Sen to jedna z naszych podstawowych potrzeb życiowych. Około jednej trzeciej swojego życia spędzamy właśnie śpiąc, dlatego warto zwrócić uwagę na kwestię dopasowania odpowiedniego materaca, który zapewni właściwe podparcie kręgosłupowi. Dobry materac do spania na kręgosłup wcale nie musi być bardzo drogi. Okazuje się zaś, że w przypadku osób odczuwających dolegliwości ze strony kręgosłupa, wymiana materaca na nowy, dobrze dopasowany do potrzeb użytkownika może okazać się zbawienna. Często dyskomfort znika, a sen staje się znacznie bardziej wydajny. Jaki materac na chory kręgosłup warto wybrać i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy i proponujemy różne rozwiązania. Każdy z nas ma bowiem całkiem inne preferencje i wrażenia odnośnie wygody.

Jaki materac do spania na kręgosłup najlepiej wybrać?

Większość osób początkowo nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że ich bóle pleców mogą wynikać właśnie z niewłaściwie dopasowanego materaca. Jakie są sygnały, że materac nie służy naszemu kręgosłupowi?

  • pojawiają się bóle lędźwiowe,

  • występuje napięcie mięśni karku oraz szyi,

  • pojawia się sztywność karku,

  • trudno jest w nocy zmienić pozycję lub rano podnieść się z łóżka.

Nie powinno się bagatelizować takich objawów, ponieważ kręgosłup nosi całe nasze ciało i nie powinien cierpieć, a raczej regenerować się podczas snu i odpoczynku. Najczęściej w takiej sytuacji zalecany jest materac ortopedyczny na kręgosłup, który powinien szybko i skutecznie przynieść choremu ulgę.

Jak działa taki materac?

  • odciąża układ ruchu,

  • idealnie podtrzymuje wszystkie krzywizny kręgosłupa,

  • poprawia ukrwienie całego organizmu.

Bardzo ważne jest, że na materacu ortopedycznym ciało znajduje się w zdrowej i bezpiecznej dla kręgosłupa pozycji. Oznacza to, że jest on wyprostowany i może wypoczywać. Nie pojawiają się również żadnego rodzaju uciski kręgosłupa na nerwy, czy naczynia krwionośne, które prowadzą często do poważnych problemów. Również twardy materac ból kręgosłupa doskonale niweluje. Ortopedzi najczęściej zalecają właśnie materace twarde oraz bardzo twarde, ale najlepiej stopień tego parametru dopasować też do gabarytów użytkownika. Ważna jest masa ciała oraz wzrost, aby materac w pełni podpierał kręgosłup i zapewniał mu właściwą pozycję. Najtwardsze materace przeznaczone są dla największych użytkowników, którzy kładą największy nacisk na materac podczas snu.

Jak optymalnie dopasować materac do potrzeb kręgosłupa?

Jak wspomniano powyżej, zaleca się raczej materace twarde. Zbyt twardy może być jednak źródłem jeszcze większych problemów i powodować uciski. Każdy powinien dopasować materac do swoich własnych potrzeb. Większości osób dobrze robi średnio twardy materac na kręgosłup, który jest też najczęściej wybierany. Ważny jest także wybór materiału, którym wypełniony jest materac. Wszyscy śpimy w różnych pozycjach i dla każdego inne wypełnienie będzie tym idealnym. W sklepach zwykle można dostać:

Każdy z tych materiałów ma swoje własne zalety oraz funkcjonalności. Jaki materac na bóle kręgosłupa sprawdzi się najlepiej? My gorąco polecamy materace z pianki termoelastycznej. Pianka ta doskonale reaguje na temperaturę ciała użytkownika i idealnie dopasowuje się do kształtu i pozycji jego ciała. Nowoczesne pianki są również bardzo higieniczne i praktyczne. Nie pochłaniają wilgoci i są bardzo przewiewne, dzięki czemu nie stają się pożywką dla mikroorganizmów.

Bardzo ważne, aby materac, z którego korzystamy na co dzień nie był stary i zużyty. Nie może być odkształcony i pofalowany, ponieważ z pewnością nam nie posłuży. Jego rolą jest właściwe podparcie najważniejszych punktów na linii kręgosłupa. Warto więc zakup materaca potraktować trochę jak inwestycję długoterminową i wybrać materac z górnej półki, który będzie cechował się idealnym dopasowaniem i trwałością. Dzisiaj praktycznie każdy producent materaców umożliwia zaprojektowanie własnego produktu, co jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ otrzymujemy materac, który powinien spełnić wszystkie nasze oczekiwania. Ciekawym rozwiązaniem mogą być też materace dwustronne, które po każdej ze stron mogą mieć nieco inny stopień twardości.

Jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego?

Bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa dotykają dużą grupę społeczeństwa. Najczęściej wynikają z osłabienia mięśni, co skutkuje nadwyrężeniami i wypadaniem dysków. Każdy, kto doświadczył bolesności lędźwi lub rwy kulszowej doskonale wie, jak wpływa ona na całe samopoczucie i jak dużo wysiłku trzeba poświęcić, aby pozbyć się dyskomfortu. Często niezbędne są zabiegi i ćwiczenia. Na bolesność odcinka lędźwiowego zaleca się przede wszystkim materace twarde. Najlepiej, jeśli wybierzemy materac piankowy, ponieważ nowoczesne pianki idealnie podtrzymują kręgosłup i nie wywołują żadnych ucisków, jak na przykład popularne materace bonellowe. Pianka termoelastyczna zachowuje na długo swoje właściwości i sprawia, że można spać wygodnie i komfortowo. To bardzo ważne, ponieważ badania wykazują, że osoby cierpiące na bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa zwykle śpią znacznie gorzej, niż osoby, które nie mają tej przypadłości.

Idealny materac na ból kręgosłupa

Najlepiej materac kupować w sklepie stacjonarnym, gdzie istnieje możliwość położenia się na nim i wypróbowania swojej ulubionej pozycji. Dla każdego z nas inny materac będzie tym najlepszym i najwygodniejszym. Na pewno zalecamy, aby kupować materace wysokiej jakości, które nie należą do najtańszych, ale są bardzo funkcjonalne i zachowują się jak materace ortopedyczne. Taki materac, jeśli odpowiednio zadbamy o aspekty higieniczne, z pewnością posłuży przez kolejne lata i cały czas będzie dawał właściwy komfort snu.

Wybór właściwego materaca warto też skonsultować z lekarzem, który oceni kondycję kręgosłupa i jego ewentualne wady oraz problemy z nimi związane. Jeśli sama wymiana materaca na nowy nie pomoże, konieczna jest dalsza diagnostyka. Bardzo często na bóle kręgosłupa ma też wpływ tryb życia oraz siedząca praca. Wówczas trzeba wprowadzić też inne zmiany, aby kręgosłup mógł powrócić do dobrej formy.
Zobacz też nasze inne artykuły:
- Jaki wybrać materac piankowy czy sprężynowy?
- O materacach od A do Z
- Jak wyczyścić materac?