Z pewnością zależy Ci na wysokiej jakości snu, która zapewni Ci niezbędny wypoczynek oraz zregeneruje zarówno Twoje ciało jak i umysł. Sen jest potrzebą fizjologiczną, niestety w tych czasach szczególnie zaniedbywaną. Na szczęście świadomość rangi tego procesu jest coraz większa i coraz więcej z nas zaczyna świadomie zwiększać nie tylko ilość snu, ale dba przede wszystkim o jego efektywność. Jednym z czynników, które mają szczególne znaczenie dla naszego komfortu jest wygodna powierzchnia do spania. Jeżeli zastanawiasz się nad pierwszym zakupem i nie wiesz co wybrać – łóżko czy kanapę – przeanalizujmy wspólnie wady i zalety i jednego i drugiego.

Kanapa – wady i zalety takiego rozwiązania

Niewątpliwie kanapy mają swoje plusy. Nowoczesny design, a przede wszystkim wielofunkcyjność bardzo pożądana w niewielkich mieszkaniach, przemawiają za zakupem tego typu mebla. Za dnia będzie służyć jako wygodny mebel do siedzenia, w nocy do spania. Dziś bez problemu dopasujemy jej wygląd do każdego wystroju wnętrza. Łatwo je rozłożyć i złożyć, mechanizmy są lekkie i nowoczesne a pojemny schowek ukryje pościel. Doskonale sprawdzają się w kawalerkach lub małym mieszkaniu. Złożona ma niewielkie gabaryty. Jeżeli posiadasz sypialnię i tradycyjne łóżko, rozkładana kanapa przyda się gdy zechcesz przenocować gości. Podczas wyboru sofy powinniśmy zwrócić uwagę na jej budowę w nie mniejszym stopniu jak w przypadku materaca. Wypełnienie powinno być dopasowane do naszych oczekiwań. Jeżeli lubimy spać na twardszym podłożu wybierzmy sofę z wypełnieniem sprężynowym, jeżeli miękkim – z wypełnieniem piankowym. Podobnie jeżeli ciężko nam wstać z otulającej, miękkiej warstwy, priorytetem powinna być sztywna, odporna na wygniatanie powierzchnia. Gdy lubimy wtulić się w miękką powierzchnię zastanówmy się nad mniej sztywnym rozwiązaniem. Zazwyczaj mają one jednak mniej atrakcyjny wygląd, walory wizualne są zdecydowanie gorsze. Trwałość oraz doskonała jakość kanapy przekładają się na jej żywotność oraz oferowany komfort. Częste rozkładanie i składanie sofy wymusza zastosowanie wysokiej jakości prowadnic, pneumatycznych podnośników i innych elementów ułatwiających te czynności, jak na przykład kółka. Mimo doskonałych rozwiązań technicznych oraz wygody kanapa nie może jednak konkurować z łóżkiem i dopasowanym, komfortowym materacem.

Sypialnia z łóżkiem

Posiadając dodatkowe pomieszczenie w mieszkaniu warto zaadaptować je na sypialnię z prawdziwego zdarzenia. Z łóżkiem, nakastlikami i wygodnym materacem. Nic nie zastąpi nam tego komfortu. Ramę łóżka możemy dopasować do stylu wnętrza, może być drewniana lub metalowa, minimalistyczna lub bogato zdobiona. Ważne by współgrała z całością aranżacji. W kontekście efektywnego snu zdecydowanie ważniejszy jest jednak komfortowy materac. Jako doświadczony producent gwarantujemy najwyższą jakość materacy i chętnie doradzimy wybór odpowiedniego modelu. Oferujemy materace dla dzieci i dorosłych. W asortymencie materace miękkie, materace średnio twarde oraz materace twarde i materace bardzo twarde. Wkład wewnętrzny może być wykonany ze sprężyn bonellowych lub kieszeniowych. Materace pocketowe oraz materace multipocketowe i materace lateksowe polecamy dla par. Materace piankowe raczej dla dzieci. Nasi klienci mają szeroki wybór opcji, od materacy kokosowych, materacy z trawą morską, przez materace termoelastyczne, aż po modele z pianką moletowaną. Jeżeli szukasz wygodnego materaca zachęcamy do kontaktu i zapoznania się z pełną ofertą. Wadą łóżek jest to, że mają zazwyczaj duże gabaryty, są jednofunkcyjne, nie możemy ich złożyć. W przypadku kawalerki niekoniecznie są dobrym rozwiązaniem. Na plus przemawia nie tylko wygoda użytkowania lecz również możliwość regularnej wymiany materaca, doboru odpowiednich parametrów jak twardość, rodzaj rdzenia i surowców, z których wykonane są warstwy zewnętrzne.

Co wybrać? Łóżko czy kanapa?

Wybór właściwego rozwiązania zależy od kilku różnych czynników. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy posiada własną sypialnię, w której swobodnie mieści się łóżko. Czasem wybór rozkładanej kanapy lub sofy wymuszony jest przez warunki mieszkaniowe. Kompaktowe rozwiązanie w postaci rozkładanego łóżka służącego za dnia jako komfortowe siedzisko to oszczędność miejsca, przy jednoczesnym zagwarantowaniu wygodnego snu. Nowoczesne kanapy są komfortowe i wykonywane z trwałych materiałów. Mogą nam z powodzeniem służyć jako praktyczne miejsce nocnego wypoczynku. Jeżeli jednak możemy wydzielić osobną przestrzeń na sypialnię warto zainwestować w tradycyjne łóżko. Codzienne składanie i rozkładanie kanapy może być uciążliwe i nawet najtrwalsze mechanizmy z czasem ulegną zużyciu. Sofa służy głównie do siedzenia, sporadycznie do przyjmowania gości, więc regularnie eksploatowana może ulec deformacji. Musimy również dbać o jej higienę poprzez regularne czyszczenie tapicerki. Za dnia jest to bowiem naturalne miejsce przebywania dzieci, nas samych a nawet domowych zwierzaków.

Podsumowując cały temat, kanapa może służyć do spania i jeżeli nie mamy innych możliwości możemy się na niej wysypiać. Nie może jednak konkurować z tradycyjnym łóżkiem.

Zobacz też nasze inne artykuły: