Kiedy stajemy przed wyborem materaca, często pojawia się dylemat – jaki produkt wybrać – materac piankowy czy lateksowy. Producenci oferują szeroki wybór nowoczesnych materaców, które wykonywane są przez nich z różnego rodzaju surowców. Dzięki temu istnieje możliwość dopasowania nowego materaca do własnych preferencji oraz indywidualnych przyzwyczajeń. Zarówno materace z lateksu, jak i z pianek cieszą się popularnością. Ciekawym rozwiązaniem jest również materac piankowy z lateksem. Każdemu użytkownikowi może jednak służyć inny produkt. Podpowiadamy, na który materac lepiej się zdecydować i wskazujemy ich najważniejsze zalety oraz wady.

Materace wykonane z pianek

Zastanawiając się nad tym, czy wybrać materac lateksowy czy materac piankowy, trzeba pamiętać o tym, że na rynku można znaleźć materace piankowe różnego rodzaju. Dostępne są na przykład najzwyklejsze pianki, które szybko tracą swoją elastyczność i na pewno nie są rozwiązaniem praktycznym. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie produkt wykonany w oparciu o nowoczesną piankę wysokoelastyczną.

Jakie cechy ma taka pianka?

  • Posiada odpowiednią plastyczność i gęstość, dzięki czemu może dobrze podtrzymywać spoczywające na niej ciało.

  • Kręgosłup wypoczywając na takim materacu, przyjmuje zawsze właściwą, prostą pozycję.

  • Pianka ta jest nie tylko bardzo trwała, ale też odpowiednio elastyczna i nie odkształca się nawet przy długotrwałym użytkowaniu.

Materace z pianki wysokoelastycznej zapewniają ergonomiczne podparcie, co skutkuje zdrowym i komfortowym snem. Również proces utleniania się takiej pianki postępuje bardzo powoli, dzięki czemu jego jakością można się cieszyć nawet przez wiele lat. Wiele osób wskazuje też, na komfort termiczny. Również materac piankowy lateksowy gwarantuje takie podparcie, jeżeli sylwetka spoczywa na warstwie piankowej, która jest bardzo wytrzymała.

Bardzo wygodny i komfortowym rozwiązaniem są materace wykonane z pianki termoplastycznej. W jaki sposób działa taka pianka?

  • Dzięki swojej elastyczności zapewnia bardzo równomierne podparcie na całej długości kręgosłupa.

  • Pianka ugina się pod wpływem ucisku w newralgicznych punktach, takich jak biodra, czy barki użytkownika.

  • Następnie mięknie pod wpływem ciepła wydzielanego przez ciało w tych miejscach, zapewniając idealny komfort.

Większość osób, które zdecydowały się na zakup tego typu materaca przyznaje, że dosłownie otula on sobą. Materace termoplastyczne polecane są właściwie wszystkim osobom, a w szczególności dzieciom i użytkownikom o niezbyt dużej masie ciała. Ich twardość można oczywiście dopasować do indywidualnych potrzeb sylwetki. Pianka termoelastyczna właściwie kopiuje kształt sylwetki mięknąć, dzięki czemu jest w stanie zapewnić idealne podparcie kręgosłupa. Niekiedy dostępny jest również materac piankowy z lateksem, który oferowany jest jako produkt lateksowy. Warto pamiętać o tym, że warstwa lateksu może pływać na jego funkcjonalność i taki materac nie zachowuje się w pełni jak materac piankowy.

Materace lateksowe

Porównując ze sobą materac piankowy a lateksowy, można zauważyć kilka podobieństw. Jest to produkt bardzo sprężysty i odporny na wszelkiego rodzaju odkształcenia. Warto też wspomnieć o jego właściwościach antygrzybicznych i antyalergicznych. Tego typu materace są często polecane osobom zmagającym się z alergiami. Lateks w materacu wyposażony jest w wiele małych otworów, które poprawiają wentylację materaca, a jednocześnie mogą korzystnie wpływać na krążenie krwi użytkownika. Wielu producentów oferuje materace lateksowe, jednak zawartość mleczka kauczukowego jest niewielka i taki materac nie spełnia oczekiwań klienta, a na pewno nie jest tak trwały. Trzeba więc czytać opinie innych klientów, aby podjąć właściwą decyzję zakupową.

Materac lateksowy a piankowy – podobieństwa i różnice

Można wskazać na najważniejsze podobieństwa w produktach:

  • są to materace bardzo wygodne,

  • minimalizują uciski,

  • doskonale podpierają kręgosłup i zapewniają jego dobrą pozycję,

  • oba materace są trwałe.

Z pewnością materac z pianki termoplastycznej będzie rozwiązaniem najwygodniejszym i bardziej miękkim dla użytkownika. Dobrą opcją jest też materac lateksowo piankowy, który posiada warstwę miękkiej pianki gwarantującej komfort. Osoby o większej masie ciała mogą jednak uznać materac z taką pianką za zbyt miękki, w którym się zapadają. Decyzję najlepiej podjąć więc po wypróbowaniu materaca w sklepie lub w domu.
Zobacz też nasze inne artykuły:
-Jaki stelaż do łóżka? Który jest najlepszy?
- Materace gryczane – dlaczego nie warto ich kupować?
- Jak wyczyścić materac?