Choć nie wszystkim dokucza bezsenność, nie każdy z nas potrafi szybko zasnąć. Umiejętność szybkiego zasypiania jest bardzo przydatna i warto ją poznać. Jest kilka sprawdzonych metod.

Przede wszystkim musimy być zrelaksowani i rozluźnieni, bo to głównie dzięki wyciszeniu jesteśmy w stanie szybko zasnąć. Jest jeszcze kilka innych czynników, które wpływają na możliwość szybkiego oddania się w ramiona Morfeusza...

Ruch w ciągu dnia z pewnością przyczyni się od odpowiedniego dotlenienia organizmu, dobre warunki odpoczynku zapewni również przewietrzona sypialnia z dużą dawką świeżego powietrza. Zasypianie i wstawanie ułatwi nam regularna pora kładzenia do łóżka oraz odpowiednia ilość snu, minimum 6 godzin. Nie zapominajmy o odłożeniu telefonów i laptopów odpowiednio wcześnie, warto zastąpić je książką, która nie tylko poprawi nam nastrój, ale również odstresuje i rozluźni. Te wszystkie sposoby wyraźnie zwiększają szansę na szybkie zaśnięcie. Równie skuteczna i szczególnie przyjemna dla kobiet jest wieczorna kąpiel w pachnących olejkach. Ciało się rozgrzeje i nabierze ochoty na wypoczynek. Nie powinniśmy jednak zapominać o wygodnym materacu, bez którego nawet najlepsze metody zawiodą. Na niewygodnym łóżku będziemy przewracać się z boku na bok, dlatego należy zadbać o właściwy wybór materaca. A czym powinniśmy się kierować podczas wyboru? Kryterium decydującym powinna być nasza waga. Podzieliliśmy materace na 4 kategorie według wagi:

Są niestety także czynniki, które mogą znacznie utrudnić nam zaśnięcie. Warto je zatem wyeliminować. Pamiętaj by nie pić kawy późnym popołudniem, unikać wysiłku fizycznego bezpośrednio przed snem, nie objadać się ciężkostrawnym posiłkiem, unikać takich używek jak tytoń czy alkohol, który sprawia, że nasz sen jest płytki.

Co jeśli jednak zależy nam na tempie ekspresowym? Czy jest możliwe zasnąć w zaledwie 60 sekund?

Jak szybko zasnąć w 60 sekund?

Pewien amerykański lekarz Andrew Weil opracował metodę szybkiego zasypiania w 60 sekund. Zaczerpnął niezbędną wiedzę od indyjskich joginów, a następnie opatentował ją pod nazwą „metoda 4-7-8”. Na czym ona polega? Jest bardzo prosta do wykonania. Jesteś gotowy? To zaczynajmy...

Na początek połóż się na łóżku, wycisz i rozluźnij. Następnie wdychaj powietrze przez nos nieprzerwanie przez 4 sekundy, wstrzymaj oddech na 7 sekund odliczając w myślach. Po tym czasie przez 8 sekund wydychaj pomału powietrze przez usta. Pamiętaj by czubek języka przyczepić do przedniej części podniebienia. Powtórz te czynności 3 razy. Po tym czasie powinieneś już zasnąć. Jeżeli z jakiegoś powodu nie udało Ci się to, powtórz czynności jeszcze raz.

Andrew Weil podkreśla, że aby metoda była skuteczna konieczna jest regularność, metodę należy stosować codziennie, wtedy przyniesie największe korzyści i będzie najbardziej skuteczna.

 

Dlaczego ta metoda jest tak skuteczna? Nie zapominajmy, że od wieków jest praktykowana przez indyjskich joginów, którzy metodę tą stosują w celu osiągnięcia pełnego relaksu. Spowolnienie oddechu powoduje spowolnienie rytmu serca, czyli wyciszenie. To rodzaj naturalnego środka uspokajającego, przeciwdziałającego stresowi. Rozluźniony organizm, z którego zdjęto napięcie jest w stanie bardzo szybko zasnąć.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Spanie z telefonem - wpływ na nasz organizm
- Pianka poliuretanowa w materacach - pytania, odpowiedzi i opinie
- Materac dla osoby o wadze powyżej 80 kg