Nie wyobrażamy sobie dziś świata bez pewnego niewielkiego urządzenia jakim jest telefon komórkowy. W miarę postępu techniki coraz śmielej wkraczał w nasze codzienne życie, uzależniając nas praktycznie od siebie. Zabieramy go ze sobą wszędzie, uczestniczy we wszystkich aspektach naszego życia. Służy nam jako komunikator, baza informacji, aparat fotograficzny, budzik, czyli jako pożeracz naszego czasu i uwagi. Wielu z nas nie rozstaje się z nim nawet kładąc się do łóżka i często zasypia z nim na poduszce.

Spanie z telefonem przy głowie

Zamiast poczytać wartościową książkę, porozmawiać z partnerem o mijającym dniu wielu z nas zapatrzonych w niebieskie światło smartfona przesuwa palcami po jego pulpicie. Czyni tak aż do momentu, w którym zaśnie, często nie wiedząc, że telefon wciąż tkwi w jego dłoni lub bezwładnie wysunął się na poduszkę. Czy bliskość urządzenia emitującego promieniowanie szkodzi naszemu zdrowiu? Czy wpływa na jakość naszego snu lub zagraża nam w jakikolwiek sposób?

Spanie z telefonem pod poduszką niesie ze sobą realne zagrożenie w postaci pożaru. Często w czasie nocy podłączamy swoje telefony do ładowania. Wskutek przegrzania baterii, przepięć w gniazdku występuje duże ryzyko wybuchu pożaru. Twarz trzymana blisko smartfona może ulec poparzeniu.

Spanie przy telefonie

Również emitowane jasne światło telefonów komórkowych jest powodem, dla którego lepiej zrezygnować z używania telefonu tuż przed snem. Powoduje ono bowiem zaburzenia w wydzielaniu serotoniny i melatoniny. Zdezorientowany mózg nie wie, czy ma przygotować organizm do wypoczynku czy funkcjonowania, czy jest dzień czy noc. Światło wnikające w siatkówkę oka powoduje pobudzenie emocjonalne, które dodatkowo potęgują gry, przeglądanie portali społecznościowych czy oglądnie seriali.

Jeżeli nie wyciszamy telefonu na noc, mogą nas wybudzać dźwięki powiadomień czy wibracje telefonu, które pojawiają się nawet kilkunastokrotnie w ciągu nocy. Warto wprowadzić telefon w tryb samolotowy, który uchroni nas przed zbędnymi bodźcami. Dobrze jeśli odłożymy go na odległość minimum 1 metra od łóżka.

Według australijskich naukowców smartfony zwiększają poziom stresu w naszym organizmie, zwłaszcza jeśli trzymane są w pobliżu głowy. Podświadomie cały czas nasłuchujemy powiadomień i sprawdzamy portale społecznościowe. Po pewnym czasie będzie to skutkowało stanami lękowymi, spadkiem koncentracji czy bólami głowy. Szczególnie powinniśmy chronić przed tym dzieci i młodzież, które są szczególnie podatne na uzależnienie. Wpływają również na płodność u mężczyzn.

Czy spanie z telefonem powoduje raka?

Często na forach internetowych możemy znaleźć pytania dotyczące ewentualnego związku spania z telefonem komórkowym a ryzykiem zachorowania na raka mózgu. Jak dotąd nie ma jednoznacznych badań, które potwierdziłyby lub zaprzeczyły takiej zależności jednak Międzynarodowa Organizacja Zdrowia zaleca umiar i zdrowy rozsądek podczas korzystania ze zdobyczy techniki. Faktem jest bowiem, że promieniowanie emitowane przez wszystkie sprzęty elektroniczne nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie i może podnosić ryzyko zachorowania na raka.

Warto odłożyć telefon na bok, uwolnić się od jego uzależniającego wpływu i poświęcić więcej czasu na inną formę relaksu przed snem.

W jaki sposób ograniczyć szkodliwy wpływ telefonu?

Warto zadbać o zdrowie i w miarę możliwości zmniejszyć szkodliwość telefonu. Co możemy w takim razie zrobić?

  • ograniczyć rozmowy do niezbędnego minimum
  • korzystać z systemu głośnomówiącego
  • ograniczyć korzystanie z telefonu przez dzieci
  • starać się nie korzystać z telefonu w miejscu ograniczonego zasięgu, gdyż w celu utrzymania połączenia zwiększone jest emitowanie fal

Postęp techniczny zdecydowanie ułatwia nam funkcjonowanie, warto jednak czasem zwolnić i odpocząć od codziennego pędu.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Pianka poliuretanowa w materacach - pytania, odpowiedzi i opinie
- Materac dla osoby o wadze powyżej 80 kg
- Fazy księżyca, a sen