Materace o średnim stopniu twardości są najchętniej wybierane przez większość klientów. Z czego to wynika? Większość osób dorosłych znajduje się w przedziałach wagowych, jakie zalecają producenci takich materacy. Ważąc od około 60 kg do 100 kg można z powodzeniem decydować się właśnie na wybór takiego stopnia twardości, oczywiście po wypróbowaniu jego komfortu. Jedną z najczęściej stosowanych warstw w takich materacach jest warstwa lateksu. Odpowiada on głównie za miękkość materaca, ale też posiada wiele innych praktycznych właściwości – na przykład umożliwia wentylację i zapobiega nadmiernemu poceniu się. Lateks stosuje się w różnych materacach – podpowiadamy, które z nich nadają się dla jakich użytkowników.

Lateks – idealny surowiec na materac

Najlepsi producenci stosują jedynie lateks naturalny w mieszance z lateksem syntentycznym. Sam lateks naturalny jest materiałem bardzo alergicznym - stosowanie go jako w 100% naturalnego znacząco zmniejszało by komfort użytkowania oraz podnosiło i tak wysoką cenę materaca z lateksem. Pianka lateksowa zwykle wykorzystywana jest w materacach:

  • piankowych,

  • bonellowych,

  • kieszeniowych,

  • Multipocket.

Jest to odpowiedni materiał dla alergików, ponieważ w piance lateksowej nie gromadzi się kurz, ani roztocza, dzięki jej porowatej i oddychającej powierzchni. Na takim materacu nie pocimy się nadmiernie i śpimy wygodnie. Lateks jest materiałem odpornym na odkształcenia, bardzo trwałym i wytrzymałym. Jego warstwa sprawia, że materac może być z powodzeniem stosowany latami, jeśli odpowiednio o niego zadbamy. Niektórzy producenci oferują w asortymencie materace z podwójną warstwą lateksu, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Warto pamiętać o tym, że materace lateksowe doskonale podpierają ciało w trakcie snu w równomierny sposób, dzięki czemu możliwe jest zachowanie ergonomicznej pozycji. Dzięki mikrokanalikom usprawnia się również proces krążenia krwi w organizmie. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze dopasować produkt do siebie pod kątem jego twardości. Spanie na za miękkim lub zbyt twardym materacu może wiązać się z różnymi szkodami dla zdrowia.

Materace piankowe z warstwą lateksu

Materace wykonane z nowoczesnych pianek cieszą się dużym powodzeniem, ponieważ są bardzo komfortowe i idealnie dostosowują się do potrzeb ciała użytkownika. Dostępne są różnego rodzaju pianki, które reagują odpowiednio na nacisk wywierany przez osobę śpiącą. Pianka może reagować na przykład na nacisk i ciepło wydzielane przez ciało i uginać się zapewniając bardzo równomierne podparcie. Materace piankowe uważane są za miękkie, jednak zastosowanie w nich warstwy lub warstw lateksu sprawia, że sprawdzają się świetnie również w materacach średnio twardych. Przykładem naszego materaca piankowego z lateksem to model Atena, Atena Max Plus, Atena Molet lub Atena Molet Max Plus.

Materace bonellowe z warstwą lateksu

Lateks stosuje się również warstwowo w materacach bonellowych. Są to tradycyjne materace sprężynowe, znane od wielu lat i chętnie wybierane do tej pory. Sprężyny w takim materacu łączone są metalowym drutem. Z czasem ich praca może stać się słyszalna. Nowoczesne materace pracujące na sprężynach typu bonell są wyjątkowo wytrzymałe i trwałe. Wybierają je na przykład właściciele hoteli, którym zależy na wygodzie odwiedzających gości, ale też na trwałości materaca. Lateks jest często stosowany w dobrej jakości materacach bonellowych. Warto zwrócić uwagę na to, czy jest to surowiec pochodzenia naturalnego, czy jego substytut pochodzący z laboratorium. Szukasz materaca bonellowego z lateksem? Sprawdź nasz materac Ryga.

Materace kieszeniowe i Multipocket z lateksem

Klasyczne materace bonellowe powoli zastępowane są bardzo nowoczesnymi materacami opartymi na działaniu sprężyn ukrytych w kieszeniach. Na czym polega ich innowacyjna konstrukcja?

  • W materacach kieszeniowych stosuje się znacznie więcej sprężyn – nawet 500 na 1 metr kwadratowy,

  • są to sprężyny o różnych wielkościach i twardościach,

  • każda sprężyna umieszczona jest w swojej własnej kieszeni, która zapewnia jej niezależną pracę,

  • kieszenie połączone są ze sobą.

Tego typu materace mają wiele zalet. Są bardzo ciche i nie pojawia się na nich efekt nieprzyjemnego falowania. Jeżeli twardość zostanie optymalnie dostosowana do potrzeb osoby śpiącej, może ona liczyć na wyjątkowy komfort i wygodę przez całą noc. Sprężyny idealnie podpierają kręgosłup na jego całej długości, w najważniejszych punktach. Lateks sprawia, że są wyjątkowo trwałe i wytrzymałe.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Tanie materace - przegląd tanich, a dobrych materacy
- Co zrobić, gdy materac jest za miękki
- Co zrobić, gdy materac jest za twardy?
-