Zakup materaca do spania to ważna decyzja, która powinna zostać dobrze przemyślana. Wiele osób zastanawia się, jaki materac piankowy czy kieszeniowy będzie dla nich wygodniejszą propozycją i zapewni idealny komfort. Podpowiadamy, czym różnią się oba modele i na co należy zwrócić uwagę wybierając materac do domu, czy hotelu.

Czym kierować się podczas wyboru materaca?

Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, czym należy się kierować, aby wybrany model materaca zapewnił odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i zagwarantował efektywny wypoczynek.

Na które parametry produktu trzeba zwrócić uwagę?

  • Najważniejszy jest stopień twardości – powinno się go dopasować do wagi ciała osoby śpiącej. Im lżejszy użytkownik, tym bardziej miękki materac należy wybrać.

  • Kolejna kwestia to rodzaj materiału, z którego materac wykonano. Nawet produkty o podobnym stopniu twardości będą się od siebie różniły sposobem, w jaki reagują na obciążenie.

  • Istotna jest również wysokość materaca – im wyższy, tym wygodniejszy dla osób o większej masie ciała.

Należy przede wszystkim materac dopasować do siebie, budowy ciała i przyzwyczajeń. Wygoda to bardzo subiektywna kwestia – jedni preferują materace bardzo twarde, inni zaś wyjątkowo miękkie, w których można się zapadać.

Materace piankowe – miękkie i niezwykle komfortowe

Klienci zastanawiający się, który produkt wybrać – materac piankowy czy kieszeniowy zwykle biorą pod uwagę właśnie kwestię miękkości tego pierwszego. Producenci zalecają, aby tego typu materace wybierać dla:

  • dzieci i nastolatków,

  • osób o małych gabarytach ciała,

  • użytkowników, którzy są przyzwyczajeni do spania na miękkim podłożu i nie chcą tego zmieniać.

Popularne materace piankowe wykonane są zwykle z pianki wysokoelastycznej lub termoplastycznej. Ta pierwsza cechuje się dużą sprężystością i bardzo szybko powraca do swojego pierwotnego położenia. Zwykle takie materace są dość niskie, dlatego nie poleca się ich osobom dorosłym. Cięższy użytkownik nie odczuje żadnego komfortu, zapadając się w takim materacu, a jego kręgosłup na pewno nie będzie wypoczęty po kilku godzinach takiego snu.

Ciekawym rozwiązaniem są nowoczesne materace z pianki termoelastycznej. Doskonale reaguje ona na nacisk ciała w miejscach takich jak biodra, czy barki, a następnie mięknie pod wpływem ciepła, które wydziela ciało osoby śpiącej. Materace termoplastyczne często posiadają warstwę lateksu, dzięki czemu są nieco grubsze. Większość osób jest bardzo zadowolonych z komfortu, jaki oferuje tego typu produkt – pojawia się przyjemne wrażenie otulania ciała.

Warto zwrócić uwagę na to, że nowoczesne pianki są materiałami bardzo higienicznymi, a więc nie trzeba obawiać się o bytowanie w nich roztoczy, które pozostawiają swoje odchody. Wystarczy regularnie odkurzać swój materac, a najlepiej dodatkowo osłaniać go praktycznym pokrowcem, który można prać.

Materace sprężynowe kieszeniowe dla wymagających użytkowników

Kiedyś materace sprężynowe oparte były na sprężynach bonellowych, połączonych ze sobą przy pomocy metalowego drutu. Wybierając – materac kieszeniowy czy piankowy trzeba wiedzieć, że dzisiejsze produkty kieszeniowe funkcjonują całkowicie inaczej.

Czym różnią się od swoich poprzedników?

  • Wyposażone są w znacznie większe ilości sprężyn (na metr kwadratowy powierzchni materaca jest ich kilkaset).

  • Sprężyny różnią się od siebie miękkością dla zachowania idealnej wygody – nie jest wywierany żaden zbędny nacisk na ciało.

  • Każda ze sprężyn umieszczona jest we własnej kieszeni i działa niezależnie od pozostałych.

Taki materac ugina się jedynie punktowo, a nie na całej powierzchni jak produkt bonellowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie powstaje nieprzyjemny efekt falowania. Osoby śpiące we dwójkę nie budzą się, kiedy partner próbuje zmienić pozycję. Materac jest również cichy i nie skrzypi.

Ważne jest, aby dobrze dopasować stopień twardości takiego produktu, ponieważ tylko wtedy będzie on wspierał kręgosłup równomiernie na całej jego długości i pozwoli na zachowanie ergonomicznej pozycji snu. Warto wspomnieć o tym, że materace kieszeniowe są również bardzo higieniczne, a ich konstrukcja pozwala na stałą wentylację, aby nie mnożyły się w nich mikroorganizmy.

Osoby dorosłe decydując materac kieszeniowy czy piankowy, z pewnością powinny wybrać pierwszy produkt. Ciężar ciała nie sprawi bowiem, że materac będzie się nieprzyjemnie zapadał pod użytkownikiem. Dzieciom zaleca się zaś produkty wykonane z pianek.

Jak zadbać o swój materac?

Niezależnie od tego, z jakiego materiału produkt został wykonany, warto zadbać o niego, aby wydłużyć jego żywotność. Sam transport powinien odbywać się w pozycji płaskiej, ponieważ rolowanie szkodzi elementom konstrukcyjnym, a na pewno sprężynom stosowanym w materacach kieszeniowych. Poza tym, co jakiś czas należy zmieniać strony materaca, żeby nie wywierać jednostajnego ucisku w jednym miejscu. Zaleca się także, aby materac regularnie odkurzać dla zachowania higieny. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie praktycznego pokrowca, który można zdjąć w każdej chwili i wyprać we własnej domowej pralce.

Zobacz też nasze inne artykuły:

- Materac piankowy czy sprężynowy - który wybrać?
- Jaki materac wybrać? Najlepszy materac do spania
- Jak dobrać twardość materaca do wagi?