Skala twardości materacy, które oferujemy na naszej stronie została podzielona według konkretnych przedziałów wagowych. Znajdą tu dla siebie produkty zarówno osoby lekkie, o średniej wadze, jak również te cięższe i ze sporą nadwagą. Poziom komfortu zależy od właściwego dobrania twardości do wagi, wyboru odpowiedniego surowca wierzchniego i typu wkładu wewnętrznego. Każdy z tych parametrów wpłynie na odczuwany stopień wygody.

Materac dla puszystych

Osoby o niestandardowej wadze, czyli ważące więcej jak przeciętny użytkownik materaca, mogą mieć obawy, że nie znajdą modelu, który spełniłby wszystkie ich oczekiwania. Nie ma jednak powodów by tak sądzić. Rynek materacy odpowiada na zapotrzebowanie każdego z nas. Technologiczne rozwiązania zastosowane w materacach dla osób otyłych pozwalają na komfortowy wypoczynek. Materace dla osób z nadwagą są również trwałe i nie ma potrzeby wymiany ich w krótkim odstępie czasu. Należy jednak właściwie dobrać model materaca, co tyczy się nie tylko osób puszystych, ale każdego użytkownika. Od czego zaczynamy? Od wyboru odpowiedniej twardości materaca.

Materace podzielone są na cztery kategorie:

Wstępny wybór jest więc ułatwiony. Jeżeli uznamy za puszystą kobietę o wadze 80 kg śmiało może wybrać materac średnio twardy, jeżeli puszystym określimy mężczyznę o wadze 115 kg przy wzroście 195 cm, powinien wybrać materac twardy lub bardzo twardy. Liczy się jednak nie tylko nasza waga, lecz również preferencje.

Materace średnio twarde mają różną powierzchnię i dlatego wyróżniamy wśród nich materace lateksowe, materace termoelastyczne, materace wysokoelstyczne z pianką HR o gęstości 35 kg/m3, materace moletowane profilowane oraz materace z pianką profilowaną Visco Memory. Materace twarde oraz bardzo twarde zaliczymy już do materacy dedykowanych osobom ciężkim oraz z nadwagą.

Materace dla otyłych

Materac kokosowy oraz materac z trawy morskiej zaliczamy do materacy twardych natomiast materac z końskim włosiem i podwójną warstwą kokosową do materacy bardzo twardych. Są to surowce sztywne, zbite i twarde. W dużym stopniu utwardzają powierzchnię. Posiadają dodatkowo inne cenne właściwości jak higroskopijność (wchłaniają nadmiar wilgoci i oddają do otoczenia), antybakteryjność i antyalergiczność. By dobrze spełniały swoją funkcję potrzebują jednak solidnego podparcia w formie wkładu sprężynowego. W ofercie dostępne są materace bonellowe (sprężyny w kształcie klepsydry, połączone ze sobą sztywnym drutem, nadające materacowi elastyczność powierzchniową) oraz materace kieszeniowe. Wśród tych drugich wyróżniamy materace pocketowe (z ilością sprężyn 262 szt/m2) oraz materace multipocketowe (510 szt/m2). Charakteryzują się elastycznością punktową, sprężyny mają kształt cylindra i są umieszczone w osobnych kieszonkach. Pracują niezależnie i dostosowują się do nacisku sylwetki gwarantując wysoki komfort wypoczynku. W przypadku materaca dla osób otyłych zdecydowanie polecamy materace multipocketowe. Ze względu na zwiększoną ilość sprężyn gwarantują jeszcze lepsze podparcie i sztywność oraz trwałość konstrukcji. Mimo, iż wśród materacy kieszeniowych występuje dodatkowy podział ze względu na wysokość sprężyn, nie polecamy eksperymentowania z wersją max materaca. Sprężyny są w nim dłuższe o 5 cm od standardowych, materac zyskuje większą elastyczność i traci na twardości. Wersja mini jest niższa o 6 cm, nie staje się przez to miększa, ale osoby otyłe powinny jednak wybierać grubsze materace.

Materace dla osób o wadze 150 kg

Podsumowując możemy stwierdzić, że każdy wybór materaca powinien być przemyślany, warto korzystać z wytycznych producenta i stosować się do jego rad. Nie należy jednak zapominać o swoich indywidualnych preferencjach i bazować na swoim doświadczeniu odnośnie tego co lubimy, jakie rozwiązania już się u nas sprawdziły. Jeżeli mamy pewność, że bardzo twarda powierzchnia wywołuje u nas dyskomfort i nie daje nam się porządnie wyspać wybierzmy twardą, ale na stabilnej konstrukcji multipocketowej. Sen jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania, dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Drzemka w ciągu dnia - pomaga czy szkodzi?
- Materac ortopedyczny na kręgosłup – jaki wybrać do spania?
- Jak wysokie powinno być łóżko i materac?