Nasz organizm potrzebuje odpowiedniej dawki snu każdej doby. Bez niego nie jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować. Bardzo ważne jest, aby zapewnić sobie jak najlepsze warunki spania, ponieważ dzięki nim czujemy się bardziej wypoczęci, nie mamy trudności z zasypianiem i nie pojawiają się bóle kręgosłupa lub głowy. Kluczową rolę zawsze odgrywa materac, gdyż powinien zapewnić równomierne podparcie dla całego kręgosłupa. Tylko wtedy mięśnie przy nim rozluźniają się, a przestrzeń pomiędzy dyskami napełnia płynem. Źle dopasowany do danej osoby materac może wyrządzić jej nawet szkody zdrowotne. Jak postąpić, kiedy wybrany model materaca okazuje się zbyt twardy i nie możemy go już zwrócić do producenta?

Jakie są oznaki, że materac jest za twardy?

Zwykle kupujemy sobie materac do spania raz na kilka, a nawet kilkanaście lat. Te nowoczesne są bardzo wytrzymałe i można z nich korzystać długo, jeśli zadba się odpowiednio o ich kondycję. Jeżeli drastycznie schudniemy, kupiony wcześniej model może okazać się za twardy i dawać się we znaki. Może być też tak, że kupimy materac i z początku będzie nam odpowiadał, ale z czasem preferencje się nieco odmienią.

Jak rozpoznać, że śpimy na za twardym materacu?

  • trudne jest przyjęcie wygodnej pozycji do snu,

  • zmiana pozycji bywa bolesna – odczuwają to przede wszystkim biodra i ramiona,

  • bóle kręgosłupa pojawiają się w ciągu dnia i trwają nawet kilka dni,

  • pojawia się nadmierna sztywność szyi i ból głowy.

Niektórzy skarżą się także na bóle poszczególnych organów. Wynika to z przyjmowania niewłaściwej pozycji snu na twardym materacu. W ten sposób naciskamy całym ciężarem ciała na wątrobę, żołądek lub jelita, a materac nie jest w stanie ugiąć się pod nami.

Jeżeli pojawiają się powyższe objawy, można słusznie przypuszczać, że materac jest za twardy i należy go zmienić na model dopasowany do naszych potrzeb.

Jakie są dostępne twardości materaców na rynku?

Dzisiaj producenci materaców sami zalecają, że dopasowywać je do indywidualnych potrzeb każdej osoby. Dostępne są różnego rodzaju rozwiązania, aby materac zoptymalizować już na etapie składania zamówienia. Zaleca się, aby na nowym materacu spać przynajmniej przez pięć kolejnych dni i dopiero wtedy dokonać oceny jego twardości.

Zwykle w sklepach można spotkać:

Kiedyś powszechna była opinia, że osoby cierpiące z powodu bólu kręgosłupa powinny sypiać na jak najtwardszych materacach. Dzisiaj wiemy już, że jest to błędna ocena i każdy przypadek należy oceniać indywidualnie. Najlepiej skorzystać z opinii specjalisty.

Materace nawierzchniowe – najprostszy sposób na zmianę twardości materaca

Jeżeli nie chcemy kupować nowego materaca lub nas na to nie stać, doskonałym rozwiązaniem będzie dopasowanie materaca nawierzchniowego na ten stary. Nakładki na materace są znacznie tańsze, a jeżeli dopasujemy je u producenta, od którego kupiliśmy sam materac – na pewno taka nakładka spełni swoje zadanie.

Materace nawierzchniowe są cieńsze, jednak zawierają odpowiednie warstwy, dzięki którym można uzyskać konkretny stopień twardości. Osoba korzystające na co dzień z materaca twardego może więc niewielkim kosztem uzyskać odrobinę wyższy i na pewno jeszcze bardziej komfortowy materac o średniej twardości.

Materace dwustronne – optymalne dla partnerów o różnej wadze ciała

Niekiedy śpimy na za twardym materacu, ponieważ nasz partner jest wyższy lub znacznie cięższy i dla niego inny model jest za miękki. W takiej sytuacji można pokusić się o zakup materaca dwustronnego, który po każdej ze stron ma inną twardość. Co jakiś czas zmieniamy materac i każda z osób śpiących jest zadowolona. Niektórzy decydują się również na wymianę swojego podwójnego materaca na dwa wąskie jednoosobowe o różnej twardości, ułożone obok siebie.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Materac z pianki wysokoelastycznej
- Materac piankowy czy sprężynowy - który wybrać?
- Jaki materac wybrać? Najlepszy materac do spania