Główną rolą pokrowca na materac jest przede wszystkim ochrona materaca. Zabezpiecza on jego powierzchnię przez zanieczyszczeniami i zniszczeniem. Ponad to wspomaga właściwy przepływ powietrza oraz odprowadzenie wilgoci do otoczenia. Zwiększa komfort snu, ma właściwości antyalergiczne i pielęgnacyjne.

Bardzo istotne jest jednak utrzymywanie go w czystości, ponieważ nie zadbanie o odpowiednią higienę może być przyczyną namnożenia bakterii, roztoczy i innych mikroorganizmów. Również nieprzyjemny zapach może skutecznie zniechęcić do wypoczynku na takim materacu. Rozwiązaniem jest regularne pranie pokrowca na materac. Jeśli zastanawiasz się w jaki sposób przygotować się do tej czynności, przeczytaj nasz tekst do końca. Pamiętaj, że dzięki wbudowanym zamkom możemy z łatwością zdjąć, wyczyścić a potem założyć pokrowiec na materac.

Pranie pokrowca na materac i materaca

Zastanawiałeś się wielokrotnie jak prać materac? Jeżeli nie posiadasz myjki parowej, alternatywą mogą być znane i sprawdzone metody z wykorzystaniem naturalnych składników. Jeśli chcesz tylko szybko odświeżyć materac pozostaje czyszczenie materaca na sucho. Dobrym sposobem jest posypanie go sodą oczyszczoną. Następnie zostawiamy ją na kilka godzin i odkurzamy. Na trudniejsze plamy nakładamy pastę z sody oczyszczonej i wody, którą po około 30 min wycieramy wilgotną szmatką. Podobnie zadziała mieszanka wody z cytryną oraz chyba najskuteczniejsza woda utleniona. Są to jednak metody czasochłonne i nie tak efektywne jak wypranie zdejmowanego pokrowca w pralce.

Jak prać pokrowiec na materac?

Warto prać pokrowiec przynajmniej raz na pół roku, możemy to zrobić przy okazji obracania materaca. Alergicy mogą robić to częściej , nawet co 2-3 miesiące, z korzyścią dla ich zdrowia i samopoczucia. Zasunięty i zwinięty w rulon lub złożony w kostkę pokrowiec wkładamy do pralki. Pierzemy w temperaturze zalecanej przez producenta i ściśle według jego wskazówek. Takie informacje powinniśmy znaleźć na metce lub na stronie producenta. Warto postępować według jego rad, dzięki temu nasz pokrowiec nie ulegnie zniszczeniu, nie skurczy się. Posłuży nam dłużej, w nienagannej kondycji. Warto wcześniej zaplanować te czynności. Musimy pamiętać, że schnięcie pokrowca może potrwać nawet dwa dni.

Jeżeli posiadasz duży pokrowiec może nie zmieścić się w domowej pralce, której pojemność jest przeważnie ograniczona do 5 kg. Możemy wtedy skorzystać z usług profesjonalnych pralni, które posiadają znacznie większe urządzenia.

Higiena i czystość materaca są istotne w codziennym użytkowaniu. Warto dbać o pokrowiec i czyścić go, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Plamy i zanieczyszczenia łatwiej usuwać na bieżąco, kiedy nie są jeszcze zaschnięte.

Jak założyć pokrowiec na materac?

Pokrowiec na materac najlepiej zakładać lekko wilgotny, podda się on lepiej podczas zakładania. Wszystkie materiały w praniu mogą ulec skurczeniu, dlatego nie warto zakładać zupełnie suchego pokrowca.

Najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednie zabezpieczenie materaca i uniknięcie zanieczyszczenia. W ofercie naszego sklepu posiadamy 7 rodzajów pokrowców na materac. Dowiedz się więcej o och właściwościach:

- pokrowiec niepikowany Jersey. Wykonany jest z poliestru, o gramaturze 220g/m2 . Delikatny w dotyku i miły dla skóry. Tkanina zapobiega gromadzeniu się roztoczy i mikroorganizmów, dzięki czemu pokrowiec jest bezpieczny dla alergików. Można go prać w temperaturze 40°C, więc utrzymanie go w czystości jest łatwe. Zdejmowanie ułatwia wszyty suwak, w kształcie litery L, wzdłuż krótszego i dłuższego boku.

- pokrowiec pikowany Jersey. Przepikowany owatą czyli włóknem klimatyzującym, wykonany jest z poliestru, o gramaturze 220g/m2 . Delikatny w dotyku i miły dla skóry. Tkanina zapobiega gromadzeniu się roztoczy i mikroorganizmów, dzięki czemu pokrowiec jest bezpieczny dla alergików. Można go prać w temperaturze 40°C, więc utrzymanie go w czystości jest łatwe. Zdejmowanie ułatwia wszyty suwak, w kształcie litery L, wzdłuż krótszego i dłuższego boku.

- pokrowiec pikowany Grafitowy Żakard. Pikowany owatą, wykonany z bardzo odpornej na zaciągnięcia i zabrudzenie tkaniny żakardowej. Materiał nie mechaci się, ma ciemnoszary kolor, więc ewentualne zanieczyszczenia są mało widoczne. Można go więc polecić na łóżka w akademikach, internatach czy domach wczasowych. Tkanina wolno pochłania wilgoć, ogranicza również powstawanie i wnikanie roztoczy, redukuje nieprzyjemne zapachy. Dodatkowo posiada certyfikat trudnopalności, jest więc bardzo bezpieczna. Dopuszczalna temperatura prania to 40°C.

- pokrowiec pikowany Silver, wykonany z materiału typu Jersey, ze srebrnym napisem. Jego gramatura to 200g/m2. Posiada zamek w kształcie litery „L” wszyty wzdłuż krótszego i dłuższego boku, można go wyprać w max. temperaturze 40 °C. On również ogranicza powstawanie mikroorganizmów, jest więc polecany alergikom.

- pokrowiec pikowany Aloe Vera, pikowany 7 strefowo, polecany szczególnie osobom o wrażliwej, delikatnej skórze. Jest nasączony ekstraktem z liści aloesu, delikatnie pielęgnuje i chroni skórę. Jest antyalergiczny i antygrzybiczny. Zapewnia dobrą wentylację materaca. Temperatura prania to 40°C.

- pokrowiec pikowany Bamboo, również pikowany 7 strefowo, wykonany z włókien bambusa, posiada właściwości termoregulacyjne, antyalergiczne i antygrzybiczne. Absorbuje wilgoć i niweluje nieprzyjemne zapachy potu.

- pokrowiec pikowany Tencel, z 51% dodatkiem celulozy. Szybko wchłania nadmiar wilgoci z ciała i odprowadza ją do atmosfery. Polecany alergikom dzięki właściwościom antyalergicznym. Zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Jak szybko zasnąć? Domowe sposoby na spokojny sen
- Najpopularniejsze pytania z forum - opinie na temat materacy
- Higiena snu - jak dobrze spać?