Wybór odpowiedniego materaca do spania jest niezwykle ważny. Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę z tego, że śpiąc na źle dopasowanym do siebie podłożu ryzykuje własnym zdrowiem, a na pewno dobrym samopoczuciem. Najważniejszą kwestią jest twardość materaca, ponieważ to ona decyduje o równomiernym podparciu całego kręgosłupa. Za miękki materac może wyrządzić wiele krzywdy, podobnie jak ten zbyt twardy. Jak postąpić, jeśli posiadany materac jest wyjątkowo miękki? Czy można coś z nim zrobić?

Jakie są skutki spania na zbyt miękkiej powierzchni?

Początkowo miękki materac może wydawać się bardzo komfortowy i wygodny, jednak z czasem można odczuć pierwsze oznaki, na przykład:

  • uczucie nieprzyjemnego zapadania się całym ciężarem ciała w jego powierzchnię,

  • problem ze zmianą pozycji w trakcie snu,

  • bóle kręgosłupa i sztywność karku oraz szyi,

  • uciski na organy wewnętrzne i naczynia krwionośne.

Rolą materaca jest podpieranie całego kręgosłupa w najważniejszych jego punktach. Jeśli pojawiają się różnego rodzaju uciski, czy bóle, oznacza to, że został nieodpowiednio dopasowany do potrzeb danej osoby i nie powinna ona na nim dłużej spać. Jeśli to możliwe, najlepiej jest taki materac wymienić na nowy – optymalnie dostosowany do potrzeb użytkownika.

Jak dopasować twardość materaca?

Wymieniając materac na nowy, trzeba przyłożyć się do kwestii jego twardości. Bardzo ważne są zalecenia samego producenta, który jasno określa ramy wagowe ciała dla danej twardości oferowanego produktu. Oczywiście, dzisiaj materace produkowane są przy użyciu różnego rodzaju materiałów i ten piankowy będzie inny niż sprężynowy. Ważne jest więc przymierzenie się do danego modelu i wypróbowanie go w sklepie. Wielu producentów umożliwia również zamówienie spersonalizowanego materaca, a następnie jego zwrot w ciągu trzydziestu dni, jeśli nie spełnia oczekiwań.

Zazwyczaj w sklepach można znaleźć materace oznaczone poniższymi symbolami:

Ważne, aby osoba śpiąca znajdowała się w przedziale wagowym, jaki określa producent. Oczywiście pod uwagę trzeba wziąć również personalne przyzwyczajenia. Niektórzy po prostu preferują bardzo twarde albo bardzo miękkie powierzchnie.

Materace dwustronne – optymalne rozwiązanie dla par

Najwięcej problemów z dopasowaniem właściwej twardości materaca mają zwykle pary śpiące razem na jednym. Jeżeli różnią się od siebie masą ciała i wzrostem, mogą pojawiać się problemy, ponieważ dla jednej z osób materac będzie za miękki, a dla drugiej – zbyt twardy. Ciekawym rozwiązaniem jest wybór materaca dwustronnego. Po każdej ze stron może on mieć inną twardość. Co jakiś czas wymieniamy więc materac, aby każdy z użytkowników mógł być zadowolony.

Niektórzy partnerzy decydują się też na zakup dwóch wąskich materacy jednoosobowych – każdego o innej twardości. Takie materace umieszczone obok siebie wyglądają jak jeden, a z łatwością można je też przebierać w świeżą pościel, ponieważ są znacznie lżejsze.

Materace nawierzchniowe – sposób na poprawę komfortu snu

Nie zawsze trzeba pozbywać się swojego materaca, jeżeli jest całkiem nowy i sprawny, a jedynie zbyt miękki. Wspaniałym rozwiązaniem takiego problemu będzie na przykład zakup nakładki na materac. Najlepiej zdecydować się na materac nawierzchniowy od tego samego producenta, który sprzedał nam wcześniej nasz główny produkt. Wówczas będzie on idealnie dopasowany. Producenci oferują rozmaite rozwiązania o różnych stopniach twardości. Na miękki materac można więc zastosować nakładkę średnio twardą lub nawet twardą. Można ją w każdej chwili zdjąć i zrolować, aby nie zajmowała wiele miejsca. Taka nakładka to również sposób na odświeżenie starego materaca, ponieważ jest dużo tańsza niż tradycyjny materac, a zapewnia duży komfort snu i odpowiednią wygodę. Ważne, aby zastosować się do zaleceń firmy i wybrać właściwą twardość swojej nowej nakładki. Jej dodatkową zaletą jest również to, że można ją zawsze wyprać w domowej pralce dla zachowania maksymalnej higieny.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Co zrobić, gdy materac jest za twardy?
- Materac z pianki wysokoelastycznej
- Materac piankowy czy sprężynowy - który wybrać?