polecana starszym dzieciom.

Pianka wysokoelastyczna HR posiada wyjątkową trwałość, ze względu na zwiększoną gęstość wynoszącą 35 kg/m3. Jest elastyczna i komfortowa, zapewnia dobre podparcie ciała. Dzięki pęcherzykowatej budowie jej dopasowanie do sylwetki jest jeszcze lepsze.

Materace piankowe są lekkie, łatwe w przenoszeniu i utrzymaniu w czystości.

Materace do łóżeczka

Gdy dziecko trochę podrośnie i śpi już samodzielnie we własnym łóżku kupujemy nowy materac. Tym razem nasze możliwości są znacznie większe. Dziecko w wieku przedszkolnym i szkolnym może dobrze się czuć na materacu sprężynowym. Jaki rodzaj materacy sprężynowych jest dostępny? Istnieją dwa rodzaje wkładów sprężynowych: bonellowy oraz kieszeniowy.

Materac bonellowy zbudowany jest ze sprężyn w kształcie klepsydry, ułożonych szeregowo i połączonych ze sobą drutem, tworząc coś na wzór siatki. Sprężyny pracują zależnie jedna od drugiej, ciężar jest więc rozkładany równomiernie. Działają progresywnie, czyli im większa siła na nie działa tym mocniej się jej przeciwstawiają. Im większy nacisk tym większy opór. Dzięki temu doskonale podpierają ciało, są trwałe i odporne na użytkowanie. Materac bonellowy charakteryzuje się elastycznością powierzchniową.

Materac kieszeniowy (pocketowy) zbudowany jest z gęsto ułożonych obok siebie sprężyn cylindrycznych, umieszczonych w materiałowych kieszonkach, z jednej strony ze sobą zszytych, z drugiej sklejonych. Sprężyny nie są ze sobą połączone, pracują niezależnie, amortyzując każdy ruch. Materac ugina się tylko w miejscu nacisku, więc na tego typu materacu śmiało spać może dwoje dzieci. Nie będą się wybudzać przy każdym ruchu. Materac pocketowy posiada dużą elastyczność punktową. Wśród materacy kieszeniowych z liczbą sprężyn wynoszącą 262 szt/m2 wyróżniamy kilka dodatkowych opcji. Jeżeli potrzebujemy wyższy jak standardowe materac, rozglądnijmy się w ofercie materacy max plus, w których sprężyny zostały wydłużone o 5 cm, jeżeli poszukujemy niższy sprawdźmy modele mini, obniżone o 6 cm. Zwiększoną ilość sprężyn wynoszącą aż 510 szt/m2 posiadają materace multipocketowe. Gwarantują jeszcze lepsze podparcie sylwetki i idealne dopasowanie materaca do ciała.

Materac do łóżeczka

Twardość materaca powinna być zawsze dopasowana do wagi użytkownika. Dla dzieci odpowiednie będą materace miękkie oraz średnio twarde. Zapewnią dobre wsparcie kręgosłupa, nie powodując bolesnych ucisków na strategiczne miejsca jak biodra czy ramiona. Noworodek powinien spać na elastycznej powierzchni, jednak nie powinien się w niej zapadać, ze względów bezpieczeństwa ale również zdrowotnych. Niewystarczająco wsparty kręgosłup może ulec deformacji, a układ kostny maluszka dopiero się kształtuje.

Materace miękkie polecane są osobom, których waga nie przekracza 60 kg. Nie wypracowują się wtedy zbyt szybko i gwarantują wsparcie kręgosłupa i sylwetki.

Jaki materac do łóżeczka dziecięcego

Standardowe rozmiary materaca do łóżeczka dziecięcego to 60x120 cm oraz 70x140 cm, a do łóżek dla starszych dzieci :

 • materace 80x160 cm

 • materace 80x180 cm

 • materace 80x190 cm

 • materace 80x200 cm

 • materace 90x180 cm

 • materace 90x190 cm

 • materace 90x200 cm

Jesteśmy w stanie wykonać nietypowy rozmiar materaca, w rozmiarach co 5 cm. Łóżko lub łóżeczko zamówione na wymiar, nie będzie więc stanowiło problemu. Warto zakupić droższy, lepszej jakości materac w większym rozmiarze, zamiast mniejszego i tańszego. Unikniemy konieczności częstego kupowania materaca, ponieważ dziecko urosło.

Materacyk do łóżeczka

Wybraliście już odpowiedni materac do łóżeczka dziecięcego, dopasowaliście rozmiar, twardość, wkład wewnętrzny i rodzaj materiału zewnętrznego. Jest jeszcze jeden element, który będzie odgrywał istotną rolę w odczuwaniu komfortu snu. Tym elementem jest pokrowiec na materac do łóżeczka. Wśród naszej oferty znajdziesz bogaty wybór różnych pokrowców:

 • pokrowiec Bamboo – w swoim składzie oprócz 80% poliestru , 15% bawełny zawiera także 5% włókien bambusa. Dzięki temu posiada właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne oraz termoregulacyjne. Wchłania nadmiar potu, absorbuje jego nieprzyjemny zapach. Pokrowiec można prać w temperaturze 40°C.

 • pokrowiec Tencel – bardzo przyjemny w dotyku, uszyty w 51% z celulozy i 49% z poliestru. Wchłania nadmiar wilgoci z ciała, posiada właściwości antyalergiczne.

 • pokrowiec Silver – wykonany z materiału typu jersey, ze srebrnym napisem. Przepikowany owatą. Jego temperatura prania wynosi 40°C. Ogranicza powstawanie szkodliwych drobnoustrojów, bakterii, zapobiega wydzielaniu nieprzyjemnych zapachów dlatego polecamy go alergikom.

 • pokrowiec Jersey niepikowany – wykonany w 100 % z poliestru, ogranicza powstawania szkodliwych bakterii i mikroorganizmów, można go prać w temperaturze 40°C.

 • pokrowiec pikowany Jersey – posiada te same cechy, co Jersey niepikowany.

 • pokrowiec pikowany Aloe Vera – uszyty w 100% z poliestru, nasączony ekstraktem z liści aloesu. Polecamy go osobom o wrażliwej skórze. Pokrowiec posiada właściwości antybakteryjne i antyalergiczne. Zapewnia dobrą wentylację materaca i jest miły dla skóry. Można go prać w temperaturze 40°C.

 • pokrowiec Żakard – uszyty z trwałej i odpornej na mechaniczne uszkodzenia i mechacenie materiału typu żakard. Ma wyjątkowy, ciemno -grafitowy kolor. Pokrowiec nie brudzi się łatwo, a wszelkie zabrudzenia są mało widoczne. Posiada certyfikat trudnopalności. Sprawdzi się idealnie w pokoju nastolatka.

Regularne pranie pokrowca zwiększa higieniczność materaca. Dzięki wszytemu suwakowi, wzdłuż krótszego i dłuższego boku zadanie to jest łatwe i szybkie. Bezproblemowo zdejmiemy i założymy pokrowiec ponownie. Postępowanie według wytycznych producenta, pozwoli na długo zachować jego właściwości. Postępowanie według zaleceń, pranie w dopuszczalnej temperaturze, nie używanie środków wybielających czy płynów do płukania sprawiają, że pokrowiec nie traci cech szczególnych. Czysty i świeży pokrowiec umila sen.

Materace do łóżeczka dziecięcego

Dobór materaca nie jest sprawą prostą. Jeżeli i ty masz z tym problemy warto skorzystać z dostępnych opcji pomocy. Informacje zawarte w artykułach czy na blogach pomagają poszerzyć wiedzą. Warto skorzystać również z pomocy oferowanej przez konsultantów, którzy posiadając fachową wiedzę i doświadczenie pomogą nam dobrać odpowiednie parametry.

Wygodny materac to komfortowy sen. Wysypianie się jest ważne dla każdego człowieka, szczególnie jednak dla wciąż rozwijającego się, młodego organizmu. Płytki sen, przerywany częstym wybudzaniem spowoduje, że nasz maluszek będzie marudny i rozdrażniony a starsze dziecko nerwowe, apatyczne lub wycofane. Niedosypianie może skutkować nawet utratą apetytu. Dziecko nie będzie potrafiło skupić się na nauce, a zamiast chęci do zabawy często odczuwać będzie chęć na drzemkę. Materace do łóżeczka spełniają ważną rolę, mimo tego iż na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Jak pozbyć się problemów ze wstawaniem rano?
- Dezynfekcja materaca: jak poprawnie zdezynfekować materac?
- Mata kokosowa – dlaczego warto dokupić ją do materacy