Problemy ze snem dotykają nie tylko dorosłych. Równie często cierpią z tego powodu dzieci. Zawsze budzi to duży niepokój wśród zatroskanych rodziców. Bezsenność u dzieci, szczególnie tych najmłodszych ingeruje w życie wszystkich domowników. Płacz dziecka roznoszący się po całym domu do późnych godzin nocnych odciska swoje piętno nie tylko na obojgu rodzicach ale także na starszych dzieciach. Gdy problem dotyka dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym zaczynamy martwić się o jego zdrowie i funkcjonowanie w przedszkolu lub w szkole. Jak poradzić sobie z tym problemem, jak pomóc dziecku starszemu oraz nastolatkowi. Powody kłopotów ze snem są różne. Postaramy się wskazać pomocne rozwiązania.

Bezsenność u niemowlaka

Choć płacz niemowlaka budzi duży strach u młodych rodziców, jego przyczyny są zazwyczaj dość prozaiczne i łatwe do wyeliminowania. Jeżeli dziecko jest zdrowe i nic go nie boli warto sprawdzić czy nie jest głodne, czy ma suchą pieluszkę, czy temperatura otoczenia nie jest zbyt wysoka lub czy nie uwiera go niewygodne ubranko. Czasem powodem płaczu jest chęć bliskości z mamą i tęsknota. Zadbajmy o poczucie bezpieczeństwa maluszka owijając go dość ciasno pieluszką z rączkami ułożonymi wzdłuż ciała, połóżmy w ciepłym i miękkim beciku. To sposoby, które sprawią, że dziecko przestanie odczuwać lęk separacyjny. Kolejnym pomocnym środkiem może być zapewnienie dziecku stałych schematów, regularnych pór posiłków, kąpieli, rytuałów sprzyjających wyciszeniu. Musimy również zdawać sobie sprawę z tego, że pierwsze miesiące życia dziecka to czas intensywnego wzrostu i dużych zmian dla organizmu. Wzmożony rozwój ma miejsce do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Do tego czasu musimy uzbroić się w cierpliwość, czeka nas bowiem wiele kryzysowych sytuacji jak kolki czy bolesne ząbkowanie. Dziecko doświadcza również wielu nowych bodźców, ciekawych zabawek, nowych dźwięków, kolorów, smaków i wydarzeń, które mogą być powodem jego pobudzenia aż do późnych godzin wieczornych. Dlatego tak ważne jest wyrobienie stałych schematów, które z czasem staną się wypracowanymi nawykami.

Kłopoty ze snem u starszaka

Starsze dziecko, potrafi nam powiedzieć, że źle się czuje lub coś go boli i jeżeli właśnie to jest przyczyną jego trudności z zaśnięciem, rodzice mają większe możliwości szybkiego i odpowiedniego zareagowania. Czasem jednak nie doskwierają mu żadne fizyczne dolegliwości i przyczyn należy szukać gdzie indziej. Małe dzieci mają dużą wyobraźnię, czasem boją się same zasypiać ze względu na obecność potworów pod łóżkiem lub innych strasznych wyobrażeń. Warto wówczas wyjaśnić mu, że nic tam nie ma i zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Dobrym pomysłem może być przeczytanie radosnej bajki lub opowiedzenie historii, która wywoła w nim pozytywne emocje. To również doskonała okazja do nawiązania bliskości i zapewnienia dziecka o miłości i trosce. W ciągu dnia dziecko doświadcza różnych emocji, czasem pozytywnych a czasem przykrych. To co dla dorosłych może wydawać się błahostką, dla dziecka ma ogromne znaczenie. Zniszczona lalka, kłótnia z przyjacielem z przedszkola to drobnostki, które wzrastają w oczach dziecka do rangi tragedii. Wywołują duży stres, który działa na małego człowieka w taki sam sposób jak na tego dorosłego. Pocieszenie i wsparcie rodzica potrafią zdziałać cuda i sprawić, że problem zmaleje lub zniknie i dziecko spokojnie zaśnie i prześpi całą noc.

Kiedy nastolatek narzeka na kłopoty ze snem

Okres dojrzewania dziecka to czas, w którym rodzice tracą kontrolę nad tym ile godzin przeznacza ono na sen i w jakich warunkach zasypia, czyli czy zachowana jest właściwa higiena snu. Najczęstszym powodem występowania bezsenności u nastolatków są zaburzenia emocjonalne oraz liczne zmiany jakie zachodzą w życiu dorastającego dziecka. Im starsze dziecko, tym większe ryzyko, że powody bezsenności wywołane są tym samym czynnikiem jak u dorosłych czyli: nadużywaniem kofeiny, nikotyny, alkoholu, wpatrywanie się w ekran do późnych godzin nocnych, brak aktywności fizycznej w ciągu dnia. Równie duże problemy spowoduje codzienny stres. U starszych nastolatków i młodych dorosłych zapotrzebowanie na sen zmniejsza się, znacznie później następuje również wyrzut melatoniny, odpowiedzialnej za senność.

Warto szukać skutecznych sposobów na bezsenność u nastolatków, by uchronić ich od negatywnych skutków niedoboru snu, takich jak: chroniczne przemęczenie, senność w ciągu dnia, stany lękowe i depresyjne, obniżona koncentracja, otyłość, niepowodzenia w szkole. Jak wymóc na nastolatku nawyki, które pomogą mu pozbyć się problemów ze snem. Zacznij od tego, by zechciał zrozumieć jak wiele negatywnych skutków niesie ze sobą niedobór snu. Wtedy znacznie łatwiej będzie Ci egzekwować wprowadzone zmiany i szybciej uporacie się z tą trudną przypadłością. Kolejnym krokiem powinno być ustalenie stałych pór kładzenia do łóżka (należy unikać przebywania w łóżku w innych celach jak sen), nastolatek powinien odłożyć telefon i komputer na 2 godziny przed snem, by nie narażać się na ekspozycję na jasne światło hamujące wydzielanie melatoniny. Postaraj się zmotywować go do aktywności fizycznej w ciągu dnia, jednak nie bezpośrednio przed snem. Zapewnij dziecku przyjazne i spokojne warunki w domu, nie narażajcie go na dodatkowy stres informując o codziennych problemach czy włączając w sprawy, na które jest jeszcze za młody lub nie dotyczą go bezpośrednio.

Odpowiednie warunki wypoczynku

Omówiliśmy już większość przyczyn bezsenności u dzieci i sposobów na radzenie sobie z nimi. Nie wspomnieliśmy jednak o tak podstawowej sprawie jak odpowiednie warunki wypoczynku. Mamy tu na myśli oczywiście odpowiednią temperaturę w pokoju, ciszę oraz wygodny materac. Niemowlęta muszą mieć zapewnione wyjątkowe warunki do snu, w łóżeczku spędzają bowiem większość czasu. Doskonale sprawdzą się materace wysokoelastyczne z pianki HR, antybakteryjne i antyalergiczne, odporne na wygniatanie. Jeżeli zależy Ci na wyjątkowym produkcie zainwestuj w materac lateksowy, najbardziej ekskluzywny i komfortowy. Przedszkolak i młody uczeń, czyli osoby lekkie wyśpią się na materacu miękkim lub średnio twardym, ważne by dobrze podtrzymywał on kręgosłup dziecka. Nastolatek niejednokrotnie przekracza wagę 60 kg i powinniśmy zapewnić mu materac trwały i wygodny. W jego przypadku sprawdzi się zarówno materac lateksowy, jak również materace z wkładem sprężynowym, na przykład materac pocketowy lub materac multipocketowy a także materac bonellowy. W zależności od warstwy zewnętrznej możemy zakupić materac termoelastyczny, materac kokosowy, materac profilowany molet i kilka innych rodzajów. Najważniejsze by materac dopasowany był do wagi dziecka, jego preferencji i by prawidłowo wspierał rozwijającą się sylwetkę.

Zobacz też nasze inne artykuły: