Satysfakcjonujący i zdrowy sen to luksus, którego doświadcza coraz mniejszy procent dorosłych osób. Większości z nas zdarza się miewać problemy z zaśnięciem lub utrzymaniem ciągłości snu. Jeżeli zdarza się to sporadycznie to nie musimy się niczym martwić. Jeżeli natomiast dolegliwości przybierają na sile, coraz trudniej nam szybko zasnąć, sen jest przerywany lub wybudzamy się zbyt wcześnie warto przyglądnąć się sytuacji i znaleźć skuteczne rozwiązanie problemu.

Bezsenność – choroba cywilizacyjna współczesnych czasów

Czym jest bezsenność? To ogół zjawisk cechujących się zaburzeniami snu takimi jak kłopoty z zasypianiem, częste wybudzanie, kiepskiej jakości sen oraz wczesne wstawanie. Wyróżniamy bezsenność sporadyczną, zdarzającą się raz na jakiś czas, bezsennością krótkotrwałą, trwającą do kilku tygodni oraz przewlekłą trwającą ponad 3 miesiące. Długotrwałe nieprawidłowości mogą się poważnie odbić na samopoczuciu i zdrowiu. Bezsenność może być przyczyną takich chorób jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu drugiego, choroby serca, depresja. Ponadto wpływa negatywnie na nastrój. Niewyspany człowiek jest nerwowy, drażliwy, ma problemy z pamięcią i koncentracją, brak mu energii, jest senny. Może to wpływać niekorzystnie na relacje z rodziną i funkcjonowanie zawodowe.

Przyczyny bezsenności

Bezsenność to dolegliwość o różnorakim podłożu. Do najczęściej wymienianych przyczyn należy stres, choroby, nieprawidłowy styl życia oraz nieodpowiednie warunki panujące w sypialni. O ile te dwa ostatnie są dość proste do wyeliminowania, o tyle stres oraz choroby wymagają znacznie większego zachodu. Co należy rozumieć pod pojęciem nieprawidłowy styl życia? To szereg zachowań i nawyków mających na nas niekorzystny wpływ jak zła dieta, brak ruchu, przesiadywanie do późnych godzin nocnych przed telewizorem lub telefonem. Za nieodpowiednie warunki uważa się zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę w sypialni, hałasy dobiegające zza okna lub niewygodny materac (jeżeli chcesz zakupić nowy zachęcamy do wyboru jednego z naszych modeli, np. materaca pocketowego, materaca lateksowego, materaca termoelastycznego, czyli materaca średnio twardego lub materaca twardego czyli materaca z trawą morską).

Wśród chorób najczęściej wymienia się między innymi bezdech senny, chrapanie, narkolepsję, zespół niespokojnych nóg, koszmary senne, lęki nocne, lunatyzm.

Na jakość snu wpływają także wiek (najczęściej zaburzeń snu doświadczają osoby starsze), płeć (częściej skarżą się kobiety) oraz praca (zmianowość wyraźnie pogarsza jakość wypoczynku). Stres to kolejny czynnik, który mocno oddziałuje na nas, nasze samopoczucie i sen. Wywołany przez czynniki zewnętrzne jak problemy w pracy, w relacjach z rodziną, kłopoty finansowe, nadmiar obowiązków jak również czynniki wewnętrzne, np. obawa przed kolejną nieprzespaną nocą.

Sposoby na bezsenność

Jeżeli przyczyną problemów ze snem są czynniki zewnętrzne jak hałas, temperatura pomieszczenia czy niewygodne łóżko, zacznijmy od ich wyeliminowania. Wymieńmy okno na dźwiękoszczelne, przykręćmy grzejniki i wywietrzmy pokój przed snem, kupmy nowy materac. Jeżeli przyczyną bezsenności są choroby – wyleczmy je, jeżeli jest to możliwe. Jeżeli nie, być może potrzebne będą leki wspomagające dobry sen.

Pewne codzienne nawyki, tak zwana higiena snu bardzo ułatwią nam zasypianie, poprawią nasz komfort. Regularne godziny pójścia do łóżka, ciepła, relaksująca kąpiel, lekkostrawna kolacja, czysta pościel, świeże powietrze, aktywność i ruch w ciągu dnia to drobnostki, które mają duży wpływ na jakość snu.

Zobacz też nasze inne artykuły: