Dokuczają Ci bóle pleców, masz obciążone stawy i odczuwasz ciągłe napięcie mięśni? Czujesz, że Twoje ciało zapada się w materac i powoduje nienaturalne wygięcie kręgosłupa, biodra i tułów znajdują się w nienaturalnej pozycji? To wszystko może wskazywać na źle dobraną twardość materaca. Najczęściej tego typu dolegliwości występują przy zbyt miękkim materacu.

Zbyt miękki materac

Nie musisz się jednak obawiać, że jedynym wyjściem jest wymiana całego materaca. Wiązałoby się to bowiem z dość sporym wydatkiem. Alternatywą jest zastosowanie materaca nawierzchniowego, który skutecznie utwardzi nam powierzchnię. Jaką nakładkę wybrać by była odpowiednia?

Posiadamy cztery twardości nakładek na materac:
  • miękkie
  • średnio twarde
  • twarde
  • bardzo twarde

Nakładki, które utwardzą nam powierzchnię mają w swojej budowie kokos i końskie włosie. Dostępne u nas nakładki średnio twarde/ twarde wykonane są z pianki wysokoelastycznej oraz kokosa. Mają 6 cm grubości. Nakładki twarde/bardzo twarde mają w budowie podwójną warstwę kokosa i końskie włosie. Mają tylko 4 cm grubości.

Materac nawierzchniowy średnio twardy/twardy

Produkowana jest z warstwy pianki wysokoelastycznej HR oraz kokosa. Pianka wysokoelastyczna HR zapewnia sprężystość, trwałość i elastyczność materaca nawierzchniowego. Jej gęstość wynosi 35 kg/m3. Jest materiałem odpornym na odkształcenia, a dzięki porowatej strukturze idealnie dopasowuje się do sylwetki. Podpiera ciało na całej długości, odciążając kręgosłup, mięśnie i stawy. Warstwa jest przewiewna, ma właściwości antyalergiczne. Nie uczula, nie gromadzą się w niej bakterie, grzyby i roztocza. Stanowi warstwę średnio twardą. Po stronie twardej znajduje się kokos. Jest surowcem naturalnym, wykonanym z włókien łupiny orzecha kokosowego. Ma sztywną konstrukcję, utwardza powierzchnię. Posiada właściwości higroskopijne. Absorbuje wilgoć i szybko oddaje ją do otoczenia, nie pozwalając by wniknęła ona wewnątrz materaca.

Materac nawierzchniowy twardy/bardzo twardy

Po jednej stronie tej nakładki znajduje się podwójna warstwa kokosowa czyniąc ją twardą. Po drugiej zastosowaliśmy końskie włosie, materiał używany w celu uzyskania powierzchni bardzo twardej.

Końskie włosie posiada niezwykłe właściwości. Pozyskiwane jest z grzywy lub końskiego ogona. Poddany jest odpowiedniej obróbce, która oczyszcza go z wszelkich uczulających biokomponentów. Ma właściwości antyalergiczne i antygrzybiczne. Chroni wnętrze nakładki przed wnikaniem wilgoci, a jej ewentualny nadmiar wchłania i natychmiast oddaje do otoczenia. Docenią tę właściwość osoby, które nadmiernie się pocą. Odzyskują komfort fizyczny i psychiczny.

Topery poza zmianą twardości powierzchni mogą pełnić również inne role. Chronią materac przed szybkim wyeksploatowaniem, zanieczyszczeniem, wyrównują nierówną powierzchnię. Poza tym są łatwe w przechowywaniu i warto mieć je na wypadek odwiedzin rodziny czy znajomych. Możemy dzięki temu zadbać o ich komfort, kiedy nocują na niewygodnej sofie.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Jaki materac kupić dla dwóch osób?
- Twardość materaca H1, H2, H3, H4, H5
- Jakie są standardowe rozmiary materaca?