Z pewnością stoisz przed dylematem czy należy pozwolić zwierzęciu na wskakiwanie na łóżko? Niezależnie czy jesteś właścicielem psa lub kota po prostu kochasz zwierzęta, traktujesz swojego pupila jak członka rodziny i naturalne jest to, że mógłby spać z Wami w jednym łóżku. Masz jednak pewne obawy i dotyczą one głównie higieny i czystości. Czy wędrujący swoimi ścieżkami kot lub pies uwielbiający zabawę na podwórku nie przyniosą do łóżka chorobotwórczych mikroorganizmów bytujących w ich sierści? Rozważmy wszystkie „za” i „przeciw” ale ostateczną decyzję i tak musisz podjąć samodzielnie.

Tak! - dla psa lub kota w łóżku

Jakie argumenty przemawiają na korzyść spania ze zwierzakiem? Jeśli regularnie dbasz o czystość swojego psa lub kota, kąpiesz pupila i regularnie wyczesujesz, minimalizujesz ryzyko wpuszczenia do łóżka wraz z nim niechcianych gości. Uwielbiasz przytulać swojego zwierzaka, jego ciepło i bliskość dają Ci poczucie bezpieczeństwa? Skoro więź między Wami jest tak duża warto docenić korzyści z niej płynące. Spanie ze zwierzakiem wycisza i relaksuje. Musimy jednak pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad. I dotyczą one zarówno właściciela jak i jego pupila. Warto już na początku ustalić pewne zasady. Przede wszystkim nie pozwólmy by pies czy kot zajmował miejsce pomiędzy Tobą i partnerem. Musi także wiedzieć, że na Twoje wyraźne polecenie jego obowiązkiem jest zejść z posłania. Pies czy kot nie mogą traktować Twojego łóżka jak własne legowisko. O ile wypracowanie tego z psem wymaga trochę pracy i cierpliwości o tyle z kotem może nie pójść już tak łatwo, gdyż może nawet przejawiać agresję terytorialną, gdy spróbujesz mu to terytorium ograniczyć lub zabrać. Jeżeli nie masz problemów z posłuszeństwem swoich zwierzaków możesz śmiało korzystać z wszystkich uroków posiadania czworonożnego przyjaciela w łóżku. Miarowy oddech, który uspokaja czy wiernie wpatrujące się w Ciebie ślepia od samego rana - to wszystko sprawia, że twoje noce i poranki mogą być bardzo spokojne i radosne.

Jak zawsze występuje jednak pewne „ale”...

Dlaczego niektórzy uważają, że spanie z psem lub kotem to zły pomysł?

Część właścicieli domowych zwierzaków, pomimo ogromnej miłości do nich nie akceptuje psa lub kota w swoim łóżku a nawet w sypialni. Uważają bowiem, że to intymna sfera, miejsce relaksu i wyciszenia a wiercący się na łóżku dodatkowy lokator może być przyczyną nocnego wybudzania i nieefektywnego snu. Wątpliwości wzbudzają w nich również względy higieniczne. Najczęściej ich pupil posiada własne, wygodne legowisko, które zapewnia mu zarówno wygodę jak i poczucie bezpieczeństwa. Może to być również wyrazem troski o zwierzę. Istnieje bowiem opinia, że spanie ze zwierzakiem uzależnia zwierzę od właściciela i może mieć on później problemy z pozostaniem samemu w domu. Może być lękliwy i odczuwać lęk separacyjny. Łatwo przegapić pierwsze symptomy tłumacząc je wiernością psa i jego przywiązaniem. Jeżeli zwierzę nie odstępuje nas na krok, jest wręcz naszym cieniem powinniśmy zacząć przepracowywać z nim przebywanie sam na sam, wspólne spanie z pewnością temu nie sprzyja.

Jakie jeszcze minusy dostrzegają sceptycy spania ze zwierzętami? Zwracają uwagę na konkretne grupy ludzi. Z całą pewnością powinni z tego zrezygnować alergicy i astmatycy, dzieci to również grupa, na którą trzeba szczególnie uważać, podobnie jak kobiety w ciąży. Uczulające właściwości sierści nie potrzebują dodatkowych wyjaśnień, kobiety ciężarne powinny na siebie uważać szczególnie, ryzykowne jest zwłaszcza spanie z kotem, potencjalnym roznosicielem toksoplazmozy. Dzieci uwielbiają spać ze swoim futrzastym przyjacielem, musimy mieć jednak pewność, że nie zrobią sobie wzajemnie krzywdy.

Zwierzak w łóżku – czyli jak znaleźć złoty środek?

Zdecydowałeś się na wspólne spanie z psem lub kotem? Z pewnością da Ci to wiele satysfakcji. Jednak by zagwarantować sobie maksimum wygody (szczególnie gdy Twoje zwierzę należy do dużych i ciężkich ras) pomyśl o odpowiednim materacu. Wiercenie psa, zmiana pozycji snu kota nie powinny Cię wybudzać. Jakie modele zapewnią wysoki komfort wypoczynku? Z pewnością te charakteryzujące się elastycznością punktową, niezależnie podpierające sylwetkę i dopasowujące się do kształtu ciała. Polecamy wybór materacy piankowych, jeżeli wasza waga nie przekracza 60 kg lub materace z wkładem kieszeniowym, jeżeli ważycie więcej. Materace wysokoelastyczne HR charakteryzują się elastycznością i wygodą. Mają właściwości antyalergiczne, nie gromadzą i nie namnażają się w nich chorobotwórcze mikroorganizmy. Materace pocketowe i materace multipocketowe posiadają wkład wykonany z umieszczonych w osobnych kieszonkach, cylindrycznych sprężyn. Dopasowują się do ciała i minimalizują wszelkie ruchy. Dobrym rozwiązaniem mogą być również materace lateksowe oraz materace termoelastyczne. Te drugie dopasowują się do sylwetki pod wpływem ciepła i nacisku.

Jeżeli uda Ci się wyeliminować wszystkie wady, które powstrzymują Cię przed wpuszczeniem pupila do łóżka nic nie stanie na przeszkodzie byś mógł cieszyć się jego bliskością nie tylko za dnia, ale również w nocy.

Zobacz też nasze inne artykuły: