Sen pełni niezwykle istotną rolę w naszym życiu. Dzięki niemu organizm jest w stanie się regenerować i magazynować siły na kolejny dzień funkcjonowania. Bardzo ważne jest miejsce, w którym śpimy. Powinno zapewniać nam wygodę i komfort, a jednocześnie właściwe wsparcie dla kręgosłupa. Kluczowym czynnikiem jest oczywiście rodzaj materiału, z którego wykonano materac. Trzeba jednak pamiętać o tym, że to twardość materaca jest parametrem, który dopasowuje się ściśle do konkretnego użytkownika. Jako producent oferujemy materace o kilku różnych stopniach twardości i zalecamy, aby dopasować tę kwestię przede wszystkim do masy ciała, ale również do wzrostu przyszłego użytkownika.

Jak dobrać twardość materaca, aby zapewnić sobie zawsze komfortowy i zdrowy sen? Podpowiadamy i wskazujemy, na co zwrócić uwagę, aby dopasować odpowiedni materac.

Jak poznać, że materac jest źle dobrany?

Kiedy ten jest zbyt miękki:

  • kręgosłup wygina się jak na hamaku,

  • przestrzenie między jego dyskami, które wymagają regeneracji, są ściskane, przez co nie mogą przyjmować płynów.

Taka sytuacja wpływa bezpośrednio na powstawanie problemów bólowych oraz zwyrodnień kręgosłupa.

Z kolei, kiedy korzystamy ze zbyt twardego materaca:

  • stanowi on podparcie tylko dla określonych partii kręgosłupa, w których powstają mocne uciski – w konsekwencji może to doprowadzić do drętwienia kończyn,

  • przy wieloletnim użytkowaniu może to prowadzić do skrzywienia kręgosłupa,

  • jest to niebezpieczne dla osób starszych i mających problemy z układem krwionośnym.

Skąd wiadomo jaka twardość materaca jest dla nas odpowiednia?

Dobrze dopasowany materac przede wszystkim doskonale odciąża kręgosłup. Oznacza to, że znajduje się on w odpowiedniej pozycji w kształcie litery S, leżąc na wznak i jest praktycznie prosty, kiedy układamy się na boku. Dzięki temu, mięśnie i przestrzenie pomiędzy dyskami rozluźniają się - mogą napływać tam płyny, co pozwala na regenerację. Po dobrze przespanej nocy możemy obudzić się nawet kilka centymetrów wyżsi. Wybierając materac dla siebie, trzeba kierować się oczywiście dostępną skalą stopni twardości, jednak najlepszym rozwiązaniem jest po prostu położenie się w sklepie na materacu i sprawdzenie, czy jest wygodny. Większość producentów umożliwia klientom korzystającym z zakupów online zwrot produktu w ciągu określonego czasu, jeżeli materac nie jest dla nich odpowiednio wygodny.

Jakie są najczęściej występujące twardości materaca?

Większość światowych producentów stosuje tę samą skalę twardości, aby ułatwić użytkownikom podjęcie decyzji. Oczywiście, jest to zawsze subiektywne odczucie i osoba ważąca 50 kg nadal może czuć się lepiej na twardszym materacu, a ta o sporej masie ciała szukać materaca miękkiego.

Zazwyczaj twardość materacy określana jest oznaczeniami:

  • H1 – materace miękkie, polecane przede wszystkim dzieciom oraz osobom o niewielkich gabarytach, których waga nie przekracza 50-60 kg,

  • H2 – materace średnio twarde, polecane osobom o wadze do 100 kg (nie posiadają one w budowie warstwy końskiego włosia lub kokosa),

  • H3 - materace twarde, polecane osobom na granicy wagi 100 kg lub w przypadku, kiedy waga jednej osoby delikatnie przekracza 100 kg,

  • H4 – materace bardzo twarde, przeznaczone dla osób, których waga przekracza 120 kg lub, które preferują takie rozwiązania.

Wskazana skala twardości materaca jest oczywiście umowna i nie trzeba ściśle kierować się opisanymi kryteriami wagowymi, ponieważ duże znaczenie mają tutaj również osobiste preferencje, ale warto brać je pod uwagę w pierwszej kolejności. Jak materiał materaca ma wpływ na relacje wygoda - cena? Odpowiedź na to pytanie jest jedna - im droższy materac, tym większy komfort i wygoda użytkowania.

Jaka twardość materaca dla dziecka będzie optymalna?

Wybierając materac dla małego członka rodziny, najlepiej kierować się tymi samymi przesłankami. Należy zwrócić uwagę na masę ciała i wielkość dziecka. Dzisiaj wielu producentów oferuje materace różnego rodzaju w rozmiarach dziecięcych, aby zapewnić młodym klientom jak najwięcej komfortu. My dla najmłodszych polecamy twardość materaca H1, a więc materac miękki. Jest on najwygodniejszy, a mały człowiek nie generuje praktycznie żadnych nacisków. Oczywiście idealna twardość materaca dla dziecka będzie się nieco zmieniać. Kiedy dziecko zaczyna rosnąć i przybierać na wadze, z czasem trzeba zmienić go na nieco twardszy. Dla nastolatków zaleca się głównie materace o twardości H2. Na pewno duże znaczenie będzie tu miał wzrost dziecka, jak również materiał stanowiący wypełnienie materaca.

W przypadku większego dziecka dobrym rozwiązaniem jest zabranie go do sklepu i umożliwienie mu dopasowania twardości materaca do swoich potrzeb. Może okazać się bowiem, że młody człowiek najlepiej czuje się na materacu nieco twardszym i na nim jego ciało wypoczywa. Jest to zawsze kwestia indywidualna, niezależnie od wieku. Wybierając produkt dla dziecka, trzeba zwrócić uwagę na to, czy łatwo można go czyścić i czy posiada zdejmowany pokrowiec z otworem wentylacyjnym, który pozwoli na zachowanie właściwej higieny.
Zobacz też nasze inne artykuły:
- Jaki wybrać materac piankowy czy sprężynowy?
- Jaki materac do spania na kręgosłup oraz bóle pleców?
- Jak wyczyścić materac?