Sen jest jedną z naszych najważniejszych potrzeb życiowych. Bez niego organizm człowieka nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować i odpoczywać po trudach całego dnia. Każdy z nas, niezależnie od wieku i płci potrzebuje odpowiedniej dla siebie ilości zdrowego snu, dlatego tak ważne jest stworzenie dla siebie optymalnych warunków. Jednym z najważniejszych czynników jest dobrze dopasowany materac, który ma wspierać kręgosłup w równomierny sposób i nie dopuszczać do ucisków oraz obciążeń. W sklepach można dziś znaleźć bardzo szeroki asortyment materaców. Podpowiadamy, które warte są uwagi i jak wybrać odpowiedni model dla siebie.

Różne twardości materacy dla różnych osób

Najważniejszym parametrem każdego materaca jest stopień jego twardości. Zwykle popularni producenci materaców oferują je w czterech stopniach:

 • H1 – miękkie,

 • H2 – średnio twarde,

 • H3 – twarde,

 • H4 – bardzo twarde.

Zaleca się, aby twardość materaca dopasowywać zawsze do wagi ciała użytkownika. Miękkie materace przeznaczone są dla dzieci oraz osób wyjątkowo szczupłych. Najczęściej wybierane są materace o średnim stopniu twardości, ponieważ odpowiadają średniej sylwetce dorosłej osoby. Te twarde i bardzo twarde przeznaczone są dla osób ważących sporo lub preferujących bardzo twarde podłoża.

Kupując materac do spania warto poświęcić czas i dopasować produkt o właściwej twardości, ponieważ tylko taki jest w stanie zagwarantować wygodę i komfort, jak również ergonomiczną pozycję ciała.

Materace oparte na działaniu sprężyn

Kiedyś wszyscy w Polsce spali na materacach bonellowych. Są to najprostsze materace sprężynowe, które w sklepach można znaleźć do dziś. Nowoczesne modele są oczywiście znacznie trwalsze i solidniejsze od tych poprzednich. Stosuje się w nich sprężyny, które łączone są za pomocą metalowego druta. Jest to optymalne rozwiązanie w przypadku materaców średnio twardych oraz twardych, chętnie wybierane do domów, ale też hoteli i pensjonatów.

Prawdziwą furorę robią jednak materace kieszeniowe pocketowe i Multipocket. To bardzo innowacyjne rozwiązanie, w którym ilość zastosowanych sprężyn jest znacznie większa i różnią się od siebie swoją wielkością i twardością. Poza tym, każda sprężyna umieszczana jest w swojej własnej kieszeni i może działać całkowicie niezależnie od pozostałych. Dopiero kieszenie łączą się ze sobą.

Modele te są bardzo chętnie wybierane przez użytkowników, ponieważ:

 • ich sprężyny pracują bardzo cicho,

 • na materacu nie pojawia się efekt falowania, kiedy jedna osoba wstaje lub zmienia w nocy swoją pozycję,

 • sprężyny uginają się w odpowiednich miejscach nacisku ciała, co zapewnia komfort i wygodę podczas snu.

Materace kieszeniowe nie należą do najtańszych, jednak można powiedzieć, że jest to inwestycja na długie lata. Bardzo ważne jest jednak, aby transportować je na płasko, ponieważ rolowanie może uszkadzać formatki sprężyn oraz inne elementy zastosowane w całej konstrukcji.

Materace wykonane z nowoczesnych pianek

W sklepach można również spotkać nieśmiertelne materace piankowe, które przez wiele osób uważane są nadal za najwygodniejsze. Najczęściej dostępne są modele materacy:

 • moletowanych profilowanych,

 • z pianki HR,

 • wysokoelastycznych,

 • termoplastycznych.

Dwie ostatnie pianki to stosunkowo nowe odkrycia. Materac wysokoelastyczny ugina się i jest bardzo sprężysty, dzięki czemu szybko powraca do swojej pierwotnej pozycji. Materace z pianki termoplastycznej chętnie stosuje się w szpitalach i domach opieki, z uwagi na unikalną funkcjonalność. Pianka bowiem ugina się pod wpływem nacisku ciała w odpowiednich punktach, a następnie na skutek wydzielanego przez ciało ciepła zaczyna mięknąć. Bardzo powoli powraca też do stanu pierwotnego. Takie materace zapobiegają powstawaniu odleżyn i innym skutkom długotrwałego leżenia.

Twarde materace

Osoby ceniące sobie twarde podłoża lub z nadwagą powinny poszukiwać raczej materacy, które w swoim składzie poza sprężynami i pianką posiadają również warstwę twardą. Zwykle jest to trawa morska lub włókno kokosowe.

Warto pamiętać, że poza tradycyjnymi materacami jednostronnymi, wielu producentów oferuje również materace dwustronne, które mogą posiadać dwa różne stopnie twardości po każdej ze stron. Jest to rozwiązanie na przykład dla par o różnej wadze ciała.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Materace lateksowe - opis, przegląd materacy
- Tanie materace - przegląd tanich, a dobrych materacy
- Co zrobić, gdy materac jest za miękki