Sprężyny bonell

Na początek wyjaśnijmy sobie czym są sprężyny bonellowe. Mają kształt klepsydry, szersze u góry i dołu i zwężone pośrodku. Wykonane z mocnego drutu wysokiej jakości, są ze sobą połączone tworząc coś w rodzaju siatki przez co nie pracują niezależnie. Z czym to się wiąże? Przy ucisku w jednym miejscu, pracują zarówno sprężyny, na których siedzimy lub leżymy, jak i te znajdujące się wokół. Ciężar jest więc rozkładany równomiernie. Dzięki temu pojedyncze sprężyny nie są nadmiernie eksploatowane, a ich trwałość jest wydłużona. Wysokość wkładu, w którym występują sprężyny typu bonell wynosi 10 cm. Na jakiej zasadzie działa bonel sprężynowy?

Sprężyny są ustawione obok siebie. Fakt, że są ze sobą połączone sprawia, że ciężar rozkłada się równomiernie na cały materac i powierzchnia nie ulega odkształceniom. Ich opór zwiększa się wraz ze wzrostem obciążenia.

Sprężyny bonell opinie

Krążą opinie, że materace, w których zastosowano sprężyny bonellowe są przestarzałe, niewygodne i pomału odchodzą do lamusa. Nie jest to prawdą. Wciąż cieszą się zainteresowaniem zwłaszcza wśród osób, które cenią sobie tradycyjne rozwiązania. Dużą popularnością odznaczają się także wśród właścicieli hoteli, pensjonatów i domów wczasowych. Są wyposażeniem akademików, internatów i schronisk młodzieżowych. Są to miejsca, w których przeważnie śpi się osobno. Sprężyna bonelowa jest trwała, a materace w których jest wykorzystana są wygodne i posłużą wiele lat. Wkład materaca jest przewiewny i higieniczny. Cena jest jednak sporo niższa niż alternatywnych sprężyn kieszeniowych, przez co są bardziej dostępne. Sprężyny kieszeniowe z pewnością będą lepszym rozwiązaniem, kiedy waga partnerów znacznie się różni. Duża elastyczność punktowa zapewni optymalne podparcie obojgu użytkownikom, osoby śpiące nie będą się wzajemnie wybudzać. Materace te występują w wersji pocketowej i multipocketowej. Jaka jest między nimi różnica? W materacach kieszeniowych liczba sprężyn to 262 szt./m2, a w multipocketowej aż 510szt./m2.

Sprężyny bonell do spania

Czy omawiane sprężyny są komfortowe? Wbrew obiegowej opinii, że bonell jest niewygodny zapewnia on przyjemny sen. Sprężyny podtrzymują ciało we właściwej pozycji, natomiast zastosowane wierzchnie warstwy zapewniają wygodę. W wierzchnich warstwach wykorzystuje się piankę wysokoelastyczną HR, piankę visco memory lub lateks w przypadku strony średnio twardej, oraz kokos przy warstwie twardej.

Czym jest wysokoelastyczna pianka HR? To pianka o wysokiej gęstości wynoszącej 35kg/m3 oraz zwiększonej wentylacji. Cyrkulację powietrza poprawia specjalny system kanalików. W materacach bonellowych pianka HR stosowana jest bezpośrednio nad filcem.

Pianka visco memeory to innowacyjne rozwiązanie. Reaguje na ciepło. Im wyższa temperatura tym bardziej miękka pianka i podatna na nacisk. Idealnie dopasowuje się do kształtu ciała, podpiera go w każdym miejscu. Otula ciało i delikatnie je ogrzewa. Nie przenosi drgań i ruchów na cały materac, jest więc dobrym rozwiązaniem w przypadku materaca dwuosobowego.

Lateks to materiał znacznie bardziej elastyczny od pianki visco. Bardzo wygodny, komfortowy i trwały. Posiada specjalne mikrokanaliki, które wentylują materac i zapobiegają nadmiernej potliwości. Warstwa ta równomiernie podpiera ciało, usprawniając krążenie krwi. Lateks jest materiałem, który nie wypracowuje się szybko. Jest sprężysty. Po wstaniu z łóżka lateks natychmiast odbija, nie potrzebuje na to czasu, jak ma to miejsce w przypadku pianki visco memory. Dzięki sprężystości zmiana pozycji na takim materacu jest prosta i nie sprawia problemów.

Warstwa kokosowa wykonana jest z naturalnego surowca, jakim jest łupina orzecha kokosowego. Ma właściwości antyalergiczne i antygrzybiczne. Ma około 0,5-0,6 cm grubości.

W naszym sklepie znajdziesz dwustronne i jednostronne materace bonellowe. Do jednostronnych zaliczamy materac Drezno o stopniu twardości średnio- twardym oraz Akra z warstwą kokosową o stopniu twardości H3 czyli twardym. Pozostałe modele to materace dwustronne, w których możesz naprzemiennie wykorzystywać obie strony. Posiadają stopień twardości oznaczony symbolem H2, czyli są to materace średnio-twarde (Dublin, Wera , Ryga) oraz H2/H3 czyli średnio-twardy/twardy (Samara z warstwą kokosową).

Każdy produkt ma jednak jakieś wady. I bonel sprężynowy nie jest tu wyjątkiem. Co jest jego największą wadą? Wykorzystanie go w materacach dwuosobowych nie przysparza mu zwolenników. Materace bonellowe charakteryzują się małą elastycznością punktową. Oznacza to, że każdy ruch przenosi drgania we wszystkie miejsca na materacu. Jeżeli osoby, które wspólnie śpią na takim materacu znacznie różnią się wagą, to osoba lżejsza będzie się zsuwać na cięższa, w głębiej zapadniętą stronę. Jeżeli ich waga jest zbliżona, mogą odczuwać tak zwane falowanie materaca w momencie, gdy jedno z nich się poruszy. Dlatego rozważanie takiego materaca do łóżka dwuosobowego nie jest zalecane.

Komu w takim razie będzie na nim wygodnie? Często wybierane są przez rodziców, którzy mają w domu dorastające dzieci. Wiele materacy kieszeniowych posiada strefy twardości. Sprawdzają się one jednak tylko w przypadku, gdy materac jest dobrany do wzrostu użytkownika i strefy rzeczywiście podpierają ciało we właściwych miejscach. Dzieci wciąż rosną i nie ma możliwości dobrania materaca tak, by strefy znajdowały się dokładnie tam, gdzie powinny. Może to przynieść więcej szkody niż pożytku.

Pamiętajmy, że sen to podstawa właściwego funkcjonowania organizmu. Odpowiedni wypoczynek i regeneracja przekładają się na wszystkie pozostałe sfery życia. Na zdrowie, pracę, nastrój i współżycie z innymi ludźmi. Dobry humor to dobre relacje z bliskimi i współpracownikami. Zwróć więc uwagę na to by łóżko spełniało twoje oczekiwania i gwarantowało Ci zdrowy sen. Jeżeli stan Twoich finansów nie pozwala Ci na wyłożenie większej gotówki, nie musisz się martwić. Za mniejsze pieniądze możesz kupić fajny materac, który w budowie ma sprężyny bonellowe. I wcale nie oznacza to, że rezygnujesz z wygody i komfortu.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Jak prać pokrowiec na materac?
- Jak szybko zasnąć? Domowe sposoby na spokojny sen
- Najpopularniejsze pytania z forum - opinie na temat materacy