Pianki poliuretanowe są podstawowym komponentem materacy. Zwane też potocznie gąbkami, posiadają różną gramaturę, gęstość i twardość. Według tych kryteriów są również oznaczone. Istotnym parametrem pianki jest jej gęstość, wpływająca na komfort snu i jej trwałość.

Pianka poliuretanowa materac

Co to jest gęstość? Według definicji jest to stosunek masy substancji do zajmowanej objętości. W przypadku pianek jest to ilość wykorzystanej pianki na metr sześcienny powierzchni. Oznaczamy ją literą T oraz liczbami, czyli pianka T25 posiada gęstość 25 kg/m3, natomiast pianka T35 ma gęstość 35 kg/m3.

W produkcji materacy stosujemy cztery typy pianek:

  • poliuretanowe tapicerskie PUR
  • wysokoelastyczne HR
  • lateksowe
  • termoelastyczne visco memory

Materac z pianki poliuretanowej

To pianka niższej jakości, o mniejszej trwałości niż pozostałe. Najczęściej występujące gęstości wahają się w przedziale T-20 do T-25. Z czasem pianki ulegają utlenieniu i wygnieceniu. Wybór gęstości pianki warunkuje więc cenę oraz trwałość wybranego materaca.

Pianka wysokoelastyczna HR

To pianka o zwiększonej gęstości i elastyczności. Charakteryzuje się wysoką odpornością na wgniecenia i eksploatację oraz wytrzymałością na nacisk i rozciąganie. Jest bardzo komfortowa. Ma charakterystyczną, porowatą strukturę, dzięki której materac posiada dobrą cyrkulację powietrza, jest przewiewny. Pęcherzykowata budowa zwiększa ilość elastycznych punktów podparcia, Dzięki temu pianka idealnie dostosowuje się do kształtu ciała. Zapewnia optymalne podparcie kręgosłupa, na każdym odcinku. Pianka wysokoelastyczna posiada strukturę, która nie pozwala na wnikanie kurzu oraz szkodliwych drobnoustrojów, takich jak roztocza, bakterie, grzyby i pleśnie. Pianka jest bezpieczna dla alergików. Nie uczula.

Pianka wysokoelastyczna jest trwalsza od tradycyjnej pianki PUR nawet o 45%.

Pianka lateksowana

Jest to materiał ekologiczny i bardzo wygodny. Składa się w 80 % z lateksu syntetycznego i 20% lateksu naturalnego. To bardzo trwały i sprężysty surowiec. Nie ulega wypracowaniu, nawet mimo długiej eksploatacji. Jest bezpieczna dla alergików. Nie uczula. W budowie ma charakterystyczne mikrokanaliki, zwiększające elastyczność punktową oraz poprawiające wentylację, która zapobiega nadmiernej potliwości. Materace w których stosujemy lateks nazywamy materacami lateksowymi.

Pianka termoelastyczna Visco Memory

Bardzo komfortowa i wygodna pianka. Reaguje na ciepło i nacisk. Pod wpływem działania temperatury mięknie, staje się plastyczna. Idealnie dopasowuje się do sylwetki, podpierając każdą jego część. Odciąża stawy i mięśnie, wspomaga prawidłowe krążenie krwi. Relaksuje i odpręża ciało. Pianka powoli wraca do swojej pierwotnej formy dlatego nazywana jest pianką leniwą lub pianką z pamięcią. Po wstaniu z łóżka jeszcze przez pewien czas na materacu widnieje odwzorowany kształt naszej sylwetki. Pianka ma zdolność akumulacji ciepła. Ogrzewa ciało, co jest cechą docenianą przez osoby marznące. Może to jednak przeszkadzać tym, którzy szybko się przegrzewają. Materace termoelastyczne z pianką viscoelastic są chętnie używane przez osoby chore i w czasie rekonwalescencji, które nie wstają z łóżka. Jej właściwości zapobiegają powstawaniu bolesnych odleżyn. Pianka termoelastyczna może występować również w wersji moletowanej. Moletowanie to nacinanie pianki na różną głębokość. Dzięki temu materac zyskuje 7 różnych stref twardości. Pianka ma liczne wypustki i wgłębienia, które dają odczucie mikromasażu. Masaż stymuluje układ krążenia i relaksuje mięśnie. Materace w których stosujemy piankę visco nazywamy materacami termoelastycznymi.

Pianka poliuretanowa materac opinie

Pianka poliuretanowa występuje we wszystkich rodzajach materacy. Zarówno piankowych jak i sprężynowych kieszeniowych i sprężynowych bonellowych. W przypadku materacy sprężynowych rdzeń tworzą sprężyny natomiast pianki stanowią warstwę okrywającą rdzeń i warstwę zewnętrzną, na której bezpośrednio śpimy. W przypadku materacy piankowych zarówno warstwy zewnętrzne jak i rdzeń stanowi wkład piankowy. W naszych materacach pianka poliuretanowa występuje tylko na bokach materacy bonellowych i kieszeniowych. W pozostałych partiach stosujemy piankę wysokoelastyczną HR.

Materace piankowe dedykowane są raczej osobom lekkim oraz dzieciom. Zbyt duży ciężar mógłby spowodować odkształcenia i deformacje materaca. W przypadku osób ciężkich zdecydowanie rozsądniejszym wyborem jet materac z wkładem sprężynowym. Sprężyny dają mocne wsparcie i stabilizują całą konstrukcję a piankowa warstwa zewnętrzna zapewnia wygodę i optymalne podparcie ciała. Materace sprężynowe dzielimy na pocketowe i bonellowe.

Materace pocketowe wykonane są z cylindrycznych sprężyn umieszczonych w kieszonkach. Pracują niezależnie i dają wiele elastycznych punktów podparcia, Sprężyny bonellowe mają kształt klepsydry. Są ze sobą połączone sztywnym drutem. Jedna oddziałuje na drugą, dlatego ciężar rozkładany jest równomiernie na wszystkie sprężyny. Materace pocketowe występują w kilku wersjach:

  • standardowej – sprężyny o wysokości 12 cm w liczbie 262szt/m2
  • max plus – wysokość zwiększona od standardowej o 5 cm
  • mini – wysokość sprężyn niższa od podstawowej o połowę, czyli wynosi 6 cm
  • multipocket – ilość sprężyn wynosi aż 510 szt/m2

Materace piankowe są dobrym wyborem dla dzieci i lekkich osób, zapewnią im oczekiwany komfort i właściwie podeprą kręgosłup. Materace sprężynowe są zdecydowanie trwalsze, a pianki zewnętrzne gwarantują wygodny i regenerujący sen.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Materac dla osoby o wadze powyżej 80 kg
- Fazy księżyca, a sen
- Materace do kamperów