Morfeusz – bóg marzeń sennych. Mitologiczna postać, która była uosobieniem mądrości. Ukazywał się w snach jako ukochana osoba, posiadał bowiem zdolność przybierania dowolnej postaci. Dziś niejeden z nas chętnie oddaje się marzeniom sennym, zwłaszcza jeśli nic nie zaburza ich przebiegu.

Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bardzo ważne by zapewnić sobie odpowiednie warunki do wypoczynku i regeneracji. Przewietrzona sypialnia, świeża i pachnąca pościel, wieczorne wyciszenie... To wszystko jest istotne, jednak na nic się zda, jeżeli materac na którym śpimy będzie niewygodny. Zadbaj więc o to, by spełniał Twoje wymagania, a parametry były dobrane do Twoich potrzeb.

W objęciach Morfeusza

Od czego więc zacząć wybór odpowiedniego materaca? Na początek określ swoją wagę i sprawdź, do jakiej kategorii w czterostopniowej skali twardości jest przypisana. Nasze modele dzielimy na:

Podstawą każdego materaca jest jego rdzeń, czyli wewnętrzna warstwa. Wyróżniamy trzy typy materacy, w zależności od rodzaju wnętrza:

Materace piankowe wykonane są w całości z pianki, zarówno rdzeń jak i jego zewnętrzne warstwy. Główną pianką jest pianka wysokoelastyczna HR. Stanowi podstawę materaca. Charakteryzuje się zwiększoną elastycznością, jej gęstość wynosi aż 35 kg/m3. Jest dzięki temu wyjątkowo trwała i odporna na odkształcenia. Szybko wraca do pierwotnej formy. Pianka wysokoelastyczna HR jest przewiewna, a dobra cyrkulacja powietrza minimalizuje ryzyko namnażania chorobotwórczych patogenów.

Materace bonellowe posiadają wkład sprężynowy. Sprężyny wykonane są z mocnego drutu, mają kształt klepsydry. Połączone mocnym drutem, mają dużą elastyczność powierzchniową. Oznacza to, że w momencie działania siły wszystkie sprężyny pracują by ją zamortyzować. Ciężar rozkładany jest równomiernie pomiędzy wszystkie. Dzięki temu są trwałe i nie wypracowują się szybko. Materace z wkładem bonellowym nie posiadają kilku stref twardości, sprawdzą się więc w przypadku dzieci, które wciąż rosną i strefy twardości nie znajdują odzwierciedlenia w ich sylwetce.

Materace kieszeniowe to najtrwalszy rodzaj wkładu wewnętrznego. Wykonany z cylindrycznych sprężyn, połączonych materiałowymi kieszonkami. Sprężyny nie są ze sobą bezpośrednio połączone, pracują samodzielnie. Materac ugina się tylko w miejscu nacisku. Oznacza to, że materac ma dużą elastyczność punktową. Doskonale podpiera ciało na każdej jego długości. Liczba sprężyn wynosi 262 szt/m2 w podstawowej wersji. Sprężyny mają 12 cm wysokości. W wersji mulipocketowej liczba sprężyn zostaje zwiększona do 510 szt/m2. Materac staje się sztywniejszy i mocniejszy. Posiadamy również wersje max plus, w której wysokość sprężyn została zwiększona o 5 cm oraz wersję mini, gdzie sprężyny zostały skrócone o 6 cm.

O komforcie materaca, o tym czy znajdziemy się w objęciach Morfeusza decydują jednak przede wszystkim warstwy zewnętrzne materaca. Wyróżniamy następujące:

  • pianka termoelastyczna Visco Memory
  • lateks
  • pianka moletowana
  • kokos
  • końskie włosie
  • trawa morska

Pianka termoelastyczna Visco Memory to wygodny, miękki materiał. Pod wpływem temperatury i nacisku staje się plastyczna i dopasowuje się perfekcyjnie do ciała. Jest idealna dla par, gdyż w jej przypadku nie występuje efekt falowania i partnerzy nie przeszkadzają sobie wzajemnie podczas zmiany pozycji. Pianka termoelastyczna Visco Memory dobrze podtrzymuje kręgosłup, odciąża mięśnie, stawy i kości. Nacisk na ciało jest zminimalizowany. Osoba śpiąca czuje się odprężona i zrelaksowana. Pianka wspomaga prawidłowe krążenie krwi, która swobodnie dociera do wszystkich kończyn. Materace z pianką viscoelastic sprawdzą się u osób chorych i stale leżących. Zapobiegają bowiem odleżynom.

Lateks jest bardzo trwały i sprężysty. Nie wypracowuje się i będzie nam służył długi czas, bez większych śladów użytkowania. Posiada w swojej budowie liczne otwory, zwiększające wentylację oraz elastyczność punktową wkładu. Dobra przewiewność ogranicza pocenie. Brak wilgoci w materacu z kolei zapobiega namnażaniu bakterii i roztoczy. Lateks równomiernie podpiera ciało, krew nie uciskana swobodnie krąży po organizmie.

Pianka moletowana jest specyficznie nacinana i w ten sposób profilowana. Posiada siedem stref twardości. Ma liczne wgłębienia i wypustki a jej nierównomierna powierzchnia daje odczucie mikromasażu i stymuluje krążenie krwi. Jest bardzo wygodna i komfortowa.

Być w objęciach Morfeusza...

...czyli oddawać się pełnemu relaksowi i śnić o przyjemnych rzeczach. Choć wydawać by się mogło, że dla większości z nas błogi sen oznacza wręcz „zatopienie” w miękkim materacu, część preferuje jednak twardszą powierzchnię. Jedni z potrzeby (duża waga), inni z preferencji. By utwardzić powierzchnię i uzyskać stopień twardości H3 określany jako twardy stosujemy warstwę kokosa lub trawy morskiej. Powierzchnię bardzo twardą H4 uzyskujemy poprzez zastosowanie podwójnej warstwy kokosa lub podwójnej warstwy kokosa i końskie włosie.

Kokos – to naturalny surowiec. Warstwa kokosowa wykonana jest z włókien łupiny orzecha kokosowego. Łupiny zawierają wiele soli mineralnych, dzięki temu warstwa posiada właściwości antybakteryjne i antyalergiczne. Dobrze wchłania wilgoć i szybko oddaje ją do otoczenia.

Warstwa trawy morskiej wykonana jest z alg rosnących nad oceanicznym brzegiem. To mieszanka kilku różnych gatunków. Algi zawierają cenny pierwiastek - jod, który podczas nocy stopniowo uwalnia się do atmosfery, ułatwiając swobodne oddychanie astmatykom i alergikom. Warstwa ma właściwości antyalergiczne.

Końskie włosie to materiał, który dobrze wentyluje materac, pochłania pot i zapobiega jego wnikaniu do wnętrza materaca. Dzięki temu bakterie i grzyby nie posiadają środowiska sprzyjającego rozwojowi, nie namnażają się. Końskie włosie jest bezpieczne dla alergików, nie uczula.

Odpowiednio dobrany materac to gwarancja dobrze przespanej nocy.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Dla kogo średnio twardy materac?
- Czym jest pianka memory?
- Materace termoelastyczne - czym są? Cechy charakterystyczne