Osoby ważące więcej jak 100 kg często obawiają się, że nie znajdą materaca, który będzie jednocześnie trwały i wygodny. Nie muszą się jednak tym martwić. Materace podzieliliśmy na cztery kategorie wg twardości, a każda twardość została przypisana do odpowiedniego przedziału wagowego. Osobom, których waga nie przekracza 60 kg przypisano materace miękkie, dla przedziału wagowego 60-100 kg przeznaczone są materace średnio twarde, osoby o wadze powyżej 100 kg powinny szukać materacy twardych, a powyżej 120 kg materacy bardzo twardych.

Materace twarde

Ze względu na duży ciężar materac dla osoby o wadze powyżej 100 kg powinien posiadać wkład sprężynowy. Wyróżniamy materace kieszeniowe i bonellowe. Materace pocketowe zbudowane są ze sprężyn umieszczonych w materiałowych kieszonkach, pracują niezależnie. Ich liczba to 272 szt/m2. Materace z takim wkładem posiadają dużą elastyczność punktową, idealnie dopasowują się do krzywizn kręgosłupa. Materac jest bardzo trwały. Materace pocketowe występują w wersji lux (sprężyny wyższe o 5 cm), mini (niższe o 6 cm od standardowych) oraz ze zwiększoną liczbą sprężyn w ilości 510 szt/m2 (multipocket).

Materace bonellowe zbudowane są ze sprężyn w kształcie klepsydry, czyli zwężanych środkiem. Połączone są sztywnym drutem. Działają progresywnie, czyli im większy nacisk na sprężynę, tym większa siła wypierania. Ciężar w takim materacu rozkładany jest równomiernie na wszystkie sprężyny, dzięki temu poszczególne nie są nadmiernie eksploatowane.

Materac pocketowy jednostronnie twardy to materac Bruksela (H3), a bonellowy jednostronny to materac Akra.

Materac kieszeniowy z jednej strony miękki z drugiej twardy (H1/H3) to materac Bratysława (2xvisco memory/kokos), a z jednej strony twardy i z drugiej bardzo twardy (H3/H4) to materac Bristol (kokos/2xkokos i końskie włosie).

Materace średnio twarde/twarde (H2/H3) to:

Materac bonellowy średnio twardy/twardy (H2/H3) to materac Samara.

Stopień twardości materaca uzależniony jest od wkładów zewnętrznych czyli zmiękczających: lateksu, pianki termoelastycznej visco memory, pianki wysokoelastycznej HR, pianki moletowanej, oraz utwardzających czyli kokosa i końskiego włosia.

Kokos to naturalny surowiec, wkład wykonany jest z łupiny orzecha kokosowego. Ma właściwości antyalergiczne i antygrzybiczne, ogranicza rozwój bakterii i roztoczy. Stabilizuje konstrukcję materaca. Zwiększa jego wytrzymałość.

Końskie włosie - bezpieczny dla alergików, naturalny surowiec. Wolno wchłania wodę, jest higroskopijny czyli szybko oddaje wodę do otoczenia i ogranicza namnażanie bakterii i roztoczy. Jest materiałem, który sprawdzi się w przypadku nadmiernej potliwości. Występuje zawsze z podwójną warstwą kokosa w materacach bardzo twardych.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- W objęciach Morfeusza - co to oznacza?
- Dla kogo średnio twardy materac?
- Czym jest pianka memory?