Wiele osób stara się dzisiaj żyć w zgodzie z naturą i ekologicznie. Sporą popularnością cieszą się więc materace z naturalnym wypełnieniem. Materac z gryki polecany jest często z uwagi na swój stopień twardości, jak również jako idealny produkt dla małych dzieci, który ma zapewnić im właściwą pozycję snu, dobre podparcie dla kręgosłupa i masować ciało swoimi drobnymi łuskami. W praktyce jest jednak całkowicie inaczej. Dlaczego warto unikać materaców gryczanych i czym można taki materac zastąpić?

Materac z łuską gryki – stosowany od wieków w naszych domach

Materace wypełniane naturalną gryczaną łuską stosuje się od bardzo dawna. Dzisiaj również tego typu rozwiązanie polecane jest jako naturalne, ekologiczne, komfortowe i antyalergiczne, a producenci zapewniają o jego wysokiej jakości. Często podkreślane są właściwości ortopedyczne i zdrowotne tego typu materaców. Nie jest to jednak prawdą, a informacje te to najzwyklejszy chwyt marketingowy, który wykorzystują ich producenci.

Dlaczego materac z łuski gryczanej nie jest dobrym rozwiązaniem? Najczęściej wskazuje się, że:

 • gryka to materiał nieelastyczny, sypki, który nie sprężynuje,

 • nie stanowi więc dobrego podparcia dla kręgosłupa,

 • nie dopasowuje się do indywidualnych potrzeb użytkownika,

 • sama gryka to warstwa zaledwie kilku centymetrów, a pozostałe warstwy to pianka lub sprężyny – pojawiają się więc materiały syntetyczne i kleje, a więc materac niewiele ma wspólnego z ekologią.

Nie jest więc słuszne stwierdzenie, że taki materac będzie komfortowy i wygodny. Nowoczesne produkty idealnie dopasowują się bowiem do kształtu ciała i przyjmowanej w danym momencie pozycji, czego nie zapewni tego typu materac gryka na pewno nie będzie rozwiązaniem dla osób, które poszukują produktu na dłuższy okres użytkowania.

Materace z gryki dla dzieci

Producenci najczęściej polecają materace z gryczanym wypełnieniem małym dzieciom. Mają one stanowić dobre, twarde podparcie. W praktyce wiemy jednak, że tego typu materace mogą być dla najmłodszych bardzo szkodliwe i wcale nie wpływają pozytywnie na układ kostny.

Jakie są inne minusy takich materaców w pokojach dziecięcych? Trzeba pamiętać o tym, że:

 • gryka doskonale chłonie wilgoć, pot, mocz, wszelkiego rodzaju wydzieliny z ciała,

 • ma skłonność do pleśnienia i powstawania grzybów,

 • jest idealnym środowiskiem do rozwoju wszelkiego rodzaju roztoczy i innych mikroorganizmów,

 • w materacach gryczanych często znaleźć można niewielkie robaczki, których larwy żyją w łuskach już na etapie produkcji, a następnie pod wpływem ciepła i wilgoci rozwijają się.

Bardzo ciężko jest pozbyć się robaczków, które rozwijają się w takim materiale jak naturalna gryka Materac często nadaje się tylko do wyrzucenia, ponieważ może wywoływać zmiany skórne u dzieci i reakcje alergiczne. Każdemu rodzicowi zależy przecież na maksymalnej higienie materaca, a ten nie jest w stanie jej zapewnić. Materaca gryczanego nie można prać na mokro, ponieważ narażamy go w ten sposób na powstanie pleśni i niebezpiecznych grzybów, które mogą wywoływać nie tylko alergie skórne, ale również wziewne. Materac z łuską gryki opinie ma coraz gorsze, szczególnie wśród rodziców małych dzieci, którym zdarza się walczyć z małymi robaczkami pełzającymi w jego wnętrzu.

Jakim produktem zastąpić materac gryczany?

Na pewno doskonałą alternatywą dla osób poszukujących materaca naturalnego będzie ten z wypełnieniem z włókien kokosa. Czym, cechuje się wypełnienie kokosowe?

 • Jest twarde i najlepiej służy osobom ceniącym sobie taki komfort snu.

 • Jest również bardzo higieniczne i ma właściwości antyalergiczne – materac jest przewiewny i nie ma w nim warunków do namnażania się drobnoustrojów.

 • Materace wykonane z tego surowca są bardzo trwałe i trudno je odkształcić.

Popularny materac z gryki opinie zbiera coraz gorsze i najlepiej zastąpić go innym produktem. W przypadku małych dzieci rozsądnym rozwiązaniem będzie na przykład materac piankowy lub lateksowy. Zapewni bowiem właściwe podparcie dla kręgosłupa, będzie odpowiednio miękki i bardzo higieniczny. Dzisiaj takie materace są też trwałe i wytrzymałe.
Zobacz też nasze inne artykuły:
- Jak spać? Najgorsze i najlepsze pozycje do snu
- Jak działa pianka termo elastyczna w materacach?
- Jak wyczyścić materac?