Sen jest jedną z naszych najważniejszych potrzeb życiowych. Potrzebujemy go, aby dobrze funkcjonować za dnia, mieć siłę do działania i świeży umysł. W każdym wieku potrzebujemy nieco innych dawek snu, ale nigdy nie powinno się bagatelizować tej kwestii. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak istotną kwestią jest higiena snu i jak ogromne może mieć znaczenie. Niekiedy nieodpowiednie warunki sprawiają, że nawet wielogodzinny sen jest nieefektywny lub kończy się bólem kręgosłupa. Jak dobrze i zdrowo spać?

Najważniejsze zasady dobrego snu

Specjaliści chętnie wypowiadają się w temacie snu oraz zapewnienia sobie odpowiednich warunków. Również na forum internetowym można znaleźć szereg przydatnych porad wskazujących, o co trzeba zadbać przed pójściem spać. Najważniejsze kwestie to z pewnością:

  • wygodny materac dopasowany do potrzeb osoby śpiącej,

  • wywietrzone pomieszczenie,

  • właściwa temperatura powietrza – około 21 stopni,

  • czysta pościel,

  • cisza i spokój.

Jeśli tylko to możliwe, najlepiej w mieszkaniu lub domu zaplanować pomieszczenie, które stanie się sypialnią. Spanie w pokoju, w którym spędzamy cały dzień, pracujemy i wykonujemy różne obowiązki nie jest najlepszym pomysłem. Na forum często wyczytać można, że w sypialni najlepiej stosować stonowane i spokojne kolory na ścianach, ponieważ sprzyjają one odpoczynkowi. Jeżeli nie mamy możliwości przystosowania odrębnego pomieszczenia – pokój trzeba dobrze przygotować przed snem. Najważniejsze jest, aby został dobrze wywietrzony. O ten aspekt trzeba dbać przez cały rok, również w miesiącach zimowych. Również spanie w zbyt ciepłym pomieszczeniu nie jest dobrym pomysłem. Warunki dobrego snu to temperatura około 21 stopni i właściwa wilgotność. Jeśli w pomieszczeniu jest bardzo sucho – warto pomyśleć o nawilżaczu powietrza, który jednocześnie może je oczyszczać z pyłów.

Higiena snu dziecka – o co zadbać?

Przygotowując pokój dla maluszka trzeba pamiętać, że wiele godzin dziennie spędza on właśnie śpiąc. Zapewnienie mu zdrowych i bezpiecznych warunków jest więc kluczowe. Na forum można znaleźć wiele różnych porad dotyczących urządzania pokoi dziecięcych. Na pewno najważniejsze kwestie, to właściwa temperatura, spokój i cisza, ale również odpowiednio dopasowany materac. W przypadku dzieci musi być to model miękki, ponieważ odpowiada on masie ich ciał. Kiedyś maluszkom zalecano twarde materace kokosowe, jednak dzisiaj doskonale wiemy, że najlepiej sprawdzają się te wykonane z:

  • pianek,

  • lateksu,

  • kieszeniowe.

Bardzo ważną kwestią jest oczywiście czystość materaca. Ten najlepiej zabezpieczyć przy pomocy funkcjonalnego pokrowca, który ochroni przed plamami z moczu, czy innymi. Podczas każdej zmiany pościeli, materac powinien być porządnie odkurzany. W ten sposób pozbywamy się roztoczy, ale również martwego naskórka, którym te wyjątkowo chętnie się odżywiają. Każdy materac do spania powinien być regularnie odkurzony, ponieważ w ten sposób zapewniamy sobie higieniczne warunki do spania.

Pościel maluszka powinna być prana w odpowiednich proszkach przeznaczonych właśnie dla najmłodszych, ponieważ inne mogą być zbyt silne i alergizować dziecko. Warto ją również zawsze wyprasować, ponieważ dzięki wysokiej temperaturze pozbywamy się skutecznie wszelkich bakterii i innych drobnoustrojów. Użytkownicy forum często zalecają, aby pościel podwójnie płukać, ponieważ dziecko dotyka jej twarzą i rączkami. Takie podstawowe zasady higieny snu sprawiają, że dziecko na pewno zasypia łatwiej i śpi bezpiecznie. Nie jest narażone na alergie i inne choroby. Materaca maluszka nie wolno nadmiernie moczyć, gdyż wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni. Jeśli konieczne jest jego wypranie – starajmy się używać jak najmniejszych ilości wody, a następnie materac bardzo dokładnie wysuszyć.

Jak dopasować materac do swoich potrzeb?

Kiedy myślimy o tym, jak dobrze spać zwykle rozważamy przede wszystkim kwestię dobrego materaca. Producenci zalecają bowiem, aby materace dostosowywać do budowy ciała osób śpiących na nich. W ten sposób produkt zapewnia optymalne wsparcie dla kręgosłupa przez całą noc i pozwala na zajęcie wygodnej, ergonomicznej pozycji. Kręgosłup może odpocząć, przestrzenie między dyskami napełniają się płynem, a mięśnie rozluźniają się. Najważniejszym parametrem materaca jest jego twardość. W sklepach można znaleźć modele:

Stopień twardości materaca dopasowuje się do wagi i budowy swojego ciała. Na forum można znaleźć wiele różnych porad, jednak najważniejsze są zalecenia konkretnego producenta. Wykonuje on bowiem wiele różnych testów, zanim przedstawi swoje rekomendacje. Materace mogą się między sobą różnić, nawet jeśli producenci oznaczają je tymi samymi symbolami. Niekiedy kilka kilogramów różnicy w masie ciała może sprawić, że dany produkt jest za twardy albo za miękki i nie zapewni optymalnych i bezpiecznych warunków snu danej osobie. Znaczenie ma także rodzaj zastosowanego surowca, który odpowiada za rodzaj komfortu.

Zobacz też nasze inne artykuły:
- Problemy z zasypianiem - jak sobie z nimi radzić?
- Jaki materac dla alergika wybrać?
- Jaki materac dla niemowlaka kupić?