Poszukiwanie materaca może być wyzwaniem ponad miarę przeciętnego człowieka, zwłaszcza jeśli klient do tej pory nie przywiązywał szczególnej uwagi do tego, na czym śpi i czy się wysypia. Jak w przypadku każdego zakupu, nie tylko do sypialni, konsumenci dzielą się co do zasady na tych skłonnych do głębszego sięgnięcia do swojej kieszeni i wybierających wyłącznie produkty z kategorii „Premium” oraz tych, którzy przede wszystkim patrzą na cenę i przy wyborze idealnego zakupu chcą wydać jak najmniej pieniędzy. Pierwsze rozwiązanie nie zawsze gwarantuje jednak mądre wydanie pieniędzy, a drugie podejście może zaowocować nabyciem najmniej odpowiedniego modelu i rozczarowaniem użytkownika.

Jak rozpoznać dobry materac?

Dlatego coraz częściej, świadomy konsument poszukuje takich materaców sypialnianych czy stelaży do nich, które łączą w sobie wysoką jakość wykonania z atrakcyjną ceną. Z tego też powodu coraz częściej to wskaźnik jakość/cena decyduje o tym, czy dany model materaca jest atrakcyjny dla konkretnego nabywcy lub użytkownika. Warto więc przed podjęciem decyzji o zakupie kolejnych materaców sypialnianych, zdobyć podstawową wiedzę na temat budowy konstrukcji samych materaców, różnic pomiędzy poszczególnymi surowcami i materiałami, by móc samodzielnie wyciągać wnioski co do współczynnika ceny do jakości produktu.

Podstawowe informacje, które pozwalają ocenić jakość danego materaca, to oczywiście materiały zastosowane w jego konstrukcji. Do najczęściej spotykanych i najchętniej wykorzystywanych przez producentów surowców, zaliczają się dwie kategorie:

Różnica między materacami syntetycznymi i naturalnymi

Co do zasady, grupa naturalnych surowców nadaje się dzisiaj świetnie przede wszystkim jako wypełniacze danej konstrukcji. Oznacza to, że bardzo niewielu producentów odważyłoby się dzisiaj na zaprojektowanie i stworzenie takiego materaca sypialnianego, który składałby się wyłącznie z maty kokosowej. Użycie tylko naturalnych materiałów może znacząco obniżyć koszty całego wykonania, ale jednocześnie gwarantują najniższą funkcjonalność takiego produktu. Chociaż więc można w sklepach pokroju Godre.pl odnaleźć materace kokosowe, to w rzeczywistości są to modele łączące w sobie elementy materiałów naturalnych z tymi syntetycznymi, czyli pozyskiwanymi sztucznie, w laboratoriach i zakładach produkcyjnych. Te syntetyczne elementy wchodzą w skład konstrukcji np. sprężyn czy kieszeni w systemach MultiPocket. Materiały syntetyczne wyróżniają się szczególnymi walorami i wyjątkowo przydatnymi parametrami z punktu widzenia zarówno produkowania materaców jak i ich późniejszego, wieloletniego użytkowania.

Te najważniejsze cechy wyróżniające syntetyczne materiały, to:

  • większa odporność na odkształcenia czy uszkodzenia mechaniczne;

  • wysoka hydrofobowość, skutkująca podwyższoną wodoszczelnością materaca, a także zmniejszająca jego szanse na przebarwienie w trakcie użytkowania;

  • mniejsza lub większa gęstość materiałów, przy zachowaniu tej samej masy surowca;

  • wyższa przepuszczalność powietrza (lepsza wentylacja) przy zastosowaniu tej samej liczby warstw konstrukcyjnych;

  • adaptacja surowców syntetycznych do czynników takich jak masa ciała czy jego ciepłota (pianka termoelastyczna itp.).

Wszystkie powyższe korzyści, jakie niesie ze sobą wprowadzenie materiałów syntetycznych do konstrukcji materaca, podnosi jego funkcjonalność i żywotność, a co za tym idzie – znacząco wydłuża przydatność takiego zakupu. Wydane pieniądze na materiały gwarantujące poprawę wydajności materaca, pozwala na uniknięcie dodatkowych kosztów pod postacią konieczności wcześniejszej wymiany modelu materaca na zupełnie nowy.

Tanie materace zużywają się o wiele szybciej

Poszukując więc idealnego, sprawnego przez lata materaca, który jednocześnie byłby w atrakcyjnej i konkurencyjnej cenie, warto więc przede wszystkim szukać rozwiązań, które łączą w sobie tanie naturalne materiały z odpowiednimi syntetycznymi dodatkami czy wstawkami, które podnoszą jego funkcjonalność lub wydłużają żywotność. Sięgnięcie po materace z matą kokosową mogłoby się okazać dla wielu współczesnych użytkowników zbyt daleko idącym skrętem w kierunku niskiej ceny.

Dlatego też dołożenie do konstrukcji opartej na kokosowej macie dodatkowych parametrów podnoszących jakość snu poprzez użycie wkładu piankowego czy dodatkoweej warstwy lateksowej – nie będzie od razu generowało wielkiego przeskoku cenowego, ale na pewno zagwarantuje znacznie korzystniejszy sen i w pełnie regenerujący, komfortowy wypoczynek za dnia. Należy pamiętać, że kupując bardzo tani materac bardzo często odwróci sie to przeciwko nam w myśl powiedzenia "co tanie to drogie". Taki materac wypracuje się bardzo szybko i będziemy znowu zmuszeni do zakupu kolejnego materaca.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Co zrobić, gdy materac jest za miękki
- Co zrobić, gdy materac jest za twardy?
- Materac z pianki wysokoelastycznej