Każdemu z nas zależy na zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Współczesny świat (internet, podróże, książki) umożliwia nam dostęp do wielu różnych informacji, dzięki którym możemy popracować nad otaczającą nas energią i poprzez odpowiednie działanie wpłynąć na konkretne sfery naszego życia. Jedną z technik pozwalających na zapewnienie ładu i harmonii w otaczającym nas świecie jest starożytna, chińska sztuka Feng shui. Feng shui pozwala na odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni w taki sposób, by była zgodna ze środowiskiem naturalnym. W starożytnych Chinach planowano według niej budowę miast, wsi, rozkład budynków mieszkalnych. Dzisiaj coraz częściej wykorzystuje się jej tajniki w aranżacji wnętrz.

Feng shui sypialnia

Jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu jest sypialnia. To w niej spędzamy 1/3 doby, odpoczywamy, regenerujemy siły po ciężkim dniu. Jeżeli odpowiednio ją urządzimy wypoczynek w niej będzie czystą przyjemnością. Jeżeli zależy Ci na dobrej energii, podczas aranżacji powinieneś wziąć pod uwagę zasady Feng shui i według niej dobrać odpowiednie kolory, meble i ich układ w pomieszczeniu. Przede wszystkim zwróć uwagę na usytuowanie sypialni. Jeżeli masz taką możliwość przeznacz na nią najdalej położone pomieszczenie w domu, nie urządzaj sypialni w pobliżu drzwi wejściowych do domu i dopilnuj by drzwi wejściowe do sypialni nie były ustawione naprzeciwko drzwi do łazienki. Pomieszczenie, w którym znajduje się element wody może wywoływać rozdrażnienie, prowadzić do częstych kłótni i gasić uczucie pomiędzy małżonkami. Poza ulokowaniem sypialni ważne są i inne jej elementy.

Kolory do sypialni Feng shui

Kolory, które nas otaczają mają bardzo duży wpływ na na nasze samopoczucie, pozytywny lub negatywny. Dlatego tak istotne jest by odpowiednio dobrać je również w sypialni. Jasne, stonowane barwy będą najlepszym wyborem. Sypialnia urządzona według zasad feng shui powinna być powiązana z żywiołem drewna. Dobrze więc się będziemy czuć w barwach bieli, beżu, zieleni, błękicie czy ciepłych odcieniach żółtego, brzoskwini, moreli... czyli kolorach ziemi i lasu. Wprowadzą one ład i harmonię tak potrzebne w sypialni. Warto wiedzieć, że zimne tonacje barw działają na nas pobudzająco i orzeźwiająco, natomiast ciepłe uspokajają, wyciszają oraz koją emocje. Kolory we wnętrzu to nie tylko odcień na ścianach, również barwa dodatków i mebli. Na nie również zwróćmy szczególną uwagę.

Feng shui łóżko

Najważniejszym meblem w sypialni jest z całą pewnością łóżko. I również ono podlega zasadom Feng shui. Jakie to zasady? Istotne jest by łóżko było nowe. Nie powinniśmy spać na meblu, który wcześniej należał do kogoś innego, gdyż wraz z łóżkiem przejmujemy energię tych osób (zarówno negatywną jak i pozytywną). Jeżeli zależy nam na łóżku bo jest na przykład zabytkowe, należy je przemyć wodą z dodatkiem soli i bezdyskusyjnie wymienić materac na nowy. To podstawy. Ważne jest również usytuowanie łóżka w sypialni. Powinno być przysunięte zagłówkiem do ściany (zagwarantuje to poczucie bezpieczeństwa), mieć pod sobą wolną przestrzeń (umożliwi swobodny przepływ energii), powinno być zrobione z ciepłych materiałów, najlepiej z drewna. Nie powinniśmy ustawiać łóżka pod ścianą tak, że dostęp do niego będzie możliwy tylko z jednej strony. Może to wywoływać nieprzyjemne uczucie zdominowania. Usytuowanie go bezpośrednio przy drzwiach sprawi, że śpiąc będziemy mieć wrażenie, że jesteśmy ciągle obserwowani, będziemy czuć poddenerwowanie i podświadomie czuwać.

Jak już wspomnieliśmy Feng shui służy poprawnemu przepływowi energii krążącej w naszym otoczeniu. Dlatego właśnie nie powinniśmy również ustawiać łóżka w linii okno – drzwi, gdyż ten przepływ zaburzymy. Zastosowanie tych wszystkich reguł gdy nasza sypialnia jest mała i nieustawna może być trudne, ale warto podjąć tą próbę. Wiele osób potwierdza wpływ tej filozofii na ich życie, na szczęście, zdrowie, karierę i dobrobyt.

Ustawienie łóżka ma wpływ przede wszystkim na jakość snu. Złe umiejscowienie może go zaburzać, powodować kłopoty ze snem, wybudzenia nocne i poranne kłopoty z wstawaniem. Nie mniej ważny jest wygodny i dobrze dobrany materac. Najlepiej jeśli jest nowy i dopasowany twardością do naszej wagi. Unikniemy w ten sposób kłopotów wywołanych zbyt twardą powierzchnią (bóle pleców, kręgosłupa, brak wygody, obolałe ciało, drętwienie kończyn) lub zbyt miękkim podłożem (wyginanie kręgosłupa w pałąk, problemy ze wstaniem i zmianą pozycji osób mniej sprawnych fizycznie). Dobrze dobrany materac to istotny czynnik wpływający na komfort naszego snu. Jego twardość powinniśmy dobrać według skali producenta. Nasze materace produkowane są w czterostopniowej skali:

  • materace miękkie (waga do 60 kg)
  • materace średnio twarde (waga 60-100 kg)
  • materace twarde (waga powyżej 100 kg)
  • materace bardzo twarde (waga powyżej 120 kg)

Na trwałość materaca oraz naszą wygodę wpływają również surowce, z których wykonano warstwy zewnętrzne (np. pianka termoelastyczna Visco Memory czy pianka wysokoelastyczna HR) oraz rdzeń materace( materace bonellowe, materace piankowe, materace kieszeniowe, materace lateksowe). Materac miękki to materac termoelastyczny wykonany z podwójnej pianki Visco Memory. Do materacy średnio twardych zaliczmy między innymi materace z pianki moletowanej oraz materace z pianki profilowanej Visco memory, materace lateksowe, materace wysokoelastyczne. Materace twarde to materace kokosowe lub materace z trawy morskiej a materace z końskim włosiem i podwójną warstwą kokosową to materace bardzo twarde.

Polecamy wybór materaca dwustronnego, o dwóch jednakowych lub różnych stopniach twardości. Daje nam to znacznie większe możliwości dopasowania materaca oraz wydłuża jego trwałość.

Sypialnia feng shui

Poznanie wszystkich sekretów tej starochińskiej sztuki nie jest łatwe. Pragnąc urządzić w ten sposób poszczególne pomieszczenia należy dobrze poznać wszystkie zasady Feng shui. Umiejętne ich wdrożenie wymaga czasu i praktyki, ale wiele osób, które się na to zdecydowały zauważyło dużą poprawę jakości życia. Chińczycy wierzą, że urządzając mieszkanie według ustalonych reguł możemy do siebie przyciągnąć szczęście. Energia chi musi swobodnie krążyć po naszym domu.

Nie zapominajmy, że czystość i porządek to równie istotne elementy tej filozofii. Wszelki bałagan, nadmiar bibelotów, nieuporządkowanie zaburzają jej przepływ, czasem wręcz blokują. Zadbajmy więc o to by na półkach nie zalegał kurz, na podłodze nie było śmieci a niepotrzebne rzeczy pochowane były w szafach i szufladach.

Feng shui nie jest jeszcze zbyt popularne w Polsce. Na szczęście dzięki łatwemu dostępowi do informacji mamy dziś możliwość poznania wielu nowych rzeczy. Książki, internet, szkolenia... jest wiele narzędzi służących nauce nowych technik i metod urządzania mieszkania. Chętnie z nich korzystajmy. Dom jest miejscem, które powinno kojarzyć się z przyjemnością, relaksem i azylem. Urządźmy je pięknie, praktycznie i mądrze, a będzie nas inspirować i wzmagać naszą kreatywność. Zadbajmy o dużą ilość naturalnego światła w domu, starajmy się je urządzić z naturalnych materiałów. Drzwi wejściowe powinny być przestronne, by nie blokowały swobody i nikogo nie ograniczały.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Jak powinno być ustawione łóżko względem kierunków świata?
- Ranny ptaszek czy nocny marek? Poznaj swój chronotyp
- Jaki materac dla singla? Pomagamy w wyborze materaca dla śpiących w pojedynkę