Nie ważne co jest powodem tego, że chciałbyś wcześniej wstawać. Czy jest to brak czasu na obowiązkowe, codzienne czynności czy chęć zorganizowania sobie dodatkowych chwil tylko dla siebie? Jeżeli zależy Ci na tym by wstawać wcześnie, odpowiednio się do tego przygotuj i zacznij wdrażać pomysł w życie. Najlepiej zacznij od razu, w przeciwnym wypadku może się okazać, że przez kolejny rok, twoje zamiary pozostaną jedynie w sferze marzeń.

Problemy ze wstawaniem

Na początek przeanalizuj swoje codzienne nawyki. Może powodem problemów z wyjściem rano z łóżka jest to, że zbyt późno się kładziesz i twój organizm nie ma wystarczająco dużo czasu na regenerację. Prawdopodobnie tych „niewinnych grzeszków” jest jednak więcej:

  • ciężkostrawna kolacja, zjedzona tuż przed snem – ostatni posiłek, powinniśmy spożyć minimum 3 godziny przed snem. Zapewniając sobie pożywną, ale lekką kolację nie obciążymy żołądka, który odpocznie i da nam się wyspać, zamiast ciężko pracować nad strawieniem produktów.
  • przesiadywanie przed komputerem, smartphonem lub telewizorem – narażając nasze oczy na intensywne działanie jasnego światła zaburzamy harmonijne wydzielanie takich hormonów jak melatonina oraz serotonina. Melatonina powinna wywoływać w nas uczucie senności i ułatwiać odpoczynek. Jeżeli jej poziom jest znacznie obniżony, możemy mieć problem z zaśnięciem lub często wybudzać się w nocy. Rezygnując z wyżej wymienionych sprzętów pozwolimy naszemu organizmowi przygotować się na sen.
  • odpowiednia ilość i jakość snu – rzeczą zrozumiałą jest, że kładąc się do łóżka po północy i próbując się obudzić o 5.00 rano (po przespaniu zaledwie 5 godzin) możemy mieć problem. Wiedząc ile snu na dobę potrzebuje nasz organizm (czy 6 godzin czy 9), połóżymy się na tyle wcześnie, by mu go zapewnić. Warto stopniowo przesuwać ustalony rytm dnia i nocy, na przykład o 15 minut dziennie, by udało nam się to zrobić bez większego wysiłku dla organizmu. Zbyt radykalne zmiany mogłyby nas już na samym początku zniechęcić.

Problemy ze wstawaniem rano

Trudno jest zmusić się do zmiany przyzwyczajeń ot tak, bez wyraźnego powodu czy mobilizującej nagrody. Dlatego znajdź powody, odkryj zalety wczesnego wstawania. Zachęć się. Już sama świadomość zjedzenia śniadania bez pośpiechu czy wypicia w spokoju ciepłej, aromatycznej kawy może być wystarczającym motywatorem do zmian. Obserwowanie wschodu słońca, błoga cisza w domu, gdy pozostali domownicy jeszcze śpią - to naprawdę duża nagroda. Może marzy ci się codzienna, poprawiająca nastrój rozmowa z partnerem, jeszcze przed wyjściem do pracy albo poranna medytacja czy joga? Nie ważne co cię zachęci, ważne by było skuteczne i zadziałało.

Pamiętaj, że organizm przyzwyczaja się stopniowo i czasem zajmuje mu to więcej czasu. Nie poddawaj się zbyt szybko, daj sobie przynajmniej 3-4 tygodnie. Nie rób wyjątków w weekendy, twój całotygodniowy wysiłek pójdzie wtedy na marne. Kiedy nowy nawyk wejdzie ci w krew, raz na jakiś czas będziesz mógł pozwolić sobie na odskocznię, bez szkody dla długo wypracowywanej rutyny.

Problem z porannym wstawaniem

Jest jeszcze kilka sztuczek, które pomogą ci przejść przez nowe wyzwanie. Takie błahe, małe szczegóły jak:

  • pozostawienie budzika w odległości od łóżka zmuszającej od wstania (pod żadnym pozorem nie wolno nam wracać z powrotem do łóżka, choćby kusiło i wabiło nas miękkością i ciepłem)
  • pozostawienie telefonu z dala od naszego zasięgu (nie będziemy go włączać, gdy tylko pojawi się problem z zaśnięciem)
  • wyciszenie się, wywołanie senności poprzez sięgnięcie po książkę (obowiązkowo czytaną w łóżku, w pozycji leżącej lub półleżącej)
  • unikanie kawy i mocnej, czarnej herbaty na minimum 6 godzin przed snem
  • zapewnienie sobie odpowiednich warunków snu, pozwalających na relaks, wyciszenie i dobry jakościowo sen (jak zaciemnienie i wygłuszenie sypialni, wieczorne przewietrzenie pomieszczenia, utrzymanie odpowiednie temperatury, świeża i pachnąca pościel)
  • ciepła, relaksująca kąpiel, a po niej prosto do łóżka
  • warto ustawić przyjemną, energetyzującą melodię, która wybudzi nas zamiast znienawidzonego dźwięku budzika (ważne by przyjemnie nam się kojarzyła i nastrajała nas pozytywnie na cały dzień)

Problemy z wstawaniem rano

Niewątpliwie brak odpowiedniej jakości snu sprawi, że problemy z wstawaniem rano nie znikną. Co zapewni nam tą jakość? Poza wymienionymi wyżej odpowiednimi warunkami snu, ważny jest odpowiednio dobrany, komfortowy materac.

Materac dobieramy według wagi. Materac miękki poniżej 60 kg, materac średnio twardy (60-100 kg), materac twardy (powyżej 100 kg) lub materac bardzo twardy (powyżej 120 kg). To pierwsze kryterium, którym powinniśmy się kierować. Następna decyzja jaką będziemy musieli podjąć dotyczy typu materaca, czy ma to być materac piankowy czy materac kieszeniowy? Wśród materacy kieszeniowych znajdziemy tańsze materace bonellowe (duża elastyczność powierzchniowa, sprężyny połączone ze sobą) lub droższe i wyższej jakości materace kieszeniowe (wysoka elastyczność punktowa, sprężyny umieszczone są w osobnych kieszonkach, pracują niezależnie) . Jak więc widać czeka nas sporo dylematów. Decydując się na materac kieszeniowy mamy do wyboru materac pocketowy (z ilością sprężyn 262 szt/m2) lub materac multipocketowy (sprężyny w ilości 510 szt/m2), warstwy zewnętrzne wykonane są z różnego rodzaju pianek. Materac termoelastyczny wykonany jest z pianki termoelastycznej visco memory, materac lateksowy z pianki lateksowej, materac wysokoelastyczny z pianki HR o zwiększonej gęstości. Materac kokosowy lub materac z trawy morskiej to materace twarde a materac z końskim włosiem to najtwardszy z dostępnych materacy.

 

Wybór materaca, jeżeli nie znasz właściwości poszczególnych materiałów, może okazać się sprawą trudniejszą niż nam się na początku wydaje. Warto zapoznać się z dostępnymi informacjami lub poradzić się doświadczonych w tej branży doradców. Chętnie udzielą istotnych porad i pomogą wybrać najodpowiedniejszy model, z właściwymi parametrami, który zapewni wygodny sen.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Dezynfekcja materaca: jak poprawnie zdezynfekować materac?
- Mata kokosowa – dlaczego warto dokupić ją do materacy
- Spanie na łyżeczkę - co to oznacza?