W jakim celu stworzono skalę twardości materacy? Przede wszystkim, aby ułatwić klientom wybór tego właściwego, najwygodniejszego i gwarantującego bezpieczeństwo i właściwe podparcie dla naszego kręgosłupa. Zbyt miękki materac spowoduje, że będziemy wyginać się w pałąk. Zbyt twardy wywoła bóle kręgosłupa w dolnej i górnej części pleców i bolesne napięcie mięśni.

W branży dostępne są dwie skale informujące nas o stopniu twardości. Pierwszą była skala czterostopniowa od symbolu H1 do H4. Niedawno wprowadzono drugą- pięciostopniową, kończącą się symbolem H5. By nie pogubić się w tych oznaczeniach warto kierować się nie symbolami, które są tylko formą pomocniczą w poszukiwaniach, a pełnym opisem kategorii. Unikniemy w ten sposób kosztownych pomyłek i wszystkich niedogodności związanych z brakiem komfortu. Jaka twardość materaca będzie więc odpowiednia dla Ciebie?

Materace miękkie H1, dla osób ważących nie więcej jak 60 kg

Jeżeli jesteś szczupłą, drobną osobą, kupujesz materac dla dziecka lub starszej osoby skup się na materacach miękkich oznaczonych symbolem H1. Wierzchnią warstwą jest w tym przypadku podwójna pianka Visco Memory. Jest miękka, delikatnie otula ciało. Doskonale podpiera ciało, niwelując bóle kręgosłupa, usprawniając krążenie krwi. Zapewnia wysoki komfort osobom lekkim.

Materace średnio twarde H2, dla osób w przedziale wagowym 60-100 kg

To kategoria ciesząca się największą popularnością. Materace średnio twarde odpowiadają największej grupie odbiorców i sprzedają się najczęściej. By uzyskać żądaną twardość stosujemy różnego rodzaju pianki np. piankę lateksową, visco memory, które charakteryzują się dużą wytrzymałością i trwałością oraz zapewniają odpowiednia higienę. Materac średnio twardy to pośrednie rozwiązanie pomiędzy materacem miękkim i twardym. Warto jednak pamiętać, że takie odczucia są sprawą bardzo indywidualną.

H3 czyli materace twarde

By materac zaliczyć do kategorii H3 powinien w swojej budowie zawierać warstwę kokosową lub z tawy morskiej. To ona sprawia, że materac zyskuje pożądane parametry. Czym jest więc warstwa kokosowa? Zbudowana z łupin orzecha kokosowego jest surowcem naturalnym. Ma właściwości antyalergiczne i antygrzybiczne. Zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, dobrze odprowadza wilgoć Dzięki tej warstwie konstrukcja materaca zyskuje stabilność. Omawiana twardość kierowana jest do osób, których waga przekracza 100 kg. Nie muszą się obawiać, że po niedługim czasie materac się zniszczy i nie będzie zapewniał komfortowego wypoczynku. Zagwarantuje im właściwe podparcie dla kręgosłupa, materac nie będzie się zapadał w czasie użytkowania ani odkształcał. Unikną dzięki temu bólom kręgosłupa, zniwelują ryzyko wad postawy. Odpowiednia ilość , dobrego jakościowo snu to zdrowia i energia każdego dnia.

Materace bardzo twarde H4

By udźwignąć tak spory ciężar potrzebna jest bardzo solidna i trwała konstrukcja materaca. To dla takich osób przewidzieliśmy materace bardzo twarde czyli H4. By uzyskać odpowiednią warstwę, która zdoła zapewnić komfort i wygodę tak ciężkim osobom, użyliśmy do jej budowy podwójnej warstwy kokosa oraz podwójnej warstwy kokosa i dodatkowo pojedynczej warstwy końskiego włosia. O właściwościach warstwy kokosowej możesz poczytać wyżej, w tym dziale dowiesz się więcej o końskim włosiu. Podobnie jak kokos doskonale usztywnia całą konstrukcję. Sztywna struktura włosia sprawia, że praktycznie nie wchłania on wody. Posiada również właściwości higroskopijne, czyli doskonale odprowadza ewentualną wilgoć. Nie stwarza więc warunków do namnażania bakterii i roztoczy, ma właściwości antybakteryjne i antyalergiczne. Materac z tą warstwą zapewni optymalne podparcie i wygodę osobom z otyłością i nadwagą.

Jednym z ważniejszych kryteriów wyboru materaca jest waga. Z powyższego artykułu dowiedziałeś się do jakiej kategorii przynależysz i jakiego materaca powinieneś szukać. Teraz pozostaje tylko wybrać odpowiedni model i cieszyć się błogim snem.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Jakie są standardowe rozmiary materaca?
- Jakie materace dla kierowców ciężarówek wybrać?
- Materac dla osoby o wadze powyżej 120 kg