Sen – to określenie zarówno stanu fizjologicznego, powtarzającego się cyklicznie w rytmie dobowym jak również określanych mianem omamów wizji, występujących podczas jego trwania. Każdy z nas miewa sny, codziennie. Nie zawsze jednak je pamiętamy. By pozostawały w naszej pamięci możemy wprowadzić kilka pomocnych zachowań:

  • dłużej spać – im dłuższy sen tym dłuższa faza REM
  • unikać zachowań skracających fazę REM jak spożywanie alkoholu
  • opowiadać sen póki go pamiętamy, a najlepiej zapisywać
  • samodzielne się wybudzać, bez budzika

Dlaczego śnimy i kiedy pojawiają się sny?

Według niektórych naukowców śnimy po to, by pogrupować zawartość naszego mózgu, poukładać informacje i bodźce otrzymane w ciągu dnia. Śniąc utrwalamy je i porządkujemy. W zależności od podejścia analizowane są pod kątem neurologicznym lub psychoanalitycznym. W pierwszym przypadku badacze zajmują się badaniem aktywności mózgu podczas marzeń sennych, w tym drugim – zastanawiają się nad znaczeniem tych wizji w odniesieniu do relacji śpiącego z otoczeniem, jego doświadczeń, przeżywanych emocji. We śnie jesteśmy w stanie stworzyć alternatywną rzeczywistość, w której doświadczamy autentycznych emocji takich jak smutek, radość, strach. Niejednokrotnie przez sen płaczemy, śmiejemy się lub wzdrygamy, gdy coś nas przestraszy. Czasem wizje są bardzo abstrakcyjne, czasem bardzo realne. Śniący nie ma kontroli nad ich treścią, nie może na nie wpływać. Niektórzy uważają, że sny odzwierciedlają nasze pragnienia, lęki a nawet pozwalają uporać się z traumą działając jak forma psychoterapii.

Według badań Marka Solmsa sny mają znacznie większą rolę niż może nam się wydawać. Uważa on, że śnimy po to by spokojnie spać. W jego teorii sny „zajmują” nasz mózg przyzwyczajony do ciągłej aktywności. Dają nam złudzenie, że pomimo stanu nieświadomości (jakim jest sen) nadal kontrolujemy otoczenie i żywo w nim uczestniczymy.

Kiedy doświadczamy marzeń sennych? Mark Solms uważa, że ma to miejsce w trakcie wyrzutu dopaminy, która stymuluje nasze myślenie, nasze refleksje, zmusza do analizowania sytuacji, dzięki niej wydarzenia z naszego otoczenia i nasze myśli pojawiają się w mózgu i zmuszają do konkretnych zachowań i reakcji.

Dwóch słynnych badaczy Aserinsky i Kleitman podczas badań w laboratorium zauważyli, że co jakiś czas u ochotników występuje szybki ruch gałek ocznych. Podczas jednego z takich momentów wybudzili uczestnika badań i uzyskali odpowiedź, że właśnie o czymś śnili. W ten sposób powiązano występowanie snów z ostatnią fazą snu czyli REM.

Znaczenie snów – czy warto je interpretować

Analizą snów zajmowano się już w starożytności. Jednak w pełni profesjonalnie zajął się tym tematem dopiero znany austriacki uczony Zygmunt Freud. Zwracał uwagę na głębsze interpretowanie marzeń sennych, które uważał za odzwierciedlenie ukrytych marzeń i pragnień a przede wszystkim lęków. Wysunął teorię, że śnimy o rzeczach, które naturalnie tłumimy i dlatego sny mają często zniekształcony obraz. Według niego należy interpretować ich znaczenie na podstawie kilku głównych elementów (drzewo, konkretna postać, dom) i związanych z nimi skojarzeń. Jego teorię mocno poszerzył uczeń Freuda – Carl Gustaw Jung. Podzielił on nieświadomość na indywidualną oraz zbiorową posiadającą archetypy:

  • Anima – obraz idealnej kobiet, symbol żeńskiego pierwiastka u mężczyzny, występuje pod postacią nimfy, księżniczki, pięknej kobiety, dziewicy
  • Animus – męski pierwiastek u kobiety, obraz idealnego mężczyzny, przybiera postać wojownika, pięknego mężczyzny, kochanka
  • Cień – pojawia się w snach pod postacią diabła, wampira, złego czarodzieja, czarownicy
  • Jaźń – postać abstrakcyjna, symbol (mandala, pierścień), obraz boga, istoty nadprzyrodzonej. To archetyp pełni i całości człowieka
  • Stary Mędrzec – pojawia się najczęściej pod postacią własnego dziadka lub ojca, a także wędrowca, tajemniczego starca. To symbol ducha, mądrości i ponadczasowej prawdy
  • Wielka Matka – uosobienie życia i śmierci, opiekunki i natury. Pojawia się jako bogini, starsza kobieta, własna matka lub babcia

Znaczenie snów jest tematem, który nie został do końca poznany. Przysługuje się im jednak istotną rolę ze względu na ich niezwykłość. Trudno przyjąć, że tak głęboko odczuwalne zjawisko nie miałoby niczemu służyć. Większość badaczy zwraca uwagę na to, że warto analizować sny. Najlepiej robić to indywidualnie, w odniesieniu do nas samych, ponieważ jesteśmy indywidualnymi jednostkami. Gotowe senniki nie zawsze odkryją to, co w nas ukryte, nie rozszyfrują ukrytych lęków, obaw, marzeń i pragnień. Nie znają naszych życiowych doświadczeń, charakteru. Warto spisywać sny, gdyż bardzo szybko je zapominamy i dzięki ich analizie poznać głębiej samych siebie.

 

Dla tych, którzy lubią spać i śnić polecamy wybór wygodnego materaca z naszego asortymentu. Do wyboru cztery twardości: materace miękkie, materace średnio twarde, materace twarde, materace bardzo twarde. Kilka typów konstrukcji: materace lateksowe, materace pocketowe, materace multipocketowe, materace piankowe i materace bonellowe. Ze względu na zastosowane warstwy zewnętrzne wyróżniamy materace profilowane moletowane, materace profilowane visco memory, materace termoelastyczne, materace wysokoelastyczne z pianki HR, materace kokosowe, materace z trawą morską oraz materace z końskim włosiem.

Zobacz też nasze inne artykuły: