Rośliny w domu to najpopularniejszy i najwdzięczniejszy element wystroju. Potrafią zbudować niesamowity klimat, zdobią i dodają uroku. Pasują do każdego stylu wnętrza. Każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno miłośnik kwiatów, potrafiący poświecić wiele czasu na ich pielęgnację jak i zapominalski lekkoduch, który przypomina sobie o roślinach raz na jakiś czas. Czy każde pomieszczenie nadaje się do hodowli kwiatów? W zasadzie tak, pod warunkiem, że docierają do niego promienie słoneczne i panuje odpowiednia temperatura. A czy umieszczenie roślin doniczkowych w sypialni jest bezpieczne czy raczej powinniśmy z tego zrezygnować?

Jakie rośliny doniczkowe nadają się do sypialni?

Sceptycy umieszczania kwiatów w sypialni podnoszą argument, że rośliny zabierają w nocy cenny tlen i wydalają dwutlenek węgla, szkodząc naszemu zdrowiu. Mimo, iż proces ten nie jest zbyt intensywny i nie powinien wzbudzać naszych obaw, jeżeli jest to dla Ciebie argument zniechęcający do roślin, natura wychodzi Ci naprzeciw. Obdarzyła nas roślinami o odwróconej fotosyntezie, czyli takimi które wydzielają tlen w nocy. Rośliny te są bardzo pomocne. Pochłaniają trujące związki z powietrza, nawilżają je i poprawiają jego jakość. A oto lista roślin szczególnie polecanych do sypialni:

 • zielistka Sternberga (neutralizuje szkodliwe i trujące związki jak formaldehyd, ksylen, benzen, tlenek węgla, aceton, amoniak i metale ciężkie, zmniejsza szkodliwy wpływ promieniowania elektromagnetycznego)
 • paprocie (mają doskonałe właściwości nawilżające powietrze oraz wzbogacające je o jony ujemne, neutralizują wpływ takich sprzętów jak telewizor, monitor. Zbyt duża ilość jonów dodatnich może powodować złe samopoczucie, rozdrażnienie, obniżać zdolność koncentracji)
 • aloes zwyczajny (ta wyjątkowa roślina nocą pochłania dwutlenek węgla i wytwarza tlen, doskonale nawilża również powietrze)
 • storczyk (to kolejna roślina pochłaniająca dwutlenek węgla w nocy i produkująca w zamian tlen, doskonale nadaje się więc do sypialni)
 • palma koralowa (oczyszcza powietrze z trującego formaldehydu obecnego między innymi w wykładzinach dywanowych, dymie papierosowym, smogu, meblach z płyt wiórowych, tapetach)
 • sansewieria gwinejska (produkuje w nocy tlen, reguluje wilgotność powietrza w pomieszczeniu, oczyszcza powietrze z toksyn obecnych w pomieszczeniu jak benzen czy formaldehyd, wydzielanych przez farby, lakiery, sklejki podłogowe, itp.)
 • bluszcz pospolity (usuwa wiele toksycznych substancji obecnych w powietrzu takich jak formaldehyd, benzen, toluen, trichloroetylen oraz dwutlenek węgla produkując w zamian tlen, doskonale również nawilża powietrze)
 • skrzydłokwiat (to kolejna roślina usuwająca z powietrza benzen, aceton i formaldehyd sprawiając, że jest czyste i zdrowe, doskonale je także nawilża)

Na co uważać umieszczając w sypialni rośliny?

Nie wszystkie kwiaty nadają się do sypialni. Do roślin, z których zdecydowanie powinniśmy zrezygnować w pomieszczeniu, w którym śpimy należą:

 • posiadające szkodliwe i uczulające substancje : Gwiazda betlejemska, Filodendron, Oleander pospolity, Dieffenbachia, których przypadkowe spożycie może poważnie zagrozić naszemu zdrowiu a nawet życiu
 • intensywnie pachnące hiacynty, hortensje, lilie, róże, oleandry, cyklameny, mogące powodować katar, pieczenie oczu, drapanie w gardle a także bóle głowy
 • dla pasjonatów Feng Shui nieodpowiednie będą kaktusy, część z osób rezygnuje z roślin całkowicie, uważając, że wprowadzają do sypialni witalność i energię, nie sprzyjające wypoczynkowi

Wszystkie wyżej wymienione rośliny szkodzą przede wszystkim dzieciom. Na te trujące należy szczególnie uważać i usunąć je z miejsc łatwo dostępnych dla dzieci i zwierząt. Jednak gatunków kwiatów jest tak wiele, że zstąpienie tych niebezpiecznych nie stanowi najmniejszego problemu.

 

Serdecznie zachęcamy również do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. Być może jesteś na etapie urządzania sypialni lub jej ponownej aranżacji i materac to produkt, którego również poszukujesz. Oferujemy wysokiej klasy materace, między innymi materace lateksowe, materace multipocketowe, materace z trawą morską i wiele innych.
Zobacz też nasze inne artykuły: