Lateks jest surowcem wykorzystywanym w wielu branżach, w produkcji opon samochodowych, uszczelek, piłeczek kauczukowych, klejów, nici, rękawiczek, smoczków dziecięcych, a także pianki lateksowanej stosowanej w produkcji wysokogatunkowych materacy. Ze względu na pochodzenie możemy go podzielić na dwie grupy:

  • lateks naturalny
  • lateks syntetyczny

Lateks naturalny

Uzyskiwany jest z mleczka kauczukowego pochodzącego z 5-6 letnich drzewek osiągających wysokość 1 metra. Drzewka kauczukowe nacina się w kształcie litery V, następnie po około 5-8 godzinach zbierany jest lateks. W zależności od przeznaczenia podlega wstępnej obróbce, dzięki nowoczesnej technologii zyskuje większą wytrzymałość mechaniczną i odporność.

Lateks naturalny stosowany w materacach jest materiałem ekskluzywnym, bardzo drogim. Posiada wiele doskonałych cech takich jak długoletnia trwałość, doskonała amortyzacja. Jest przyjazny dla środowiska naturalnego. W swoim składzie zawiera jednak wiele różnorodnych związków organicznych między innymi białek. Mimo, że lateks jest substancją naturalną, może uczulać osoby wrażliwe, szczególnie alergików, którym skutecznie uprzykrzają życie pyłki traw, zbóż, brzozy czy bylin. Uważać powinny również osoby borykające się z atopiami skórnymi. Objawy uczulenia to najczęściej pokrzywka, zaczerwienienie skóry oraz dolegliwości ze strony układu oddechowego jak katar, kaszel oraz zaczerwienienie i pieczenie oczu.

Lateks syntetyczny

Kauczuk naturalny pozyskiwany jest z natury, natomiast syntetyczny uzyskuje się na drodze polimeryzacji emulsyjnej, którą zajmują się przedsiębiorstwa związane z przetwórstwem ropy naftowej oraz wytwarzaniem opon. Taki lateks jest tani i należy zwrócić szczególną uwagę na proces jego produkcji. Bardzo istotne jest czy posiada on odpowiednie certyfikaty, czy został odpowiednio oczyszczony i przebadany pod względem bezpieczeństwa. Czy nie zawiera groźnych dla zdrowia i życia chemikaliów. Na szczęście idąca do przodu technologia pozwoliła znaleźć idealny kompromis pomiędzy lateksem naturalnym i syntetycznym. Łączy w sobie ich najlepsze cechy i jest naprawdę doskonałym rozwiązaniem. To lateks mieszany.

Lateks mieszany

W produkcji naszych materacy zastosowaliśmy idealny kompromis czyli mieszankę 80% lateksu syntetycznego oraz 20% lateksu naturalnego. Jest to najbardziej popularna odmiana materiału, równie zdrowa jak lateks naturalny, jednak znacznie tańsza.

Lateks w materacach

Przede wszystkim są bardzo sprężyste i elastyczne. Nie wypracowują się. Nawet po wieloletnim użytkowaniu zachowują swoje właściwości. Są bardzo komfortowe, posiadają wiele elastycznych punktów podparcia. Perfekcyjnie dopasowują się do sylwetki. Gwarantują dobre podparcie ciała, dzięki temu odciążają cały układ kostny, kręgosłup, stawy, a także mięśnie. Eliminujemy ryzyko wystąpienia wad postawy, deformacji kręgosłupa, napięcia mięśni.

Lateks jest materiałem, w którym nie gromadzi się kurz. Brak patogenów jest bardzo istotny dla alergików. Obecność roztoczy, bakterii czy grzybów może u nich wywoływać nieprzyjemne objawy. Zminimalizowane ryzyko ich występowania przyniesie im ogromną ulgę. Ma przewiewną strukturę, a zwiększona cyrkulacja powietrza dodatkowo zabezpiecza przed namnażaniem szkodliwych i groźnych dla zdrowia drobnoustrojów. Ciało odczuwa komfort termiczny, nie poci się.

Lateks w materacach jest doskonałym wyborem. W swojej budowie zawiera mnóstwo mikrokanalików, zwiększających przepuszczalność powietrza oraz ułatwiających dopasowanie materaca do wszystkich strategicznych miejsc na ciele jak biodra czy ramiona. Materac z lateksem to świetne rozwiązanie dla osób mających problemy z kręgosłupem.

Lateks występuje we wszystkich typach materacy, występuje zarówno w materacach pocketowych, materacach bonellowych jak i materacach piankowych.

Poniżej lista dostępnych modeli materacy z lateksem:

W zależności od kombinacji materac posiada różną twardość. Występuje w połączeniu z pianką wysokoelastyczną HR, pianką termoelastyczną visco memory, kokosem.

Powierzchnia materaca wykonana z lateksu jest lekko utwardzona. Może więc nie odpowiadać osobom, które wolą spać na miękkim materacu. Lateks ma jednak znacznie więcej zalet jak wad.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Materac dla osoby o wadze powyżej 100 kg
- W objęciach Morfeusza - co to oznacza?
- Dla kogo średnio twardy materac?