Wiele mówi się obecnie o tym, jak ważny jest wybór odpowiedniego materaca do spania, który powinien być przystosowany do indywidualnych potrzeb jego użytkownika. Jaki materac wybrać sprężynowy czy piankowy, aby cieszyć się wygodą i komfortem? Który z nich zapewni zdrową i ergonomiczną pozycję snu i zagwarantuje zdrowie kręgosłupa? Podpowiadamy i radzimy, na jakie parametry trzeba koniecznie zwrócić uwagę, aby wybrać produkt idealny dla siebie.

Materace sprężynowe – rodzaje

Kiedyś w sklepach dostępne jedynie były klasyczne materace oparte na sprężynach bonellowych. Dzisiaj, poza nimi, w ofercie znaleźć można również materace kieszeniowe – znacznie bardziej nowoczesne i funkcjonalne. Czym różnią się od siebie oba modele?

  • W materacach kieszeniowych stosuje się znacznie większe ilości sprężyn niż w bonellowych.

  • Różnią się one także swoją twardością i w poszczególnych częściach materaca ułożone są w taki sposób, aby zapewnić maksimum komfortu.

  • Sprężyny bonellowe połączone są ze sobą drutem, a w materacu kieszeniowym są całkowicie niezależne. Umieszcza się je w kieszeniach i dopiero one łączą się ze sobą.

Na pewno materac kieszeniowy będzie produktem cichym i bardziej wygodnym. Dzięki temu, że sprężyny działają niezależnie – nie powstaje efekt falowania i materac ugina się punktowo.

Rodzaje materaców piankowych

Rozważając wybór – materac sprężynowy czy piankowy, warto przyjrzeć się lepiej temu drugiemu, ponieważ stanowi ciekawą propozycję. Jakie modele takich produktów można dziś znaleźć w sklepach?

Nowoczesne pianki są bardzo praktyczne i funkcjonalne, jak również higieniczne i trwałe. Jedynym mankamentem tego typu materaców jest to, że z natury są miękkie, a więc nie nadają się dla każdego.

 

Wiele osób decyduje się na materace z pianki termoelastycznej, z uwagi na jej specyficzne zachowanie. Pianka z łatwością ugina się pod ciężarem śpiącego ciała, a dzięki wydzielanemu przez nie ciepłu idealnie mięknie. Można mieć wrażenie, że materac otula użytkownika i zapewnia mu idealny komfort. Taka pianka powoli wraca do swojej pierwotnej pozycji, kiedy temperatura zaczyna spadać, w odróżnieniu od pianki wysokoelastycznej, która bardzo szybko wraca do swojego dawnego stanu.

Dla kogo materace piankowe, a dla kogo sprężynowe?

Podejmując decyzję materac piankowy czy sprężynowy, trzeba zawsze wziąć pod uwagę indywidualne zapotrzebowanie użytkownika, który będzie na nim spał. Dla każdego z nas wygoda to kwestia bardzo subiektywna i wynika z różnych kwestii. Trzeba pod uwagę wziąć oczywiście wieloletnie przyzwyczajenia, ale jeszcze bardziej istotna jest sama budowa ciała. Osoby lekkie powinny spać na materacach bardziej miękkich, a cięższe na tych twardszych.

Producenci starają się sprostać wymaganiom wszystkich klientów i w sklepach można dziś znaleźć produkty o kilku stopniach twardości:

Najlepiej zapoznać się z konkretnymi zaleceniami producenta i opierając się na nich podejmować dalsze decyzje. Jak wspomniano, materace piankowe to produkty z reguły miękkie. Zaleca się je głównie dzieciom oraz nastolatkom, jak również osobom o małej masie ciała. Sprawdzają się też w przypadku użytkowników, którzy mimo większych gabarytów po prostu wolą miękkie podłoże do snu.

Decydując się na materac z pianki, trzeba wziąć pod uwagę jego niewielką wysokość. Ciężki użytkownik może odczuwać spory dyskomfort, jeżeli jego ciało zapadnie się na dno takiego materaca. Zarówno jedne, jak i drugie nadają się do spania we dwójkę, ponieważ śpiąc na nich, nie odczuwa się ruchów drugiej osoby.

Jaki materac sprężynowy czy piankowy do hotelu lub pensjonatu?

Miejsca takie jak hotele i pensjonaty są bardzo często odwiedzane przez gości, a jakość materaców okazuje się być kluczowa.

  • Z uwagi na częstą i intensywną eksploatację, materace powinny być bardzo trwałe i wytrzymałe.

  • Muszą być również wygodne, ponieważ od tego zależy komfort gości, a w rezultacie ich zadowolenie z pobytu.

  • Istotną kwestią jest higiena – materac powinien umożliwiać wentylację powietrza.

Jaki materac lepszy piankowy czy sprężynowy w takiej sytuacji? Z uwagi na różnorodność gości, hotel powinien zdecydować się raczej na materace sprężynowe dla dorosłych gości, a maluchom zapewnić dostępność materacy piankowych, które będą dla nich najbardziej odpowiednie.

Jak wydłużyć żywotność swojego materaca?

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju materac posiadamy, bardzo ważne, aby zadbać o jego kondycję. Materace powinny być transportowane tylko i wyłącznie na płasko, ponieważ rolowanie nie sprzyja ich żywotności i może powodować uszkodzenie poszczególnych elementów. Dodatkowo każdy materac trzeba dokładnie odkurzać co jakiś czas i dopuszczać do niego dopływ powietrza. Najlepiej co jakiś czas nie ścielić łóżka i dać materacowi pooddychać. Poza tym, przed plamami i brudem materac dobrze ochroni pokrowiec, który można dopasować optymalnie u tego samego producenta.
Zobacz też nasze inne artykuły:
- Jaki materac wybrać? Najlepszy materac do spania
- Jak dobrać twardość materaca do wagi?
- Materac do spania na podłodze