Niezależnie od tego czy jesteś szczęśliwym posiadaczem nowego materaca czy niestety nadal użytkujesz swój stary, wysłużony materac niezastąpione może okazać się dokupienie maty kokosowej. Przyda się w sytuacji, gdy zakupiony materac okazał się zbyt miękki lub gdy stary materac nie gwarantuje nam komfortowego snu. Co to jest mata kokosowa? Jakie ma właściwości?

Mata kokosowa do materaca

Mata kokosowa wykonana jest z włókien łupiny orzecha kokosowego, posiadających charakterystyczny brązowy kolor. Włókna te są sztywne i mocne. Zawierają mnóstwo soli mineralnych, które stanowią naturalną barierę chroniącą przed chorobotwórczymi mikroorganizmami jak bakterie, grzyby czy pleśnie. Właściwość tą automatycznie uzyskuje otrzymana z nich mata kokosowa. Włókna są prasowane i lateksowane. Nadaje im to mocną i trwałą strukturę.

Mata kokosowa na materac posiada właściwości usztywniające i utwardzające powierzchnię. Ratuje sytuację wtedy, gdy źle dobraliśmy twardość materaca, gdy okazał się dla nas zbyt miękki lub powierzchnia, na której śpimy zużyła się, jest niewygodna i pełna nierówności. Kupno maty kokosowej to niewielki wydatek, na który może pozwolić sobie zdecydowana większość z nas. W łatwy i tani sposób otrzymamy wygodne miejsce do wypoczynku.

Mata kokosowa na łóżko

Mata kokosowa przeznaczona jest dla osób mających problemy z kręgosłupem. Jej twarda powierzchnia zapobiega powstawaniu wad postawy. Mocna, ale elastyczna powierzchnia zapewnia wygodę osobom, który już cierpią z powodu deformacji kręgosłupa.

Dzięki trwałej powierzchni idealnie nadaje się również dla osób posiadających sporą wagę, przekraczającą 100 a nawet 120 kg. Zapewnia właściwe podparcie ciała, eliminuje ryzyko „zapadania się” w materac.

Mata kokosowa na łóżko jest bezpieczna dla alergików. Nie namnażają się w niej bakterie, jest przewiewna, zwiększa wentylację materaca więc nie stanowi zagrożenia dla dzieci i wrażliwych na patogeny. Mata kokosowa ma właściwości higroskopijne, dobrze wchłania pot i natychmiast oddaje go do otoczenia. Jest więc komfortowym rozwiązaniem dla osób, którym dokucza problem nadmiernej potliwości.

Mata kokosowa może być jedną z warstw zawartych w materacu lub stanowić samodzielną nakładkę zwaną również materacem nawierzchniowym. Podobne właściwości jak mata kokosowa posiada trawa morska. Ona również usztywnia i utwardza materac, będąc zarówno jedną z jego warstw jak i samodzielnym toperem. Czym jest trawa morska i jakie posiada cechy?

Trawa morska jako alternatywa dla maty kokosowej

Trawa morska podobnie jak kokos jest naturalnym i ekologicznym surowcem. To kilka różnych gatunków alg, rosnących u wybrzeży oceanów. Ze względu na miejsce występowania charakteryzują się dużą zawartością jodu (cennego pierwiastka niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, rozwoju mózgu, pracy serca i wątroby czy narządów płciowych), który stopniowo wydzielając się do otoczenia, w niewielkim stopniu, ale jednak ułatwia oddychanie astmatykom i alergikom.

Trawa morska jest surowcem zapewniającym dobrą wentylację materaca. Jest przewiewna i lekka.

Zanim trafi do materaca jest wysuszana i odpowiednio przygotowywana.

Zarówno mata kokosowa jak i ta z trawy morskiej występują w połączeniu z innymi surowcami. Mogą być nimi różnego rodzaju pianki : wysokoelastyczna HR, pianka termoelastyczna visco memory, pianka moletowana lub z warstwą końskiego włosia, dzięki której materac zyskuje jeszcze większą twardość.

Maty kokosowe do materacy

Rolą maty kokosowej jest utwardzenie materaca. Materac twardy otrzymujemy poprzez umieszczenie w materacu pojedynczej warstwy kokosowej. Taka jedna warstwa ma najczęściej 0,7 – 0,8 cm grubości. Chcąc uzyskać materac bardzo twardy, warstwę podwajamy. W niektórych modelach bardzo twardych dodatkowo występuje warstwa końskiego włosia. Końskie włosie to kolejny naturalny surowiec, pozyskiwany z grzywy lub końskiego ogona. Przed sprasowaniem i umieszczeniem w materacu zostaje odpowiednio przygotowany. Przechodzi proces oczyszczania z uczulających, odzwierzęcych komponentów. Dzięki temu może być bezpiecznie użytkowany przez alergików.

Końskie włosie ma doskonałe właściwości higroskopijne. Jest odporny na wodę, jednocześnie dobrze wchłania nadmiar wilgoci i szybko oddaje ją do otoczenia. Cecha doceniana przez osoby, które mocno się pocą i przegrzewają podczas snu. Bakterie i inne chorobotwórcze organizmy dobrze czują się w wilgotnej atmosferze. Jej brak znacząco ogranicza ich występowanie. Materace z końskim włosiem są więc bezpieczne dla alergików.

Jak dbać o materac z wkładem kokosowym i o nakładkę kokosową.

Wszystkie materace, nie tylko te z dodatkiem kokosu, wymagają tego by o nie właściwie dbać. Przede wszystkim należy unikać zalania i nadmiernej ekspozycji na wilgoć, gdyż nawet najodporniejszy surowiec po jakimś czasie ulegnie zniszczeniu, mogą rozwinąć się w nim bakterie, pleśnie lub grzyby. Nie pomoże w tej sytuacji nawet doskonała wentylacja materaca. W okresie wzmożonej potliwości, zwłaszcza latem należy w miarę możliwości jak najczęściej wietrzyć materac, zwiększy to znacznie higienę i komfort snu.

Regularne pranie pokrowca również zwiększa higieniczność materaca. Wszystkie nasze pokrowce mają wszyty suwak wzdłuż krótszego i dłuższego boku, ułatwiający zdejmowanie. Bez problemu wrzucisz go więc do pralki lub oddasz do pralni.

Nakładka kokosowa powinna być przechowywana w suchym i bezpiecznym miejscu. Z dala od wilgoci, gryzoni czy innych organizmów, które mogłyby ją uszkodzić. Ze względu na kokos nie powinniśmy jej rolować, na dłuższą metę wpłynie to bowiem na jej jakość.

Mata kokosowa to doskonały pomysł na wakacyjny materac. Przyda się gdy przyjmujemy większą grupę gości i nie możemy zapewnić wszystkim łóżka. Możemy ją ze sobą zabrać w podróż, pod namiot. Jeżeli dokucza nam miękkość łóżek hotelowych, nic nie stoi na przeszkodzie by utwardzić je matą kokosową. To szybki, tani i łatwy sposób na zwiększenie komfortu.

Mata kokosowa na materac

Twarde materace, bo taką wartość posiadają te z matą kokosową, zdecydowanie odradzamy dzieciom oraz osobom szczupłym i lekkim. Zbyt twarda powierzchnia może powodować wiele przykrych dolegliwości. Jednym z nich jest ból kręgosłupa w jego górnej i dolnej części, uczucie „połamania”, problemy z wyprostowaniem się. Twardy materac nierównomiernie podpiera ciało powodując zwiększony nacisk na naczynia krwionośne w niektórych partiach ciała. Może to skutkować drętwieniem nóg lub rąk.

Na koniec tak oczywisty skutek źle dobranego materaca, jak kłopoty z zasypianiem, częste wybudzanie czy bezsenność, skutkujące rozdrażnieniem, brakiem koncentracji i energii. Odpowiednia jakość snu korzystnie wpływa na nasze życie. Pamiętajmy by z rozwagą podejmować decyzje dotyczące naszego wypoczynku. Wbrew pozorom to bardzo ważny element naszego życia, którego nie powinniśmy zaniedbywać.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Spanie na łyżeczkę - co to oznacza?
- Co zrobić, żeby nie chrapać w nocy - skuteczne sposoby
- Poduszka ortopedyczna do spania na boku i plecach – jaką wybrać, czy warto?