Wyobraź sobie, że musisz zdecydować, w jakich warunkach spędzisz jedną trzecią Twojego życia. Prawdopodobnie dołożyłbyś wszelkich starań, aby wybrać jak najwygodniejsze i najbardziej komfortowe miejsce.

Tymczasem bardzo często ignorujemy fakt, że sen, który zajmuje nam właśnie jedną trzecią życia, wymaga stworzenia jak najlepszych warunków. Zdarza się, że śpimy na źle dobranym łóżku lub na starym, wysłużonym materacu. Może to skutkować nie tylko niewyspaniem, ale też wieloma problemami zdrowotnymi.

Jak zatem wybrać materac idealny? Czytaj dalej i dowiedz się więcej.

 

  1. Materac z prawdziwego zdarzenia a spanie na wersalce – na czym polega różnica?

Być może wydaje Ci się, że na zwykłej wersalce śpisz zupełnie wygodnie. Jednak Twoje ciało może mieć inne zdanie. Kiedy śpisz, nie czujesz, że Twój kręgosłup nie tylko nie wypoczywa, lecz wręcz się męczy, Twoje mięśnie są napięte, a co gorsza – masz problemy z krążeniem.

W dodatku spanie na tapczanie lub zwykłym, tanim materacu może źle wpływać na jakość Twojego snu. Jak to możliwe? Choć nie jesteś tego świadomy, kiedy śpisz na mało wygodnym łóżku, ciało często zmienia pozycje, szukając wygodnego ułożenia. Może to powodować, że śpisz płytko i wybudzasz się, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

W efekcie, choć łóżko pozornie sprawia wrażenie wygodnego, możesz budzić się zmęczony i niewyspany. Wiele efektów spania na źle dobranym materacu, jak bóle stawów czy problemy z kręgosłupem, pojawia się po latach.

Co zatem robić? Zamiast kupować nowy, ładny tapczan, który będzie efektownie wyglądał w Twoim mieszkaniu, zainwestuj w dobry materac. Będzie to inwestycja w Twoje zdrowie, efektywny odpoczynek i dobre samopoczucie w ciągu dnia. Markowy materac jest w stanie to wszystko Ci zapewnić.

 

  1. Zalety zakupu dobrego materaca: walory zdrowotne to nie wszystko

Jeśli nie jesteś przekonany co do tego, że zakup profesjonalnego materaca wyjdzie ci na dobre, zrób mały eksperyment. Wybierz się do salonu z akcesoriami do spania i po prostu połóż się na jednym z markowych materacy. Zwróć uwagę na różnicę, jaką natychmiast odczujesz. Jeśli jest ona zauważalna już po kilku chwilach, to pomyśl, jak zareaguje Twoje ciało po kilku nocach spędzonych na wygodnym łóżku.

Dobry materac to przede wszystkim wielka ulga dla przeciążonych na co dzień stawów i kręgosłupa. Niezależnie od tego, czy spędzasz dnie w biegu, czy siedząc przy biurku, potrzebują one odpoczynku. Na dobrej jakości materacu Twój kręgosłup będzie, niezależnie od ułożenia ciała, znajdował się w linii prostej, co zapewni mu właściwy relaks.

Nie czeka cię spanie na wystających elementach, jak nierówności czy sprężyny. Idealnie dopasowana do ciała powierzchnia zapewni swobodne krążenie krwi.

Warto też wymienić korzyści, jakie po nocy na materacu wysokiej jakości odczuwają Twoje mięśnie. Ich nadmierne napięcie to prawdziwa plaga naszych czasów. Dobrze dobrane łóżko zapewni im zasłużony wypoczynek. Nie będą musiały się napinać, wyczuwając niewygodną powierzchnię. Elastyczny materac pozwoli im się zrelaksować, niezależnie od pozycji, w jakiej się ułożysz.

To jednak nie koniec korzyści. Profesjonalny materac ma jeszcze jedną zaletę – jest bardzo trwały. A zatem będzie to zakup na całe lata. Wersalka lub sofa, na której sypia się codziennie, może już po kilku miesiącach zarywać się i odkształcać. Materace są przystosowane do codziennego użytkowania i dlatego, pomimo upływu lat, zachowują swoje właściwości. Odpowiedz sobie, co bardziej się opłaca: zakup taniej wersalki, która już po roku nie nadaje się do spania, czy materaca, który nawet po wielu latach, wciąż zapewnia ci prawdziwy relaks i odprężenie.

 

  1. Jak dobrać odpowiednią twardość materaca

Wciąż pokutuje mit, że materac, aby zapewnić nam dobry wypoczynek, powinien być jak najtwardszy. Jest to jednak nieprawda. Najtwardsze materace przeznaczone są tylko dla osób o bardzo dużej masie ciała. W przypadku osób lekkich, takie miejsce do spania może wywołać nadmierne napięcie mięśni i sprawić, że kręgosłup będzie źle ułożony.

Jak sprawdzić, czy materac jest dla nas odpowiednio elastyczny? Najprościej będzie położyć się na plecach na wybranym materacu i wsunąć dłoń pod biodra. Następnie należy powoli wyciągnąć rękę. Czy Twoja dłoń wysuwa się z trudem? Oznacza to, że materac jest zbyt miękki. Jeśli z dużą łatwością wysunąłeś dłoń, może to oznaczać, że testowany produkt jest za twardy. Twoja ręka powinna wysunąć się z lekkim oporem. Wtedy jest to znak, że materac ma odpowiednią elastyczność.

Leżąc na plecach, spróbuj też poczuć, czy Twoje biodra zapadają się, czy też stanowią przedłużenie kręgosłupa. Na materacu o odpowiedniej twardości, powinieneś wyraźnie odczuwać tę drugą opcję.

Możesz też położyć się na testowanym materacu na boku i poprosić sprzedawcę lub kogoś znajomego o to, aby sprawdził, czy twój kręgosłup znajduje się w linii prostej. Tak właśnie powinien być ułożony na prawidłowo dobranym podłożu.

 

3.1 Jak wybrać odpowiednią twardość materaca dla dwóch osób o różnej wadze

Jeśli kupujemy materac dla dwojga, zawsze powstaje dylemat, jak dobrać jego twardość, aby był wygodny zarówno dla cięższej, jak i lżejszej osoby. Gdy różnica wagi jest naprawdę duża, możemy zawsze zdecydować się na zakup dwóch materacy o różnych stopniach twardości. Zazwyczaj jednak zaleca się zakup materaca multipocket, dostosowanego do lżejszej osoby. Produkty tego typu są bardziej sprężyste, zatem także cięższa osoba będzie miała zapewniony na nim komfort.

 

3.2 Jaka twardość materaca będzie idealna dla dziecka

Nie słuchaj mitów i obiegowych prawd, wedle których materacyk dla niemowlęcia musi być twardy. Zasada jest wręcz odwrotna: osoby lżejsze powinny spać na bardziej miękkim podłożu. Dziecko o wadze kilku kilogramów, powinno mieć zatem miękkie i elastyczne miejsce do snu. Ideałem są tu materace piankowe, które dodatkowo bardzo łatwo jest utrzymać w czystości. Dla młodych rodziców będzie to szczególna wygoda.

Warto wiedzieć, że choć dla dzieci często poleca się materace kokosowe, nie jest to najlepszy wybór. Tego typu produkty są bardzo twarde. Nadają się tak naprawdę tylko dla osób o bardzo dużej masie ciała.

 

  1. Wielkość materaca – jak ją dobrać?

Minimalny rozmiar materaca jednoosobowego to 80 x 200 cm. Nieco większe to materace 90x200 cm i 100 cm x 200 cm. Są one zdecydowanie bardziej komfortowe. Ten ostatni zadowoli nawet osoby, które potrzebują bardzo dużo przestrzeni.

 

4.1 Jakie wymiary powinien mieć materac dla pary

Co z materacami dwuosobowymi? Minimalny wymiar takiego produktu to 140 cm x 200 cm. Na takim materacu dwie osoby będą jednak musiały spać bardzo blisko siebie. Optymalny i najczęściej wybierany rozmiar dla pary to materac 160x200 cm. Jeśli para ceni sobie komfort i dużą przestrzeń, lepiej jest jednak kupić bardzo duży materac o wymiarach 180 cm x 200 cm.

 

  1. Poznaj rodzaje materacy

Jeśli chcesz wybrać materac idealny, dobrze będzie poznać podstawowe typy tych produktów. Dzięki temu nie zginiesz w sklepie z akcesoriami do spania i będziesz wiedział, co kryje się pod nazwami zachwalanych przez sprzedawców produktów.

5.1 Materace bonnelowe – najtańsze rozwiązanie

Jest to najstarszy typ materacy. We wnętrzu takiego produktu kryje się system połączonych sprężyn. Zaletą takiego materaca jest niska cena. Niestety, przeważają wady. Struktura bonnelowa przenosi drgania, zatem jeśli lekko poruszysz się Ty lub Twój partner, wówczas cała powierzchnia łóżka zaczyna drgać.

Struktura bonnelowa nie zapewnia odpowiedniego komfortu spania jednocześnie dwóm osobom o różnej wadze ciała. Osoba cięższa, naturalnie, wywiera większy nacisk na materac, który będzie zapadał się pod nią mocniej. W wyniku tego, osoba lżejsza, śpiąca w tym samym czasie obok, będzie zsuwać się w kierunku osoby cięższej. To całkowicie ograniczy jej komfort snu.

Warto wspomnieć, że klienci wybierający materace bonnelowe czasem skarżą się na skrzypienie sprężyn, które jest cechą charakterystyczną tego rodzaju materacy. W dodatku, taka struktura dość szybko się odkształca. Po kilku miesiącach materac bonnelowy może już być niewygodny.

5.2 Materace kieszeniowe, czyli sprężyny w nowym wydaniu

Istnieją też materace, których konstrukcja bazuje na sprężynach, lecz użytych w nowocześniejszy sposób. Materace kieszeniowe zawierają sprężyny, z których każda znajduje się w osobnej kieszonce. Dzięki temu sprężyny działają niezależnie i zapewniają lepsze podparcie kręgosłupa. Na takim materacu drgania są przenoszone w mniejszym stopniu. Oznacza to, że śpiący obok partner nie będzie nas budził, przewracając się z boku na bok.
Na takim materacu mogą spać dwie osoby o różnej wadze ciała
. Dzięki specjalnej strukturze materaców kieszeniowych, lżejsza osoba nie będzie się zsuwała w kierunku cięższej, jak podczas spania na materacu bonnelowym.

Szczególnym typem materacy kieszeniowych są materace multipocket. Zawierają one zwiększoną ilość sprężyn, dzięki czemu dają jeszcze większą elastyczność i jeszcze lepsze podparcie ciała.

5.3 Materace piankowe: termoelastyczne i wysokoelastyczne

Materace piankowe to dość duża grupa. Zaliczają się do nich wszystkie te produkty, które nie mają w strukturze sprężyn, lecz zbudowane są z elastycznej pianki. Materace tego typu są najwygodniejsze i najbardziej higieniczne. Nie ma w nich bowiem pustych przestrzeni, w których mogłyby gnieździć się roztocza lub zbierać zanieczyszczenia. Z tego względu produkty piankowe często poleca się alergikom.

Oczywiście nie wszystkie materace tego typu są sobie równe. Niestety, na rynku można spotkać produkty z niskiej jakościowo pianki. Dlatego wybierając wyposażenie sypialni, najlepiej jest poszukiwać dwóch typów materacy piankowych, czyli wysokoelastycznych i termoelastycznych. Materace wysokoelastyczne dają najlepsze, równomiernie rozłożone podparcie dla całego ciała, niezależnie od pozycji, w jakiej śpisz. Z kolei materace termoelastyczne reagują stale na Twoje ciepło. W miejscu, gdzie leżysz, materac pod wpływem temperatury Twojego ciała staje się bardziej elastyczny. Gdy tylko zmieniasz pozycję, materac natychmiast podąża za Twoim ruchem, zwiększając elastyczność tam, gdzie jest to potrzebne.

5.4 Materace lateksowe – nowoczesne rozwiązanie

Najogólniej mówiąc, materace lateksowe to szczególny rodzaj materacy piankowych. Ich struktura bazuje na piance wykonanej z syntetycznego lateksu, z większą lub mniejszą domieszką naturalnego mleczka drzewa kauczukowego. Takie materace są bardzo dobrze wentylowane, dzięki specjalnemu systemowi przepuszczających powietrze kanalików. Produkty lateksowe są też bardzo wytrzymałe.

Warto wiedzieć, że nie istnieje coś takiego, jak materac ze 100% naturalnego kauczuku. Jest to bowiem substancja płynna. Dlatego jeśli trafisz na informację o takim produkcie, bądź świadom, że jest to tylko chwyt marketingowy.

5.5 Materace jednostronne a materace dwustronne

Czym różnią się te dwa typy materaców? Przede wszystkim tym, że materace dwustronne można użytkować śpiąc raz na jednej, raz na drugiej stronie. W przypadku niektórych produktów wręcz zalecane jest regularne odwracanie materaca, aby materiał mógł oddychać i równomiernie się zużywał.

Materace jednostronne są skonstruowane przeważnie z różnych warstw i posiadają jedną stronę przeznaczoną do spania. Ich spód spełnia wyłącznie funkcje podparcia dla całej struktury.

Bez względu jaki materac kupisz, raz na 3-4 miesiące należy go obrócić przynajmniej w osi głowa-nogi, a najlepiej także góra-dół. Takie obchodzenie się z materacem może wydłużyć jego żywotność i pozwoli utrzymać dłużej wysoki komfort spania.