Telewizor to jeden z podstawowych sprzętów w każdym gospodarstwie domowym. Ciężko znaleźć dom, w którym z niego zrezygnowano. Dlaczego cieszy się taką popularnością i czy powinniśmy umieszczać go w tak szczególnym pomieszczeniu jakim jest sypialnia?

Telewizor w domu

Źródło informacji i rozrywki – głównie tak postrzegamy dziś telewizor. Znacznie rzadziej zaś jako pożeracz czasu czy sprzęt, który zastępuje w rodzinach rozmowę, zabawę, odciąga od sportu i aktywności fizycznej. A musimy pamiętać, że oprócz zalet telewizor i oferowane na antenie programy posiadają również liczne wady. Jak wszystko jednak, stosowany z umiarem nie szkodzi. Szczególnie jeśli wyznaczymy sobie jedno, wspólne rodzinne pomieszczenie, w którym będzie się znajdował oraz konkretną ilość spędzanego przed nim czasu. Najczęściej spotkamy telewizor w salonie oraz pokoju dziennym. Coraz popularniejsze jest jednak umieszczanie go również w kuchni i sypialni.

Telewizor w sypialni

Dlaczego umieszczamy telewizor w sypialni skoro jest to miejsce wyciszenia, wypoczynku i regeneracyjnego snu? Przede wszystkim dla wygody. Większość z nas lubi wygodnie ułożyć się na łóżku, przykryć kołdrą i oglądnąć ulubiony film, serial czy program publicystyczny. Nie byłoby w tym nic złego, gdybyśmy potrafili zachować rozsądek. Najczęściej jednak nie kończy się na jednym serialu, mrugające ekrany telewizora widoczne są do późnych godzin nocnych. Czasem zdarza nam się zasnąć przy wciąż włączonym sprzęcie. Musimy jednak zdać sobie sprawę z tego, że jest to sen płytki i nieefektywny. Niebieskie światło monitora zaburza bowiem wydzielanie melatoniny czyli enzymu odpowiedzialnego za senność. Jej niedobór może powodować trudności w zasypianiu, częste wybudzanie lub kiepską jakość snu. Zasypianiu mogą także nie sprzyjać źle dobrane programy, wywołujące nadmierne emocje. Zrezygnujmy z polityki, horrorów, trzymających w napięciu filmów. Znacznie lepiej obejrzeć lekką komedię, program rozrywkowy, koncert, które wprowadzą nas w przyjemny, relaksujący nastrój.

Wpływ telewizora na zdrowie i samopoczucie

Przeciwnicy oraz osoby sceptycznie nastawione do obecności telewizora w sypialni przekonują o negatywnym wpływie promieniowania elektromagnetycznego, wydzielanego przez tego typu sprzęty. Choć naukowcy do dziś spierają się w temacie szkodliwości domowych sprzętów, zauważono pewne symptomy świadczące o tym, że nie pozostają obojętne dla naszego organizmu. Najczęściej doskwierają bóle głowy, problemy z ciśnieniem, zaburzenia hormonalne, bezsenność. Osoby narażone na ciągłe promieniowanie skarżą się na problemy z koncentracją, a ciągłe zmęczenie wywołane problemami ze snem może być przyczyną pogorszenia nastroju a nawet depresji. Jak ograniczyć do minimum szkodliwe działanie telewizora? Jeżeli nie chcemy z niego zrezygnować w sypialni umieśćmy go w zamykanej szafce, nie ustawiajmy go w centralnej części sypialni. Nastawmy wyłącznik czasowy lub wyłączajmy go, jak tylko poczujemy senność. Szukajmy alternatywy w postaci książek, czasopism lub poświęćmy czas na rozmowę z partnerem, słuchanie relaksującej muzyki.

Jest jeszcze jeden aspekt, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Telewizor jest sprzętem intensywnie przyciągającym kurz. Może być to problemem dla alergików, gdyż zachowanie czystości w sypialni będzie wymagało większego wysiłku.

Telewizor w sypialni a odpowiedni materac

Jeżeli zastanawiasz się co wspólnego ma jedno z drugim to odpowiadamy, że wiele. Jeżeli materac nie służy tylko do spania, ale w łóżku również czytamy i oglądamy telewizję zwróćmy uwagę na odpowiednią twardość i trwałość materaca. Nie powinien się zbyt szybko wypracować i wygnieść w intensywnie eksploatowanym miejscu. Dlatego polecamy wybór materaca pocketowego, materaca multipocketowego lub materaca bonellowego. Zrezygnujmy natomiast z materaca piankowego, który pod wpływem nacisku i dużego ciężaru szybko straci pierwotną formę. Modele sprężynowe są znacznie odporniejsze na duże ciężary i nacisk. Rdzeń materaca odpowiada więc za jego trwałość i odporność. Na wygodę największy wpływ mają natomiast warstwy zewnętrzne. Dla lubiących twarde i sztywne powierzchnie polecamy materace kokosowe lub materace z trawą morską oraz materace z końskim włosiem. Najbardziej uniwersalne są materace średnio twarde, do których zaliczamy materace termoelastyczne, materace lateksowe, materace profilowane molet, materace profilowane visco memory.

Niezależnie od przytoczonych w tekście przykładów, każdy powinien samodzielnie ocenić, czy telewizor w sypialni jest mu niezbędny. Są tacy, którzy nie wyobrażają sobie zasypiania w całkowitej ciemności i ciszy, ale też tacy, których nawet minimalny dźwięk i światło wybudzą ze snu. Wszystko jest kwestią osobistych preferencji.

Zobacz też nasze inne artykuły: