Dylematy. Dopadają każdego i w najróżniejszych sytuacjach życiowych. Mało kto spodziewa się jednak, że można je mieć przy tak wydawałoby się prozaicznej rzeczy, jak wybór właściwego materaca. Dlaczego wybór pomiędzy materacem lateksowym a termoelastycznym, może nastręczać tyle wątpliwości. Zdajemy sobie sprawę, że osoby które na co dzień nie mają styczności z tym tematem, nie orientują się w tej terminologii. W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić podstawowe różnice między tymi materiałami. Zacznijmy od ich cech charakterystycznych...

Lateks

Lateks to ekologiczny i naturalny materiał. Produkowany jest z kauczuku naturalnego lub syntetycznego. Z pewnością będzie to przemawiało do osób ceniących ekologiczne rozwiązania oraz alergików, zwracających uwagę na bezpieczeństwo użytkowanych produktów. Materac lateksowy jest trwały, elastyczny i sprężysty. Nie wypracowuje się tak szybko jak pianka termoelastyczna, jest znacznie trwalszy. Zapewnia stabilne podłoże. Jeżeli nie lubisz ciepła, ten typ materaca również przypadnie Ci do gustu. Twoje ciało bowiem nie będzie się w nim zapadać. Cechą charakterystyczną, jeśli chodzi o budowę tego materaca są specjalne kanaliki, które wentylują materac i zapobiegają nadmiernej potliwości. Specjalne perforacje umożliwiają swobodny przepływ powietrza.

Pianka lateksowa jest również materiałem, doskonale tolerowany przez alergików. Hamuje bowiem rozwój wszelkiego rodzaju mikroorganizmów, oddychający wkład ogranicza namnażanie bakterii i roztoczy.

Jeśli zastanawiasz się czy lateks czy pianka, będą lepsze w przypadku łóżek dwuosobowych, już spieszymy z wyjaśnieniami. Zarówno visco i latex sprawdzą się doskonale. Jednak pianka visco, wydaje się być trochę lepszym wyborem, ze względu na to, że lateks jest bardziej sprężysty i ruchy partnera będą bardziej odczuwalne.

Pianka termoelastyczna Visco Memory

Równie wygodny i komfortowy materiał jak lateks. Cechą charakterystyczną pianki visco memory jest to, że dopasowuje się do ciała pod wpływem jego ciepła. Osoba śpiąca doświadcza uczucia otulenia, jeśli więc zawsze jest Ci zimno, pianka Visco zapewni Ci termiczny komfort. Materac termoelastyczny zapewnia doskonałe podparcie ciała, na całej jego długości. Dzięki temu osoby cierpiące na zwyrodnienie i bóle kręgosłupa oraz inne dolegliwości kostno-stawowe, mogą się w pełni zrelaksować i odprężyć.

Jeżeli współdzielisz z kimś łóżko, może Wam przeszkadzać każda zmiana pozycji partnera. Dzięki opóźnionej reakcji materaca (dopiero pod wpływem nacisku i ciepła) na ruch drugiej osoby, nie odczujesz więcej tego dyskomfortu. Podobnie jak lateks jest to pianka przewiewna, dzięki temu higieniczna i bezpieczna dla alergików.

W ofercie znajdują się również materace z pianką Visco Memory profilowaną. Czym się różni od zwykłej pianki? Na jej powierzchni znajduje się szereg wgłębień i wypustek, które poprawiają wentylację. Dają również efekt mikromasażu, pobudzając krążenie krwi. Ma to dobroczynny wpływ na układ krwionośny, ogólne dotlenienie organizmu, który lepiej wypoczywa. Rano budzisz się zregenerowany i pełen energii.

Czas na decyzję, lateks czy pianka termoelastyczna.

Podsumowując. Wybrać materac lateksowy czy termoelastyczny? Zarówno jeden jak i drugi typ materaca to rozwiązanie dla osób ceniących przede wszystkim wygodę. Warto podkreślić jednak różnice pomiędzy tymi piankami. Jeżeli nie lubisz uczucia „ zapadania” się w materac oraz ciepła, jesteś raczej zimnolubny, zdecydowanie powinieneś odrzucić materac wykonany z pianki termoelastycznej i zdecydować się na trwalszy i szybciej „odbijający” materac lateksowy. Jeśli jednak przeszkadza Ci ruch drugiej osoby, co noc wybudzasz się gdy tylko zmienia pozycję, zbyt sprężysty materac lateksowy może nie spełnić twoich oczekiwań. Wybierz raczej piankę Visco Memory jeżeli cierpisz na różne schorzenia kręgosłupa, gdyż taki typ dopasuje się do wszystkich krzywizn Twojego ciała. Zarówno jeden jak i drugi typ materaca znajdziesz w kategoriach materacy miękkich (H1)- do ich produkcji użyjemy dwóch warstw pianki Visco Memory i średnio twardych (H2)- tutaj będziemy potrzebować jednej warstwy pianki termoelastycznej bądź pojedynczej lub podwójnej warstwy pianki lateksowej. Znajdziemy je w kategorii materacy piankowych, bonellowych i kieszeniowych. Możesz wybrać w naszej ofercie materac lateks, visco lub visco latex.

Na kogo więc padnie wybór? Twoim faworytem został lateks czy pianka? Zarówno jeden jak i drugi typ materiału posiadają swoich zwolenników i przeciwników. Na szczęście wiesz co lubisz i jaki rodzaj pianki powinieneś wybrać by przypadła Ci do gustu, a materac był spełnieniem Twoich sennych marzeń. Nie spiesz się z decyzją. Materac to często spory wydatek i będzie Ci służył wiele lat. Nie powinien być kupowany bez posiadania choćby podstawowej wiedzy w tym zakresie. Wielu producentów oferuje na szczęście fachowe doradztwo i możesz uzupełnić lukę w swoich wiadomościach, podpytując konsultantów.

Zobacz też nasze inne artykuły:

- Profilowana pianka Visco Memory w materacach
- Kiedy wybrać sprężyny bonellowe? Opinie
- Jak prać pokrowiec na materac?