Istnieją darmowe, przyjemne i proste sposoby na poprawę naszego zdrowia oraz samopoczucia. Zastanawiasz się jakie? Nie od dziś wiemy, jak pozytywny wpływ na nasz organizm ma regenerujący sen. Staramy się na niego przeznaczać minimum 6-8 godzin dziennie w godzinach nocnych. Czy zdarzyło Ci się jednak, by dopadła Cię chęć na krótką drzemkę w ciągu dnia? Z całych sił starałeś się to przezwyciężyć wspomagając organizm kolejną kawą lub napojem wysokoenergetycznym. Czy takie działanie było słuszne? Wiemy, że nie zawsze istnieje możliwość ucięcia sobie krótkiej drzemki. Jeżeli jednak znużenie dopada Cię już po pracy lub jest weekend, warto posłuchać swojego organizmu i udać się na krótki, 15-30 minutowy sen.

Ile powinna trwać drzemka

Wspomniane wyżej korzyści z drzemki jak zdrowie naszego organizmu i poprawa nastroju to nie jedyne jej zalety. Według przeprowadzonych badań drzemka poprawia sprawność fizyczną, zdolność zapamiętywania i uczenia się, zwiększa naszą wydajność w pracy. Często po krótkiej regeneracji do głowy wpadają innowacyjne pomysły lub sposoby na rozwiązanie trudnego problemu, ponieważ podczas snu mózg przetwarza wszystkie informacje i znajduje remedium na nierozwiązane problemy. Ucinanie sobie krótkich drzemek w ciągu dnia jest rzeczą zupełnie normalną wśród małych dzieci (intensywny rozwój potrzebuje wsparcia) oraz osób starszych (uzupełnienie nocnego snu, gdy występują z nim problemy). Ile powinna trwać drzemka?

Należy podkreślić, że w zależności od długości drzemki może ona mieć różny wpływ na organizm.

Jeżeli zależy nam na szybkim odzyskaniu energii oraz poprawie funkcjonowania mózgu na drzemkę przeznaczmy od 5-15 min. Już tyle wystarczy by poprawić naszą kondycję fizyczną i umysłową, a efekty zauważymy natychmiast. Dłuższa drzemka (powyżej 30 min) wprowadza nas w głębsze fazy snu, dlatego wybudzenie się jest trudniejsze. Początkowo występuje spadek efektywności i osłabienie, jednak później nasze funkcje poznawcze ulegają znacznej poprawie i jest ona zdecydowanie dłuższa (kilka godzin) niż w przypadku krótkiej drzemki (1-3 godziny). Dłuższa drzemka może jednak niekorzystnie wpływać na nasz nocny wypoczynek, wywoływać trudności w zasypianiu i utrzymaniu snu.

Nasz zegar biologiczny funkcjonuje w trybie 24 godzinnym. Według badaczy w czasie jego trwania doświadczamy dwukrotnego spadku energii. Pierwszy z nich to czas, kiedy udajemy się na nocny wypoczynek, trwający z reguły od 6 do 8 godzin. Drugi ma miejsce najczęściej w godzinach około południowych, w zależności od tego, o której codziennie rano wstajemy. Najczęstszym sposobem na poradzenie sobie z kryzysem energetycznym jest druga kawa lub napój wysokoenergetyczny. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest jednak (oczywiście gdy mamy taką możliwość) tak zwana drzemka po obiedzie. Poza poprawą naszych zdolności konstruktywnego myślenia, obniża poziom kortyzolu czyli hormonu stresu, zapobiega nadciśnieniu i obniża je jeżeli już występuje, wzmacnia odporność organizmu.

Przeciwnicy drzemki zwracają jednak uwagę na jej wady. Jako główną podają zaburzenia naturalnego zegara biologicznego wywołujące później kłopoty ze snem. Lekarze zwracają również uwagę na zwiększoną zapadalność na cukrzycę typu II, ponieważ osoby które regularnie praktykują drzemkę często cierpią na niedobór wytwarzania insuliny. Groźne jest również ryzyko występowania bezdechu sennego. Senność w ciągu dnia może również świadczyć o poważnym schorzeniu, które poobiednia drzemka może maskować.

Drzemka po obiedzie

By nasza drzemka spełniała oczekiwania i swoją rolę zagwarantujmy jej odpowiednie warunki. Zaciemniony i wyciszony pokój pozwolą nam szybko zasnąć i szybko się zregenerować. W tym celu warto zaopatrzyć sypialnie w grube zasłony lub rolety nie przepuszczające światła. Jeżeli nie możemy zapobiec dobiegającym do nas dźwiękom, użyjmy stoperów do uszu lub włączmy cicho muzykę, która odciągnie nasza uwagę od innych, przeszkadzających szumów. Nie zapominajmy również o odpowiedniej, komfortowej powierzchni do snu. Wygodny materac w naszej sypialni nie tylko przyspieszy zaśnięcie, ale również zapobiegnie uciążliwym bólom kręgosłupa, wywołanym źle dobraną powierzchnią. Jak dobrać odpowiedni materac?

Podstawowym kryterium wyboru materaca jest jego twardość dobrana do wagi użytkownika. Przygotowaliśmy czterostopniowy podział ze względu na twardość, by ułatwić naszym klientom zakup odpowiedniego modelu materaca:

  • materac miękki, dla ważących mniej jak 60 kg

  • materac średnio twardy, dla ważących w przedziale 60-100 kg

  • materac twardy, dla ważących ponad 100 kg

  • materac bardzo twardy, dla ważących ponad 120 kg

Wiedząc już, jakiego typu materaca poszukujemy, możemy zdecydować z jakich surowców ma być wykonany i z jakiego wkładu wewnętrznego. Wkład wewnętrzny to rdzeń każdego materaca i wśród nich wyróżniamy: materace piankowe, materace bonellowe, materace kieszeniowe oraz materace lateksowe.

Materace miękkie czyli termoplastyczne wykonane są z podwójnej pianki Visco Memory, najczęściej polecamy je dzieciom oraz osobom, których waga nie przekracza 60 kg. Materace średnio twarde to materace wysokoelastyczne, materace lateksowe, materace z pianki moletowanej, materace z pianki moletowanej Visco Memory. Do materacy twardych zaliczamy materace kokosowe oraz materace z trawy morskiej. Materace z końskim włosiem to materace bardzo twarde, wykonane z podwójnej warstwy kokosowej oraz dodatkowo warstwy końskiego włosia. W ofercie posiadamy zarówno materace jednostronne jak i materace dwustronne. Zdecydowanie polecamy wybór materaca dwustronnego, gdyż jego trwałość jest znacznie większa i mamy możliwość korzystania z dwóch różnych twardości posiadając tylko jeden materac.

Poobiednia drzemka

Wracając do naszej drzemki. Postępowanie zgodne z potrzebami naszego organizmu wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Chęć krótkiego odpoczynku z całą pewnością takim sygnałem właśnie jest. Czasem warto poświęcić 5 min na zamknięcie oczu i krótki relaks, niż bezproduktywnie, za wszelką cenę starać się nie zasnąć. Są państwa na świecie, gdzie poobiednia drzemka wpisana jest kanon kulturowy.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Materac ortopedyczny na kręgosłup – jaki wybrać do spania?
- Jak wysokie powinno być łóżko i materac?
- Mówienie, chrapanie, zgrzytanie zębami – co robimy podczas snu?